استکبارستیزِ مظلوم
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۲
کد مطلب: 35982
مولف : محمود شریعتی
 
استکبارستیزِ مظلوم
در چند روز اخیر بی بی سی فارسی بارها طی گزارش ها و مقالاتی سعی در ایجاد شبهه در خصوص شخصیت امام خمینی (ره) کرد. از روز ۱۲ خرداد تا 16خرداد روزی یک مطلب در این خصوص کار کرده است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
در چند روز اخیر بی بی سی فارسی بارها طی گزارش ها و مقالاتی سعی در ایجاد شبهه در خصوص شخصیت امام خمینی (ره) کرد. از روز ۱۲ خرداد تا 16خرداد روزی یک مطلب در این خصوص کار کرده است. بی بی سی دو هدف زیر را دنبال می کند:
۱- تحریف وجه استکبار ستیز شخصیت امام خمینی
۲- نمایش چهره منافقانه و دوگانه از امام خمینی

تحریف وجه استکبار ستیز امام خمینی از آنجا اهمیت پیدا می کند که استراتژی تشکیک در سیاست های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران میان روسای قوا و رهبر معظم انقلاب توسط بی بی سی را تقویت می کند. بی بی سی فارسی بارها با کنار هم قرار دادن نظرات سران قوا در مقابل هم سعی در اختلاف افکنی داشته است.
نمایش چهره منافقانه از امام خمینی نیز از آن جهت برای بی بی سی فارسی اهمیت راهبردی دارد که این وجه از شخصیت امام خمینی همچون سدی در مقابل نفوذ بیگانگان به حساب می آید و شکستن آن باعث سهولت نفوذ بیگانه می شود.
تسلسل این مطالب در این روزها که یادآور مبارزه و قیام علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی است این نکته مهم را به ذهن متبادر می سازد که حتما این ایام و یادآوری آن تاثیر ویژه ای بر ادامه مبارزه و مسیر انقلاب اسلامی دارد که بی بی سی فارسی «پر هیاهوترین رسانه مخالف جمهوری اسلامی» به آن پرداخته و با وجود تکذیب ها و اعتراض شخصیت هایی مثل ابراهیم یزدی، از نظر خود کوتاه نیامده و مجددا دست به تحریف تاریخ می زند.
در روز چهارشنبه ۱۲ خرداد بی بی سی فارسی در مطلبی با عنوان «پیام محرمانه آیت الله خمینی به دولت کندی» به سال ۴۲ نقب می زند و مدعی می شود طبق سند CIA امام خمینی از آمریکا دلجویی کرده است و در ارتباطی پنهانی در نیمه آبان سال ۴۲ به کندی نامه نوشته تا حمله های لفظی اش به آمریکا سوء تعبیر نشود زیرا به گفته بی بی سی امام خمینی از منافع آمریکا در ایران حمایت می کند و این حمایت نیز در جهت تضعیف شوروی است. از بی بی سی فارسی که در مانیفیست تحریریه اش عدم قضاوت است انتظار می رفت که اسناد CIA را به عنوان مدارک پذیرفته شده و سند متقن از سوی این سازمان اطلاعاتی و جاسوسی دشمن شماره یک ایران قبول نکند. اما بی بی سی برخی ادعاهای CIA را به عنوان نقطه نظر خود منتشر کرده است و از عبارت همیشگی «صحت و ثقم این ادعا توسط بی بی سی تایید نمی شود» استفاده نکرد.
این دروغ به قدری نخ نما است که نه تنها نیاز به تکذیبیه بیت امام راحل ما نداشت که با یک جستجوی ساده در سخنرانی ها و پیام های امام می یابیم ایشان تا قبل از سال ۴۳ در هیچ کجا به بحث دشمنی با آمریکا ورود نکرده است و تمرکز مواضع ایشان درباره خود شاه و رویداد های داخلی است و در ۴ آبان ۴۳ یعنی یک سال بعد از تاریخ ادعایی بی بی سی، شدیدترین حملات را به تصویب کاپیتولاسیون و مصونیت مستشاران آمریکایی کرد و آنجا به طور مستقیم آمریکا را مسبب اصلی همه گرفتاری های ایران خواند و ۴۰ بار دخالت آمریکا در ایران را محکوم کرد. همچنین امام خمینی بعد از سخنرانی بیانیه ای را هم علیه آمریکا و سیاست هایش در ایران منتشر کرد. اگر بنا به آنچه بی بی سی می گوید قرار بود امام خمینی به صورت مصلحتی و ظاهری مخالفتی با آمریکا بکند به ۲ ساعت سخنرانی علیه آمریکا و بیانیه ای ۲ صفحه ای نیازی نبود. بلکه با یک تذکر و یا مخالفت زبانی طوری که به کندی هم بر نخورد غائله را ختم می کرد و به شهید شدن و اسارت هزاران نفر و تبعید خودش نمی انجامید.
