چرا آمریکا پیش از روسیه به تانکرهای نفت داعش حمله نکرد؟
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب: 31086
چرا آمریکا پیش از روسیه به تانکرهای نفت داعش حمله نکرد؟
پس از حملات جنگنده های روسی به کاروان تانکرهای نفتی داعش به ترکیه و واکنش ترکیه و آمریکا نسبت به این موضوع، موجی از سوالات مبنی بر چرایی عدم این حملات از سوی آمریکایی که یک سال پیش از این در عراق و سوریه جنگنده های خود را برای بررسی مناطق اعرام می کرده، صورت نگرفته است.

در آخرین برنامه صفحه دو بی بی سی فارسی، با اجرای مهدی پرپنچی، موضوع "تركيه و اتهام خريد نفت از داعش" با حضور نادر انتصار، رئیس بخش علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی و همچنین عباس ولی، جامعه شناس مقیم ترکیه به بحث و بررسی گذاشته شد.

در این برنامه مهدی پرپنچی، با ارائه آماری مدعی شد، که داعش از فروش نفت ارزان، سالی نیم میلیارد دلار به دست می آورد.

فیلم

در همین رابطه پرپنچی از مهمانان برنامه پرسید" چرا پیش از حمله جنگنده های روسی به کاروان های نفتی داعش، حمله ای از سوی جنگنده های آمریکایی برای انهدام تانکرهای نفتی صورت نگرفته است؟ این در حالی است که در یک سال گذشته ۹۰درصد حملات هوایی در سوریه و عراق، از طرف جنگنده های آمریکایی انجام شده است."

در پاسخ به این سوال نادر انتصار بیان داشت " یکی از دلایلی که مخالفان سیاست غرب و ترکیه در این مورد می گویند این است که دولت های غربی با وجود آنکه می توانستند به راحتی فروش و رفت وآمد نفت را قطع کنند، این کار را نکردند، چرا این کار را نکردند؟ این سوالی است که من هم جواب آن را نمی دانم."

عباس ولی، دیگر مهمان برنامه علت عدم حمله جنگنده های آمریکایی به مناطق مرزی که نفت از طریق آن به ترکیه ارسال می شد را در تبادل اطلاعات از طریق مرزهای نفتی بین داعش و ترکیه و همچنین ناامن کردن منطقه برای کردهای مقیم معرفی میکند.
Share/Save/Bookmark