پیش بینی رسانه ایران درست از آب درآمد:
محدودیت سفر کارمندان BBC فارسی برای سفر به آمریکا
چهارشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: 32129
مولف :
 
محدودیت سفر کارمندان BBC فارسی برای سفر به آمریکا
پس از تصویب کنگره آمریکا، در مورد محدودیت ویزای این کشور برای افرادی که تابعیت ایرانی داشته و یا در 5 سال گذشته به ایران سفر کرده اند، بی بی سی فارسی تنها به انعکاس آن خبر پرداخت؛ ولی پس از آنکه این محدودیت، دامن گیر کارکنان بخش فارسی این شبکه شد؛ صدای فریاد اعتراض در برابر این تصویب " ناعادلانه " فضای بی بی سی را پر کرد.

اواخر سال ۲۰۱۵ بود که نمایندگان کنگره آمریکا، با تصویب طرح محدودیت ویزای آمریکا برای شهروندان 38 کشوری که پش از این به ایران سفر کرده اند، به استقبال سال نو میلادی رفتند. قانونی که پیش از این اجازه می داد تا شهروندان ۳۸ کشور، بدون ویزا وارد خاک آمریکا بشوند، اما پس از حملات پاریس نمایندگان آمریکا برای تصویب چنین طرحی مصمم تر شدند. عراق، سوریه، سودان و ایران چهار کشور هستند که شهروندان ۳۸ کشورِ متولد این کشورها و یا افرادی را که در ۵ سال گذشته به یکی از آن ۴ کشور سفر کرده باشند را ملزم به دریافت ویزا برای آمریکا می کنند.
رعنا رحیم پور، کارمند بی بی سی فارسی، اولین قربانی این طرح کنگره آمریکا بود. رحیم پور که به همراه دو تن از همراهان خود عازم آمریکا بود، به دلیل تابعیت ایرانی خود، از توافقنامه لغو روادید انگلیس با آمریکا محروم ماند. موضوعی که پیش از این رسانه ایران آن را پیش بینی کرده بود.
همین موضوع کافی بود، تا بی بی سی فارسی این خبر را به عنوان یکی از ۳ تیتر اصلی خود جای دهد. خبری که پیش از این برای دیگر فارسی زبانانی که دچار چنین مشکلی می شدند، از چنین اهمیتی برای BBC برخوردار نبود.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000032/nf00032129-1.png
http://rasanehiran.com/images/docs/files/000032/nf00032129-2.png

بی بی سی فارسی در این مورد می نویسد " خانم رحیم پور تنها پس از تماس با اداره ناظر بر اجرای توافقنامه لغو روادید در فرودگاه هیثرو لندن آگاه شد که ملیت ایرانی او مانع از برخورداری از توافقنامه لغو روادید بین بریتانیا و ایالات متحده است و او، و سایر افراد دارای تابعیت دوگانه بریتانیایی و ایرانی، باید برای سفر به آمریکا پیشاپیش روادید اخذ کنند.علاوه بر خانم رحیم پور، دو تن از خویشاندان او نیز که همزمان قصد سفر به آمریکا را داشتند ناچار به بازگشت از فرودگاه شدند. وی قانون جدید را غیرمنصفانه توصیف کرده و گفته است که افرادی که به واسطه تولد یا ازدواج تابعیت ایرانی دارند مشمول این قانون می‌شوند."
بی بی سی همچنین برای برون رفت از این محدودیت که گریبان خبرنگاران ایرانی اش را گفته، موجی رسانه ای به راه انداخت تا بلکه بتواند با استفاده از بستر رسانه ای، از کارمندان خود دفاع کند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000032/nf00032130-2.png
http://rasanehiran.com/images/docs/files/000032/nf00032129-3.png
http://rasanehiran.com/images/docs/files/000032/nf00032130-1.png

این شبکه در حالی به موضوع یاد شده می پردازد که مقامات ایرانی و حتی اروپایی، این طرح را به شدت محکوم و در برابر آن اعتراض کردند.
مقامات ایرانی، این طرح را باعث کاهش تعداد بالای توریست هایی معرفی کردند که قرار بود پس از فرجام برجام، ایران را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب کنند.
Share/Save/Bookmark