در روز پنجشنبه ۱۳ خرداد بی بی سی فارسی مطلب دوم را منتشر کرد که طی آن ادعا شد طبق سند محرمانه ای که به تازگی به دست این شبکه رسیده، امام خمینی چند روز قبل از بازگشت به ایران (یعنی ۷ بهمن) به کارتر پیام داده است که ما با آمریکا دشمنی خاصی نداریم. بی بی سی فارسی مدعی شده است که امام خمینی در آن روز ها در برابر آمریکا لحن ملایمی اتخاذ کرده بود. دلیل این را هم ترس امام خمینی از کودتا ذکر کرده است!
این درحالی است که گفتگو های غیر مستقیم امام با فرستاده آمریکایی ها در پاریس محرمانه نبوده و علاوه بر اینکه در صحیفه امام به آن اشاره شده در کتاب خاطرات ابراهیم یزدی نیز مشروح آن منتشر شده است. همچنین ابراهیم یزدی در صفحه فیسبوکش ادعای بی بی سی را تکذیب کرده و گفته در پیام امام لفظ «مردم آمریکا» آمده است نه «آمریکایی ها» و منظور امام این بوده که ما با مردم آمریکا مشکلی نداریم. با این وجود بی بی سی فارسی در پاسخ به ابراهیم یزدی متقابلا تقصیر را به گردن «زیمرمن» و متن انگلیسی سند CIA انداخته است.
بی بی سی چنان با آب و تاب از محرمانه بودن و سری بودن مذاکرات صحبت کرده که گویی امام خمینی در موضع ضعف قرار داشته. بی بی سی همچنین مدعی شده که امام خمینی از ترس کودتا به کارتر نامه نوشته که به ارتش ایران دستور دهد جلوی ورود او را نگیرند و کودتا نکنند. این درحالی است که امام خمینی یک ماه قبل از آن در روز ۱ دی ۵۷ در پیامی به سربازان و ارتشی ها از آن ها می خواهد که پادگان ها را ترک کنند.
«..ما به سربازها گفتیم که ـ دستور دادیم که ـ فرار کنند براى اینکه خدمت در این دستگاه خدمت به ظلم است، و آنها هم بسیارى شان فرار کردند؛ لکن بعض مشکلات پیدا شده است. اینها بسیارى شان فقیرند و مکان هم ندارند... مردم در هر جا که هستند مکلفند به اینکه اینها را پناه بدهند؛ هم مخارجشان را بدهند و هم منزلى محقر براى اینها، به طورى که معلوم نشود که اینها کجا هستند، مردم مکلفند که این کار را بکنند. و ما هم بابت وجوه شرعیه قبول داریم چیزى که همراهى به اینها مى شود...»
این پیام امام آنچنان تاثیر گذار بود که ارتشبد قره باغی وزیر کشور آن موقع خالی شدن پادگان ها را به شورای وفادار به شاه مخلوع گزارش کرد.
قره باغی بعدا در خاطرات خود نوشت: «پس از مدتى هنگامیکه در یکى از جلسات شوراى فرماندهان، من مسأله غایبین و فراریان را به عنوان تذکر به فرماندهان نیرو مطرح و دربارۀ جلوگیرى از آن تأکید نمودم، سپهبد مقدم ضمن بحث اظهار کرد که مخالفین نه تنها در پرسنل وظیفه بلکه بین درجه داران و افسران کادر داوطلب نیز نفوذ کرده اند و تبلیغات شدیدى در خانوادۀ آنها مى شود. همچنین در روزهاى آخر بحران نیز وقتى که مجدداً بحث دربارۀ نفوذ مخالفین در ارتش شاهنشاهى پیش آمد، سپهبد مقدم اظهار داشت که این نفوذ در رده هاى مختلف ارتش وجود دارد، حتى در خود ستاد بزرگ ارتشتاران تعدادى از امرا هستند که احتمالاً با افرادى از مخالفین در تماس مى باشند.»
در روز های جمعه ۱۴ خرداد و شنبه ۱۵ خرداد و یکشنبه 16 خرداد با وجود تکذیبیه دفتر نشر آثار امام خمینی و ابراهیم یزدی، بی بی سی 4 مطلب دیگر را منتشر کرد و بر ادعای CIA و اسناد این سازمان جاسوسی تاکید کرد.
