بی بی سی از خانواده امیر حکمتی در مورد فرزندشان بیشتر می داند؟
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: 22049
مولف :
 
امیر اکنون اجازه دارد به صورت هفتگی با سه تن از بستگان ایرانی اش ملاقات کند، کتاب بخواند، ورزش کند و با خانواده اش در آمریکا به طور مرتب مکاتبه کند.
امیر میرزایی حکمتی فرزند علی متولد ۱۹۸۳ اهل ایران و مقیم آمریکاست که ۱۶ آذر سال ۹۰ به‌اتهام همکاری با دولت‌های متخاصم و سرویس جاسوسی سیا علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، دستگیر و بازداشت شد. وی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به‌ریاست قاضی صلواتی به اعدام محکوم شده بود که این حکم در دیوان‌عالی کشور به‌عنوان مرجع تجدیدنظر نقض شد و شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به‌عنوان شعبه هم‌عرض، میرزایی حکمتی را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد و این رأی در شعبه تجدیدنظر استان تهران تأیید شد. (حکمتی که بود و چگونه وارد ایران شد؟)

روز پنج‌شنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۳، بی بی سی فارسی در خبری با عنوان " امیر حکمتی 'پیشنهاد ایران برای مبادله زندانی را رد می کند'" برگی دیگر از پرونده امیر میرزایی حکمتی را ورق زد.بی بی سی فارسی در گزارش خود از نامه حکمتی به آقای روحانی خبر داد و نوشت :این ادعای بی بی سی در حالی مطرح شده است که چندی پیش دولت امریکا از جمله «جان کری» وزیر امور خارجه امریکا، با صدور بیانیه‌هایی، خواستار آزادی این فرد شده بودند.

حتی گروهی از شهروندان آمریکایی که خود را از اعضای شورای روابط اسلامی ـ امریکایی می‌نامند، مدعی هستند در نامه‌ای به مقام معظم رهبری، از ایشان درخواست بخشش حکمتی را کرده‌‌اند.

این گروه از مقام معظم رهبری خواسته‌ است، امیر حکمتی را که به جرم جاسوسی در ایران محکوم شده است، مورد عفو و بخشش قرار دهند. همانگونه که پیش از این، سه آمریکایی دیگر را با داشتن جرم‌هایی مشابه بخشیدند. (منبع)

سیدمحمود علیزاده ‌طباطبایی، وکیل حکمتی، در گفت‌وگو با ایسنا و تسنیم، درباره‌ آخرین وضعیت پرونده‌ امیر میرزایی حکمتی گفت: آمریکا از طریق دفتر حافظ منافع خود در ایران درخواست تبادل وی را با برخی بازداشت ‌شده‌های ایرانی مقیم آمریکا ارائه کرده است.

وی هم چنین اذعان داشت: « دقیقا در درخواست، اسم افرادی که خواهان مبادله با امیر میرزایی‌حکمتی هستند بیان شده، اما در حال حاضر مصلحت نیست نامی برده شود. ولی اگر قوه‌قضاییه صلاح بداند این موضوع را اعلام می‌کند.»

بهمن ماه سال گذشته نیز، ویلیام کوهن، وزیر دفاع اسبق ایالات متحده آمریکا، به همراه سه مقام بلندپایه پیشین نظامی آمریکا طی نامه‌ای خطاب به باراک اوباما، رئیس‌جمهوری امریکا، ضمن بی گناه خواندن حکمتی از او خواستند تا در سایه تحولات جدید در روابط ایران و آمریکا، برای آزادی امير ميرزايی حکمتی اقدام کند. (منبع)

با وجود اینکه پس از این اقدامات مقامات، ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «دولت ایالات متحده پیشنهادی برای مبادله آقای حکمتی ارائه نکرده است، دولت آمریکا خواستار آزادی فوری آقای حکمتی و دو شهروند دیگر آمریکایی است (سعید عابدینی و جیسون رضائیان) که در ایران در بازداشت هستند.» صدور بیانیه ها و درخواست ها مبنی بر آزادی حکمتی همچنان پا برجاست.

اردیبهشت٩٢ که مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف پس از ١٦ماه حبس در آمریکا، با میانجیگری عمان، آزاد شد، در حالی وارد تهران شد که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به وضعیت امیر حکمتی، ابراز نگرانی می کرد. با این حال خانم افخم، سخنگوی وزارت‌خارجه ایران، همان موقع تاکید کرد که «براساس اطلاعات موجود، هیچ شهروند آمریکایی در جمهوری‌اسلامی‌ایران بازداشت یا زندانی نیست.» «افرادی که از سوی مقامات، منابع یا رسانه‌های آمریکایی بعضا نام برده می‌شوند، شهروند ایرانی هستند که مانند هر شهروند دیگری با برخورداری از حقوق کامل قانونی، در برابر قانون پاسخگو خواهند بود. متاسفانه دولت آمریکا بیش از ٢٠نفر از شهروندان ایرانی مانند مجتبی عطاردی محقق و دانشمند ایرانی، را با ادعای واهی نقض تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران بازداشت کرده و باوجودپیگیری‌های به‌عمل‌آمده از مجاری دیپلماتیک و حقوقی تاکنون هیچ‌گونه اقدامی برای آزادی این شهروندان بیگناه انجام نگرفته است.»

