BBC از شکایت ایرانیان مقیم امریکا از حکم ضدمهاجرتی ترامپ گفت؛ VOA و رادیو فردا سکوت کردند
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: 40536
تظاهرات کنندگان که علیه حکم جنجال‌برانگیز ترامپ درزمینهٔ منع صدور روادید به شهروندان شش کشور اسلامی در واشگتن تظاهرات کرده‌اند
تظاهرات کنندگان که علیه حکم جنجال‌برانگیز ترامپ درزمینهٔ منع صدور روادید به شهروندان شش کشور اسلامی در واشگتن تظاهرات کرده‌اند
ایرانیان مقیم امریکا در اعتراض به‌حکم جنجال‌برانگیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا درزمینهٔ منع صدور روادید به شهروندان شش کشور اسلامی علیه وی در دادگاه شهادت خواهند داد.

به گزارش BBC، این دادگاه دیروز با صدور حکمی از سوی یکی از قضات فدرال آمریکا به نام تانیا چوتکان، روز سه‌شنبه (۲۹ فروردین ۹۶) در واشنگتن برگزار شد.

گروه زیادی از این ایرانیان دیروز به‌منظور شکایت علیه این حکم که محدودیت‌هایی را برای ورود دانشجویان و پژوهشگران ایرانی به آمریکا ایجاد کرده است، در دادگاه‌های آمریکایی حضور یافتند.

سیروس مهری یکی از وکلای حقوق مدنی آمریکا، که پرونده این شکایت‌ها را به دادگاه ارائه داده، می‌گوید: «چنین حکمی مانند خنجری در قلب او به‌عنوان فردی با میراث فرهنگی ایرانی است.»

وی می‌گوید: «این حکم احساسات شدید بیش از نیم میلیون ایرانی مقیم آمریکا را که تاکنون منشأ خدمات شایان فرهنگی و اجتماعی در این کشور بوده‌اند، برانگیخته است. این گروه خود را قربانیان بالقوه این رویکرد می‌دانند.»

به غیر از بخش فارسی BBC، رسانه های فارسی زبانی چنو رادیو فردا و VOA در آمریکا، که پس از روی کار آمدن ترامپ دستخوش تغییرات شدیدی شده اند، به این خبر نپرداختند.

گزارش BBC

گفته می‌شود شاکیان این پرونده از بیم اقدامات تلافی‌جویانه از سوی دولت امریکا از اسامی مستعار در پرونده‌های خود استفاده کرده‌اند.

ترامپ جمعه (۸ بهمن ۱۳۹۵)، یک هفته پس از آغاز دورۀ ریاست‌جمهوری خود، با امضای یک فرمان حکومتی، ورود اتباع هفت‌کشور اسلامی یعنی ایران، عراق، سوریه، سودان، لیبی، یمن و سومالی به امریکا را به مدت ۹۰ روز ممنوع کرد و «برنامۀ پذیرش پناه‌جویان» را در امریکا به مدت ۱۲۰ روز به حالت تعلیق درآورد. نام عراق در فرمان اجرایی ثانوی ترامپ از این فهرست حذف شد.

تظاهرات کنندگان که علیه حکم جنجال‌برانگیز ترامپ درزمینهٔ منع روادید به شهروندان شش کشور اسلامی (عکس از خبرگزاری فرانسه)

یکی از قضات فدرال امریکا در سیاتل در واشنگتن روند اجرای دستور اول ترامپ را مسدود کرد و درخواست استیناف دولت امریکا نیز در دادگاه تجدیدنظر سان‌فرانسیسکو در کالیفرنیا بی‌نتیجه بود.

دو قاضی فدرال در ایالت‌های هاوایی و مریلند به لغو دستور ترامپ برای بستن مرزهای امریکا به روی اتباع ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن رأی دادند.

بنا بر آمارهای وزارت خارجه امریکا از میان شش کشور مذکور، ایرانی‌ها در دو سال گذشته بیش از نیمی از گذرنامه‌های صادرشده را دریافت کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark