بیش از 20 کشته و زخمی در تظاهرات نژادپرستان آمریکایی
يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب: 41200
بیش از 20 کشته و زخمی در تظاهرات نژادپرستان آمریکایی
در درگیری های بین یک گروه راستی افراطی و مخالفان نژاد پرستی در شارلوتزویل در ایالت ویرجینیای آمریکا یک کشته و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش رسانه ایران، روز شنبه ۱۲ اوت نژادپرستان راست افراطی در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا تظاهراتی با سازماندهی قبلی به راه انداختند، که در تقابل با تظاهرات ضد فاشیست‌ها به خشونت گرایید. گزارش‌ها حاکی است که بر اثر زیرگرفته شدن مخالفان راست‌گرایان توسط یک خودرو، یک نفر کشته و دست کم 20 نفر مجروح شده‌اند.

فرماندار ویرجینیا برای کنترل بهتر تظاهرات از قبل در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کرده بود، اما تجمع حدود ۶۰۰۰ نفر در این تظاهرات و در مقابل اعتراض شدید مخالفان نژادپرستی اوضاع را تا حدودی از کنترل خارج کرد.

حمل آشکار سلاح توسط افراط‌گرایانی که لباس‌های شبه نظامی به تن داشتند و شعارهای نژادپرستانه می دادند، واکنش مخالفانی که از مناطق اطراف به شارلوتزویل آمده بودند را برانگیخت و هر دوطرف به پرتاب اشیای مختلف به سمت هم دست زدند.

نژادپرستان سفیدپوست از حامیان سرسخت حق داشتن سلاح در ایالات متحده هستند.

تجمع راستگرایان در شارلوتزویل از روزهای قبل و در اعتراض به برداشتن مجسمه “رابرت ای لی“، ژنرال جنگ های داخلی آمریکا سازمان داده شده بود.

آمریکای قطبی‌شده

ناظران این درگیری‌ها را نشان‌دهنده قطبی‌شدن فزاینده فضای سیاسی در آمریکا پس از رسیدن دونالد ترامپ به کاخ سفید می‌دانند.

در دوران کارزار انتخاباتی ترامپ، اعضای جنبش آلت‌رایت (راست بدیل) از وعده‌های او برای ساختن دیوار بین آمریکا و مکزیک و منع موقف ورود مسلمانان به خاک آمریکا به شدت حمایت کردند.

آلت‌رایت جریانی افراطی و ضدچندفرهنگ‌گرایی و ضدمهاجرت است که به نژادپرستی و سکسیسم و بیگانه‌هراسی متهم می‌شود. استیو بنن، مدیر ارشد اجرایی کارزار انتخابات ترامپ و مشاور ارشد و استراتژیست اصلی رئیس‌جمهوری منتخب، از چهره‌های معروف راست آلترناتیو است.
Share/Save/Bookmark