بی‌بی‌سی از نیاز آمریکا برای دستیابی به توافق می‌گوید
يکشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۶
کد مطلب: 23679
بی‌بی‌سی فارسی گزارشی منتشر کرده است که از نیاز مبرم ایالات متحده آمریکا به پیشرفت مذاکرات و تحقق توافق نهایی حکایت دارد. این شبکه با اشاره به توقعات طرفین در گفتگوها گفت: این بخصوص برای آمریکا مشکل ساز است.
دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۵+۱ در لوزان سوییس با اضافه شدن لوران فابیوس، وزیر امور خارج فرانسه به مراحل پایانی نزدیک می‌شود.

وزیر امور خارجه فرانسه پس از ورود به محل برگزاری مذاکرات، جلسه‌ای رسمی با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود داشت. فابیوس اظهار کرد: «با احتساب رسیدن به توافق محکم، ایران حق داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را دارد.» وزیر امور خارجه ایران نیز در مورد این نشست‌هایش با همتایان فرانسوی و آلمانی گفت: «جلسه‌ای عالی داشتیم. اکنون فهم بهتری از موضوعات داریم.» (۱)

اما در همین رابطه بی‌بی‌سی فارسی گزارشی منتشر کرده است که از نیاز مبرم ایالات متحده آمریکا به پیشرفت مذاکرات و تحقق توافق نهایی حکایت دارد. (۲) این شبکه با اشاره به توقعات طرفین در گفتگوها گفت: «این بخصوص برای آمریکا مشکل ساز است. آمریکا ضرب الاجل کوتاهی دارد که به دلیل وضعیت خاص سیاسی در داخل این کشور است. اما اروپایی‌ها مجبور نیستند با کنگره آمریکا سر و کله بزنند و خواهان دستیابی سریع به قطعنامه‌ای در این‌باره هستند.»

بی‌بی‌سی همچنین بخشی از اظهارات لوران فابیوس را هم پوشش داده است که می‌گوید: «من باز هم شفافیت را مورد تاکید قرار می‌دهم». به نظر می‌رسد این اظهارات او بیشتر متوجه طرف آمریکایی باشد.

شایان ذکر است که بنابر اذعان بی‌بی‌سی فارسی: «وزیر خارجه آمریکا به صورت تلفنی بنیامین نتانیاهو را در جریان مذاکرات قرار داد. این دومین تماس او با نخست وزیر اسرائیل طی دو روز گذشته است.»
جزییات بیشتر از بخش‌های مهم این گزارش را در رسانه ایران ببینید:
دریافت


منابع:
۱- ظریف پس از دیدار با فابیوس، خبرگزاری فارس.
۲- گفتگوهای فشرده دوجانبه و چندجانبه‌ ایران و ۵+۱، بی‌بی‌سی فارسی.
Share/Save/Bookmark