۲
بررسی تحریف سخنان فرمانده سپاه در بی بی سی فارسی
پنجشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۱۰
کد مطلب: 7360
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
بی بی سی فارسی پس از کنفرانس خبری فرمانده کل سپاه پاسداران که به بیان اخباری از پیشرفت های نظامی و نقش سپاه در موضوعات مختلف داشت، از فرصت استفاده کرد و با تحریف سخنان سردار جعفری، اتهامات سابق خود به سپاه و جمهوری اسلامی ایران نظیر ساخت سلاح اتمی و دخالت نظامی ایران در سوریه را البته با حذف بخشی از جملات فرمانده سپاه اثبات نمود.
بی بی سی فارسی در گزارشی از نشست خبری فرمانده سپاه، با تحریف آشکار سخنان سردار عزیز جعفری، اظهار داشت:
"فرمانده سپاه پاسداران می گوید: اعضای این سپاه در سوریه حضور دارند و به بشار اسد مشاوره می دهند. این اولین باری است که یکی از بالاترین مقام های نظامی ایران به حضور مستشاران نظامی و امنیتی ایران در سوریه اذعان می کند. اما شاید کمک های ایران به این هم محدود نشود. گزارش های زیادی هست که ایران از طریق هوا و دریا تسلیحات و مهمات به دمشق منتقل می کند. اما فرمانده سپاه در مورد احتمال دخالت صریح نظامی ایران در سوریه کمی محتاطانه صحبت کرد. او گفت این بستگی به شرایط آینده دارد."


در این جملات شبکه ی بی بی سی به وضوح روشن است که همه ی تلاش این شبکه ی مستقل بر برداشت های دلخواه از سخنان فرمانده سپاه بوده و برای رسیدن به این منظور به تحریف بخشی از سخنان او اقدام می کند.

سردار جعفری در نشست خبری خود گفته بود: "از زمانی که نیروی قدس تشکیل شد با هدف حمایت از ملت‌ های مظلوم به خصوص مسلمان حرکت‌ هایی انجام داده است و در کشورهای لبنان و سوریه تعدادی از نیروی قدس سپاه حضور داشتند و این به منزله ی حضور نظامی ما در آنجا نیست. از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که برای دفاع از سوریه که در حلقه ی مقاومت است، انتقال تجربیات خود و هرگونه کمک فکری را به سوریه داشته باشد و این در حالی است که کشورهای دیگر ابایی از کمک نظامی به گروه ‌های معارض سوریه ندارند و ما این کار را محکوم می ‌کنیم. او همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر توافقنامه ی امنیتی ایران و سوریه و اجرای آن اظهار داشت: این توافقنامه بستگی به شرایط دارد و اینکه الان به صورت قطع بگوییم اگر حمله ی نظامی علیه سوریه صورت بگیرد، ایران برای دفاع از سوریه حضور مستقیم خواهد داشت، بستگی به شرایط دارد."

در این سخنان، دخالت نظامی صراحتا رد شده و حتی دخالت نظامی سایر کشورها را محکوم نموده است.


بی بی سی فارسی اما این بخش از آن جملات را حذف نموده و به جای آن اتهامات جدید نظیر ارسال سلاح از طریق هوا و دریا را به ایران نسبت می دهد.


نکته ی دیگر گزارش این بود تصاویر آن با نشان دادن بازداشت زائران ایرانی در ماه گذشته در سوریه توسط مخالفان دولت آغاز شد که در آن تصاویر مخالفان این زائران را نظامیان عضو سپاه معرفی می کنند، که اتصال این فیلم به سخنان فرمانده سپاه، شیوه ای رسانه ای برای اثبات اتهام مخالفان سوریه به ایران، در بازداشت زائران ایرانی بود.

در ادامه ی گزارش، BBC به نقل از سردار جعفری می آورد: "سخنان فرمانده سپاه نکته ی تازه دیگری هم داشت. او گفت: اگر جهان و سازمان های بین المللی نتوانند جلوی حمله ی نظامی به ایران را بگیرند، طبیعی است که ایران آن تعهدهایی را که داشته ممکن است تغییر دهد، با شرایط قبل متفاوت خواهد بود. اشاره ای برای خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی."

سخنان تحریف شده شاید برای مخاطب داخلی کم اهمیت باشد اما به شدت برای مخاطبان خارجی موثر است و ضمن کمک به ایران هراسی، ساخت سلاح اتمی توسط ایران را به آنها هشدار می دهد. 

حال به متن اصلی سخنان سردار جعفری توجه کنید: "برآورد بنده این است که اگر این سازمان ‌ها نتوانند جلوی حمله ی اسرائیل را بگیرند، ایران بعید است به تعهدات بین‌ المللی مانند ان.پی.تی پایبند بماند،‌ اما البته همان طور که گفتم این برآورد من است و هنوز بحث و مصوبه ‌ای در این خصوص صورت نگرفته است."

فرمانده کل سپاه ادامه داد: "البته این به معنای حرکت ایران به سمت بمب هسته ‌ای نیست چرا که طبق فرموده ی رهبر معظم انقلاب و بنا به احکام شرعی، استفاده از این بمب‌ ها حرام است چرا که آسیب زیادی در پی دارد و با احکام اسلام جور در نمی ‌آید."

البته بی بی سی به این موارد نیز بسنده نکرد و از تحریف سخنان فرمانده سپاه، توسط کارشناسان خود به تحلیل هایی مبنی بر اخبار نادرست رسید.


علی صدر زاده تحلیل گر این شبکه می گوید: "این گفته ها از زبان مهمترین شخص نظامی ایران تبعاتی دارد:
۱- نشان می دهد ایران تا پای بسیار زیادی حاضر است کنار رژیم سوریه بایستد.
۲- نشان می دهد ایران می خواهد به جایی برسد که اگر امکانش باشد قرداد نظامی بین ایران و سوریه را به اجرا بگذارد. یعنی صراحتا در سوریه دخالت کند و این خود تاییدی غیر مستقیم بر گزارش های روزنامه های بین المللی و برخی کشورهی عربی دارد که ایران صراحتا دخالت دارد.
۳- باعث می شود نقش ایران به عنوان میانجی گر در تحولات سوریه، دیگر مطرح نباشد و تایید بر سخن کسانی که می گفتند ایران بخشی از مشکل است نه بخشی از راه حل."

این تحلیلگر بی بی سی هرچه اتهام که از ابتدای مساله ی سوریه به ایران زده شده بود، را با استناد به سخنان تحریف شده ی فرمانده سپاه اثبات کرد، در حالی که این اتهامات بسیار ناشیانه و با تحریف سخنان اصلی سردار جعفری انجام شده بود.
Share/Save/Bookmark
قاسم سعادتی
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۷:۰۸:۴۴
ممنون.خوب بود. ایران کشوریست که هیچ ابرقدرتی جرات چپ نگاه کردن به اورا ندارداز آقای جعفری نیز ممنونم. (3875)
 
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۷:۳۹:۵۶
زنده باد سردار جعفری خدا یارت باشد انتقام خون حسین را بگیر مختار ثانی. (6804)