bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (21) - این قسمت:
وقتی ایران متهم به خودزنی می شود
يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 41002
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
به گزارش رسانه ایران حملات تروریستی تهران با محکومیت از سوی چهره های سرشناس اهل سنت سراسر کشور مواجه شد.
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در این باره با صدور بیانیه ای گفت:
« دشمنان این مرز و بوم را بر آن داشت تا امنیت و آرامش کشور عزیز ما را به چالش بکشند، اما غافل از اینکه این قبیل اقدامات بزدلانه هرگز نمی‌تواند صفوف متحد و منسجم ملت ما را برهم بزند، زیرا ملت فهیم و هوشیار ایران، اعم از اقوام، مذاهب و گرایش‌های مختلف، با حفظ وحدت و اخوت تمام توطئه‌ها و ترفندهای دشمنان را خنثی کرده و نقش بر آب می‌کنند.»

حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و رئیس شورای مکتب قرآن کردستان نیز بیانیه ای منتشر کرد:
«اسلام چنین رفتار و عملیاتی را در کارنامەی خود در هیچ شرایطی به ثبت نرسانیده است. لذا اینجانب از طرف خود و مکتب قرآن کردستان همراه ابراز همدردی با خانوادەهای جان باختگان و مصدومان و درخواست غفران برای درگذشتگان، و شفای عاجل برای زخمی شدگان، این عمل تروریستی را محکوم نموده و عمیقاً آرزومندم که در همه‌ی دنیا بخصوص در کشور عزیزمان خشونت و ترور و فضای ناامنی جای خود را به عطوفت و گفتمان و آرامش عمومی تبدیل نمایند.»

در عین حال برخی رسانه ها مدعی شده اند که دستگاه های امنیتی ایران می توانستند جلوی این حملات را از قبل بگیرند اما نگرفتند.

بی بی سی فارسی ابتدا با انتشار ویدئویی از داعش به زبان فارسی اعلام کرد که از سه ماه پیش داعش ایران را تهدید به حمله کرده است.
BBCفارسی سپس به عملیات سال گذشته وزارت اطلاعات در دستگیری عناصر داعش و احتمال تبلیغاتی بودن آن اشاره کرد:
«تابستان پارسال وزارت اطلاعات ویدئویی منتشر کرد که مدعی شد دستگیری اعضای داعش در خرداد ماه ۹۵ را نشان می دهد. بعضی انتشار این ویدئو ها را تبلیغات دستگاه امنیتی ایران می دانند.»

بی بی سی همچنین به سایت حزب دموکرات کردستان اشاره می کند که چند سال پیش از سریاس صادقی به عنوان یکی از جذب شدگان داعش نام برده است.

بی بی سی فارسی در ادامه گزارش به واکنش رسانه های عربی و مخالف ایران اشاره می کند:
«درست بعد از حمله های تهران بسیاری از رسانه های عربی و مخالفان حکومت ایران گفتند که حمله های تهران کار دستگاه های اطلاعاتی این کشور است تا نشان دهند ایران و سوریه از داعش حمایت نمی کنند و خودشان هم هدف حمله های این گروه اند.
منتقدان می گویند افرادی که جذب گروه های تندروی اسلامی می شوند کاملا قابل ردیابی هستند چون بیشترشان در جامعه اقلیت اهل سنت زندگی می کنند. اقلیتی که حکومت ایران زیر نظر دارد.»

بی بی سی در انتها نهاد های امنیتی ایران را با MI۵انگلیس مقایسه کرد:
این نوع انتقاد ها در بریتانیا هم درست بعد از حمل های لندن عنوان شد. به خصوص بعد از اینکه معلوم شد حمله کنندگان لندن هم تحت نظارت MI۵ یا پلیس مخفی بریتانیا بوده اند و پلیس آنها را می شناخت.
در شماری از حمله ها در اروپا هم معلوم شد حمله کننده ها پیش تر سابقه همکاری با گروه های تندروی اسلامی را داشته اند و دستگاه های امنیتی آن ها را می شناختند.

محور های اصلی بی بی سی در این گزارش:
۱- عملیات های وزارت اطلاعات در سال گذشته علیه داعش نمایشی بوده و واقعیت نداشته اند.
۲- نام یکی از تروریست های حادثه اخیر در سایت حزب دموکرات با عنوان نیروی جذب شده توسط داعش سه سال پیش آمده بوده است
۳- رسانه های عربی و مخالف ایران معتقدند ایران خود این حملات را سازماندهی کرده است چراکه افراد داعش قابل رد یابی بوده اند.
۴- MI۵ و برخی دیگر از سرویس های اطلاعاتی اروپا نیز تروریست هایی که در لندن و اروپا عملیات کردند را می شناختند اما قبل از عملیات کاری نکردند.

چرایی طرح این محور ها توسط بی بی سی:
۱- تا مخاطب را میان دو گزاره «۱-ضعف سیستم های اطلاعاتی ایران» یا «۲-دست داشتن ایران در حمله به تهران» به عنوان تنها دو انتخاب ممکن محصور کند.
۲- تا قراین و شواهد دال بر این دو گزینه را تقویت کند.
۳- تا کار MI۵ انگلیس را توجیه پذیر جلوه دهد و دو گزینه ی ادعایی درباره سیستم های اطلاعاتی ایران را باورپذیر کند.
Share/Save/Bookmark