بی بی سی فارسی مدعی است ارتباطات با امام خمینی از نیمه آبان ۵۷ تا ۷ بهمن ادامه داشته است و امام خمینی در ۷ بهمن ۵۷ نامه ای به کارتر نوشت و از او خواسته است که جلوی کودتا را بگیرد! بی بی سی مدعی است که امام خمینی از کودتا می ترسیده است و به همین خاطر با کارتر ارتباط پنهانی برقرار کرده.
این دروغ CIA از زبان بی بی سی هم با مطالعه تاریخ آشکار می شود. اولا که ارتباط از سوی آمریکا با امام خمینی و افراد مرتبط با ایشان از جمله رییس جمهور فرانسه گرفته شده است. ثانیا این ارتباطات به هیچ وجه پنهانی نبوده.
امام خمینی در تاریخ ۱۸ دی ۵۷ در دیدار با دو نماینده رییس جمهور فرانسه این طور به کارتر پاسخ داد:
پیام آقای کارتر، دو جهت در آن بود؛ یکی راجع به موافقت کردن با حکومت فعلی، که دولت بختیار باشد؛ یا حداقل سکوت در این شرایط، و حفظ آرامش در این فترت؛ و یکی هم راجع به احتمال کودتای نظامی و یا پیش‏بینی کودتای نظامی، پیش‏بینی کشتار وسیع مردم، که ما را از آن می‏ترسانید.
و اما قضیۀ اینکه آرامش باشد، ما همیشه می‏خواهیم مملکت آرام باشد و مردم با آرامی زندگی کنند؛ اما به دست آوردن آرامش، با وجود شاه امکان ندارد؛ و ما نمی‏توانیم با وجود شاه آرامش را برگردانیم.
آقای کارتر اگر حُسن نیت پیدا کرده‏اند و می‏خواهند آرامش باشد و خونها ریخته نشوند، خوب است که شاه را ببرند و دولت[بختیار]را هم پشتیبانی نکنند؛ و به میل ملت که یک امر مشروعی هست و خواسته است؛ از میل ملت جلوگیری نکنند.
و اما قضیۀ کودتا. الآن از ایران به من اطلاع دادند که یک کودتای نظامی در شُرف تکوین است و می‏خواهند کشتار زیادی بکنند؛ و از من خواسته‏اند کالاهای امریکایی را تحریم کنم، و به امریکا اخطار کنم که اگر چنین کودتایی بشود از چشم شما می‏بینند؛ و اگر شما حُسن نیت دارید باید جلوگیری کنید. به شما توصیه می‏کنم که جلوی این خونریزیها را بگیرید و نگذارید این خونریزیها تحقق پیدا کند؛ و ایران را به حال خود واگذارید.
من به شما توصیه می‏کنم، از کودتا جلوگیری کنید که اگر بشود ملت ایران از شما می‏دانند، و برای شما ضرر دارد. این تمام پیغام من است به کارتر.
آنچه در بالا خواندید متن صریح پاسخ امام به پیام کارتر است. و به راحتی می توان تناقض ادعای بی بی سی را در پاسخ امام خمینی یافت.

همچنین در همان روز امام در مصاحبه با روزنامه آمریکایی «بالتیمورسان» گفت:
بر ملت امریکاست که کارتر و دولت او را استیضاح کنند و از وی بخواهند که بیش از این با حمایت از شاه آدمکش، حیثیت ملت امریکا را در نظر مردم ایران متزلزل نسازد. ملت ایران تصمیم گرفته است که خود را از چنگال استعمار و استبداد نجات دهد و مستقل و آزاد باشد؛ و سیاستهای خود را بر این دو پایه نیز طرح ریزی می‏کند و برای او مهم نیست که چه کسی این سیاستها را می‏پسندد و یا نمی‏پسندد.
با این نشانه ها بی بی سی فارسی چطور می تواند امام خمینی را متهم به دو رویی و نفاق کند؟ به نظر می رسد برای استکبار راهی جز تحریف نمانده است. امام خمینی شخصیت با صلابت روزهای آشوب و خون است. رهبری که مسلح به دو سلاح ایمان و فلسفه است. فیلسوفی که تا پایان عمر ایمانش را نقض نکرد. ما نیز اگر می خواهیم راه امام را برویم باید بدانیم که در راه استکبار ستیزی مظلومیت ها در راه است.
Share/Save/Bookmark