هنرِ عریان شدن!
سکس و فلسفه؛ نگاهی گذرا به آنچه bbc می خواهد مخاطبانش ببینند!
يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۲
کد مطلب: 21149
مولف :
 
bbc با بیان این که جامعه ایرانی جامعه ای " متفرّد " نیست و بنابراین گلشیفته فراهانی نماینده فرهنگ ایرانی نیست می نویسد " عدم رشد فردیت در جامعه‌ ایرانی به سنت‌های فکری معاصر بر می‌گردد. جامعه‌ ایرانی وامدار سه سنت فکری است که هیچ کدام آن‌ها در بردارنده‌ تفکری که فردیت در آن شکل بگیرد نیست.
چند روزی است تصویری از گلشیفته فراهانی منتشر شده که محل بحث های فراوانی قرار گرفته است. این تصویر روی یک مجله فرانسوی زبان درج شده که او را عریان نشان می دهد و تمام قد ایستاده و هیچ لباسی هم برتن ندارد!

واکنش ها نسبت به این تصویر در داخل کشور طبیعی است. ولی آنچه مرا واداشت تا قلمی گرم کنم مطالبی بود که سایت خبری bbc فارسی روی خروجی خود قرار داد.

bbc با بیان این که کسی حق ندارد او را از آزادی انتخابش! محروم کند به قلم پیام یزدانجو می نویسد: " در هر ایرانی حق دارد این عکس‌ها را، به زعم خود، موافق معیارهای ملی و فرهنگی ایران بشمارد یا نشمارد، اما هیچ ایرانی حق ندارد او را به دلیل رفتار مغایر با معیارهای ملی و فرهنگی ایران، و به دلیل سلب نمایندگی از خود، محکوم کند."

bbc به مسئله " تفرّد " می پردازد و ادامه می دهد «هرچه این ایدئولوژی [ حاکمیت ] تمامیت‌خواه‌تر باشد این حلقه را به گردن اتباع خود تنگ‌تر می‌بندد: "فردیّتِ فرد" را به رسمیت نمی‌شناسد، جماعت و جمعیت را به تشخّص و فردیت اولویت می‌بخشد، و آزادی فردی و انتخاب شخصی را به محاق می‌برد.»

" تفرّد" در فرهنگ فارسی معین به معنای . تنهایی، تنها شدن، فردگشتن، یکه و تنها بودن، یگانه شدن است و اصلی اخلاقی است که منافع و علایق فرد را برتر از جمع می شمرد.

یکی از مؤثرترین سازوکارهایی که موجب "تفرّد" در جامعه‌ی امروزی می‌شود، «فضای مجازی» است. اگر در گذشته خانواده‌ها دور یک کرسی جمع می‌شدند و در این سال‌ها اعضای یک خانواده دور یک تلویزیون جمع می‌شوند، در آینده هر نفر با یک رایانه‌ی متصل با اینترنت زندگی خودش را خواهد داشت.(1)

bbc  با بیان این که جامعه ایرانی جامعه ای " متفرّد " نیست و بنابراین  گلشیفته فراهانی نماینده فرهنگ ایرانی نیست، می نویسد « عدم رشد فردیّت در جامعه‌ ایرانی به سنت‌های فکری معاصر بر می‌گردد. جامعه‌ ایرانی وامدار سه سنّت فکری است که هیچ کدام آن‌ها در بردارنده‌ تفکری که فردیّت در آن شکل بگیرد نیست.»
 bbc سپس به قلم لیلی نیکو نظر می نویسد «تصویر عریان خانم بازیگر، هنری است از جنس اروتیک (برهنه نگاری) و این با هرزه نگاری متفاوت است!" او خواسته یا ناخواسته به یک تعریف کلی اشاره می کند که تفاوت هرزه نگاری و برهنه نگاری یا هنر اروتیک را روشن می کند.»
تحلیلگر بی بی سی که گویی جبرا توجیه گر عملی ضد اخلاقی شده است، حالت چهره این بازیگر و حالت ایستادنش در عکس را در بر دارنده معنای عمیق و فلسفی توصیف کرد و گفت «این عکس مخاطب را متقاعد می کند که در اثر چیزی فراتر از تقلیل انسان به عضو جنسی، مورد نظر است.»

اروتیک یا هنر شهوانی مشتمل بر هر گونه اثر و یا آنچه در غرب هنر خوانده می شود به منظور برانگیختن شهوت جنسی و یا به قصد توصیف صحنه‌های مبتذل ابداع گردیده‌است. این قبیل آثار می‌توانند شامل: نقاشی، قلمزنی، نگارگری، مجسمه سازی، عکاسی، موسیقی و حتی نویسندگی باشند.

این که موضوع اروتیک، نمونه‌ای از پدیده‌های زشت و ناپسند هست یا خیر محل بحث و اختلاف زیاد شده است. به نظرمی رسد این بستگی به استانداردهای جامعه‌ای دارد که این نوع هنر، در آن نمایش داده می‌شود.

گفتنی است انتشار این عکس مخالفت های زیادی را در بین کاربران شبکه های اجتماعی برانگیخته است. مخالفان برهنه شدن گلشیفته، این عمل را مذموم کرده و آن را مغایر با ارزش های یک زن دانسته اند.

منابع:
1مقاله تفرّد ویرانگر، خلوت مجازی دنیای مدرن.تارنمای باشگاه استراتژیست های جوان
Share/Save/Bookmark