با دستور دولت انگلیس، تولید گاز از میدان رهوم متوقف شد
شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب: 37980
علی کاردار مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره آخرین وضعیت آزادسازی منابع مالی حاصل از مشارکت شرکت ملی نفت ایران و برتیش پترولیوم انگلیس در میدان گازی «رهوم» در دریای شمال، گفت: مذاکرات با انگلیسی‌ها برای آزادسازی منابع مالی حاصل از مشارکت در میدان گازی رهوم ادامه دارد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

وبسایت بی بی سی فارسی درباره سابقه همکاری ایران و انگلیس در این مخزن گازی نوشته که رام یک میدان گازی کوچک فراساحلی است که توسعه آن با سرمایه گذاری مشترک ایران و بریتانیا پیش از انقلاب ایران انجام شد. این میدان در ۴۰۰ کیلومتری شهر ابردین در آب های ساحلی اسکاتلند در دریای شمال قرار دارد. قرارداد اکتشاف این میدان در سال ۱۹۷۳ منعقد و در سال ۱۹۷۷ به کشف میدان انجامید، اما به دلیل مشکلات فنی، استخراج از آن تا آخرین روزهای سال ۲۰۰۵ انجام نشد.

این وبسایت علت عدم استخراج گاز از این میدان از سال ٢٠١٠ را به دلیل اعمال‌ تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت ایران دانسته و در ادامه نوشته در اکتبر ۲۰۱۴ بی‌پی اعلام کرد که بهره‌برداری از میدان گازی رام از سر گرفته می‌شود.


در حالیکه لازم به یادآوری است که شرکت ملی نفت ایران و برتیش پترولیوم به عنوان بزرگترین شرکت نفتی انگلیس با مشارکتی حدود ۶۵۶ میلیون دلاری از سال ۲۰۰۵ میلادی تولید گاز از میدان فراساحلی «رهوم» در آب‌های ساحلی اسکاتلند در دریای شمال را آغاز کردند.

با گذشت پنج سال از آغاز بهره برداری مشترک این میدان گازی توسط ایران و انگلیس و با ظرفیت تولید روزانه حدود ۱۹۰ میلیون فوت مکعب، با افزایش تحریم‌ها و دستور دولت انگلیس، تولید گاز از میدان رهوم در سال ۲۰۱۰ میلادی متوقف شد.

همچنین شایان ذکر است که شهریور ماه سال گذشته امیرحسین زمانی نیا معاون امور بین‌الملل وزیر نفت در خصوص آزادسازی سهم دلاری شرکت ملی نفت ایران در بهره برداری میدان رهوم با «آجای شارما» کاردار وقت سفارت انگلیس در تهران گفتگوهایی را آغاز کرد که هم اکنون این گفتگوها در حال به بار نشستن هستند چرا که وزارت انرژی انگلیس اخیراً با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد: دولت لندن از تولید دوباره در میدان گازی رهوم حمایت می‌کند، این موضوع برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی زیست محیطی و ضرر به ارزش این میدان فراساحلی ضروری است.
Share/Save/Bookmark