به جای محکوم کردن امریکا
بی بی سی ایران را در جایگاه متهم قرار داد
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب: 39140
مولف : محمود شریعتی
 
در گزارشی که بی بی سی فارسی شب گذشته درباره نقض برجام منتشر کرد ایران متهم به افزایش ذخیره آب سنگین و نقض برجام شد. پس از دستور اخیر رییس جمهور به وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر پیگیری نقض برجام از سوی آمریکا این تندترین واکنش رسانه های فارسی زبان ماهواره ای علیه اقدامات ایران است.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
در گزارشی که بی بی سی فارسی شب گذشته درباره نقض برجام منتشر کرد ایران متهم به افزایش ذخیره آب سنگین و نقض برجام شد. پس از دستور اخیر رییس جمهور به وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر پیگیری نقض برجام از سوی آمریکا این تندترین واکنش رسانه های فارسی زبان ماهواره ای علیه اقدامات ایران است.
جالب آنکه حدود ۱۰ ماه از اجرای برجام می گذرد و علی رغم موارد آشکار و نهان نقض پیمان طرف آمریکایی یک بار هم این سوال از سوی بی بی سی فارسی مطرح نشد که چرا آمریکا نقض برجام کرده؟ و یا چرا این شبکه به وظیفه خود در قبال افکار عمومی عمل نکرده است؟

دیشب اما بی بی سی فارسی در برنامه خبری خود ضمن اعلام سفر یوکیا آمانو امروز به تهران از نگرانی های آژانس انرژی اتمی در مورد نقض برجام توسط ایران خبر داد. نگرانی بی بی سی از نقض برجام مربوط می شود به افزایش ذخیره آب سنگین ایران و رد شدن از مرز ۱۳۰ تن.
بی بی سی فارسی از مدت ها قبل متهم به جانبداری در گزارش های مربوط به برنامه هسته ای ایران بوده است. این شبکه تابحال در خصوص نقض تعهدات آمریکا در برجام در موضع مشخصی ندارد. مقایسه پوشش رسانه ای «نقش آمریکا در عدم همکاری بانک های بین المللی با ایران بر سر مبادلات دلاری» با پوشش رسانه ای آنچه بی بی سی «نگرانی از نقض برجام توسط ایران» خوانده است بسیار ضعیف تر می نماید.

با این وجود کارشناس بی بی سی در برنامه شب گذشته گفت این مقدار افزایش در ذخایر آب سنگین به هیچ وجه نگران کننده نیست. همچنین یوکیا آمانو امروز در تهران گفته که آژانس از روند اجرای برجام «راضی است».
این خبر در حالی از سوی بی بی سی فارسی داغ شد که مهمترین سوژه هسته ای روزهای اخیر به دستور اخیر حسن روحانی به وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران بر می گردد. آقای روحانی در نامه ای به محمد جواد ظریف خواستار تشکیل کمیسیون نقض برجام با حضور کشور های ۵+۱ شد و به علی اکبر صالحی نیز دستور داد که مطالعه، طراحی و تولید سوخت مصرفی پیشرانه هسته ای آغاز گردد.
این واکنش ایران با تمسخر بی بی سی فارسی همراه شد. این شبکه در خصوص اقدام متقابل ایران گفت ایران به زودی نمی تواند پیشرانه های هسته ای اش را تولید کند. بی بی سی فارسی عمل به برجام را یک طرفه به عهده ایران می داند.
در ویدئوی زیر بخش هایی از گزارش بی بی سی فارسی در این باره آمده است.
به دو طریق می توانید فایل ویدئو را دریافت و یا تماشا کنید.
1- از ستون سمت راست قسمت فایل های ضمیمه
2- از طریق نمایش دهنده مخصوص سایت نماشا


به گزارش خبرگزاری مهر، متن نامه های جداگانه حجت‌الاسلام حسن روحانی به محمد جواد ظریف و ‏‏علی اکبر صالحی به این شرح است:‏

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر ظریف
وزیر محترم امور خارجه
نظر به این‌که دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می‌شود نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در «برجام» برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام نموده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدّی معمول دارد.‏
مقتضی است گزارش اقدامات را ظرف یک ماه به اینجانب ارائه نمائید.‏

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران

علاوه بر این نامه رئیس جمهور به صالحی نیز به این شرح است:‏
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر صالحی
معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
نظر به این‌که دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌های ایران (آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را بعنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به سازمان ‏انرژی اتمی ایران دستور داده می‌شود در توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشور در چارچوب تعهدات ‏بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مأموریت‌های زیر را اجرا ‌نماید:‏
۱. برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏

۲. مطالعه و طراحی «تولید سوخت» مصرفی پیشران هسته‌ای، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی.‏

۳.مقتضی است طرح و برنامه‌ زمان‌بندی شده جهت تحقق بندهای فوق را حداکثر ظرف سه ماه به اینجانب ارائه ‏نمائید.‏

حسن روحانی
رییس جمهوری اسلامی ایران
Share/Save/Bookmark