خواندنی است که مجتبی عطاردی محقق و دانشمند ایرانی پس از آزادی‌اش در گفتگو با فارس با اشاره به توطئه‌ها و آزارهای وکیل صهیونیستی خود در امریکا گفت: این وکیل از من خواست که در آمریکا بمانم و گفت اگر در آمریکا بمانی این مسئله تمام می‌شود و خانواده‌ات را هم به آمریکا منتقل می‌کنیم و تهدید می‌کرد که اگر این کار را نکنی ممکن است سال‌های سال در زندان باشی، زمانی که دید من راضی به این کار نمی‌شوم بحث امیر حکمتی را پیش کشید و گفت از دولت ایران بخواه که تو را با امیر حکمت معاوضه کند ولی من گفتم که من کاری نکردم ولی او یک جاسوس است و حکمش هم صادر شده است.

بی بی سی فارسی با در نظر گرفتن بعد سوم این جریان، در خواست مبادله را به ایران ارتباط داده و به بررسی آن پرداخته است.

با وجود آنکه تاکنون درخواست تبادل زندانی به‌ طور جدی و رسمی از سوی ایران مطرح نشده است، این رسانه در ادامه مطلب خود از درخواست ایران برای مبادله زندانیان نوشت و سعی کرد امیر میرزایی حکمتی را از اتهام خود تبرئه کند، در صورتی که خود حکمتی هم به زبان فارسی و هم انگلیسی بر جرم خود اعتراف کرده است.وی در جلسه محاکمه، ضمن اقرار به انگیزه خود برای نفوذ در سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به سازمان جاسوسی سیا، اظهار داشت: من در این مأموریت، فریب سازمان جاسوسی آمریکا را خوردم و هرچند با مأموریت نفوذ در سیستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و تبدیل شدن به منبع خبری برای CIA وارد ایران شده بودم، شخصا قصد ضربه زدن به ایران را نداشتم، چرا که قصدم این بود، در ایران زندگی کنم و به آمریکا برنگردم.بی بی سی فارسی در ادامه گزارش خود در مورد وضعیت حکمتی در زندان اذعان داشت:در حالی که بر اساس گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، مادر حكمتي تاکنون قادر به ملاقات با او در زندان شده است. اريك ولز، سخنگوي خانواده «حكمتي» اعلام كرد كه بهناز حكمتي، مادر امير ميرزايي حكمتي توانسته است در جريان سفر به ايران چندين بار با پسرش ملاقات كند.

سخنگوي خانواده حكمتي گفت كه سفر بهناز حكمتي به ايران به خوبي به پيش رفت و در تعاملات وي با مقامات ايراني هيچ مشكلي پديد نيامد.

هم‌چنین روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از خواهر حکمتی، سارا میرزایی حکمتی، نوشت که امیر اکنون اجازه دارد به صورت هفتگی با سه تن از بستگان ایرانی اش ملاقات کند، کتاب بخواند، ورزش کند و با خانواده اش در آمریکا به طور مرتب مکاتبه کند.

وی افزود که او اکنون در کلاس‌های زبان فارسی در زندان اوین شرکت می‌کند و به زندانی ها انگلیسی درس می‌دهد.

به گفته سارا حکمتی، سه تن از بستگان وی که با او در زندان ملاقات کرده اند گفته اند که مثبت و خوشبین به نظر می رسد.

بنا بر این گزارش در یکی از نامه هایی که حکمتی برای مادرش نوشته آمده است:« اینجا افراد خوبی هستند. در خصوص غذا هم هر چیزی که نیاز داریم در اختیارمان هست. من در کلاس های زبان شرکت می کنم و هر روز ورزش می کنم. »

او همچنین نوشته است:« احساس خوبی دارم مبنی بر اینکه به امید خدا این اوضاع به زودی حل می شود. »

این شرایط حکمتی در زندان ایران در شرایطی است که با توجه به بیانات مجتبی عطاردی محقق ایرانی، در طول ۱۶ ماه حبس خود در امریکا یکبار هم به وی اجازه ملاقات با خانواده اش را نداده و در بدترین شرایط او را قرار دادند.

سوالی که مطرح می شود این است که بی بی سی فارسی با انتشار گزارشاتی متفاوت از اخبار موجود در روزنامه ها و خبرگزاری های امریکایی از قبیل آسوشيتدپرس و نیویورک تایمز، سعی دارد چه چیزی را اثبات و چه چیزی را پنهان کند؟ چرا اتهامات واهی دانشمندان و شهروندان ایرانی را در مقابل اتهام حکمتی قرار نمی دهد و به عنوان رسانه ای بی طرف به بررسی حقوق ایرانیان زندانی در امریکا نمی پردازد؟
Share/Save/Bookmark