از BBC به مهاجران: انگلیس ارزش مهاجرت ندارد، به آلمان بروید!
سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 38368
حمله پلیس فرانسه به اردوگاه کاله و احتمال مهاجرت غیرقانونی به انگلیس باعث شد تا بخش فارسی BBC در بخش خبری دیشب خود در یک عمل انفعالی، به بدگویی از کشور متبوعش برای پناهجویان بپردازد.

اردوگاه کاله، معروف به جنگل محل استقرار پناهجویان چادرنشین در فرانسه، صبح دیروز توسط پلیس این کشور تخلیه شد.

به گزارش رسانه ایران، اردوگاه کاله در نزدیکی دریای مانش، میان فرانسه و بریتانیاست و اکثر ساکنان آن پناهجویانی هستند که به امید رسیدن به بریتانیا از کشورهای‌شان مهاجرت کرده‌اند.

اما انگلیس هیچ علاقه ای برای پذیرش پناهجو به کشورش ندارد. این کشور حتی از پذیرش 3000 کودک بی سرپرست سوری در بهار امسال خودداری کرد. (خبر مربوطه را اینجا ببینید)
حمله پلیس فرانسه به اردوگاه کاله و احتمال مهاجرت غیرقانونی به انگلیس باعث شد تا بخش فارسی BBC در بخش خبری دیشب خود در یک عمل انفعالی، به بدگویی از کشور متبوعش برای پناهجویان بپردازد.

به همین منظور، جمال الدین موسوی، مجری خبر BBC در گفتگوی تلفنی با فردی که به گفته شبکه "به صورت غیر قانونی به انگلیس مهاجرت کرده" پرسید: آیا این مخاطراتی که برای مهاجرت به انگلیس پذیرفتی ارزش آن را داشت؟!

فیلم


این فرد مهاجر که خود را با نام مستعار رضا معرفی می کند مدعی است " من الان که رسیدم انگلیس، دارم فکر می کنم که من چه راه سخت را پشت سر گذاشتم و چه خطراتی می توانست برای من پیش بیاد، می بینم که ارزشش را نداشت و من فقط به دلیل آنکه خانواده ام در انگلیس بودند مجبور بودم که به انگلیس بیام".

در ادامه گفتگو مجری BBC از رضا درباره چگونگی رسیدن به انگلیس پرسید.

رضا نیز با اظهار پشیمانی نسبت به آمدن خود به انگلیس اظهار داشت " عذاب کشیدم، من حدود 120 و الی 150 روز را در جنگل (اردوگاه کاله) بودم، شب ها مجبور بودیم با قاچاق برها برویم و حدود شاید چهل شب من رفتم و توانستم با یک کامیون بیام انگلیس".

سپس مجری BBC از رضا پرسید " الان که اینجا هستید آیا راضی هستید و فکر می کنید به هدفتون رسیدید؟"

رضا در پاسخ بیان داشت " نمی توانم بگویم راضی نیستم ولی به نظر کشورهای دیگری در اروپا داریم که خیلی بهتر است برای زندگی کردن، اینجا هفته ای 38 پوند بهمون پول می دهند، و اجازه کار هم نداریم، خیلی مشکلات زیاد است".

مجری BBC با استناد به صحبت های رضا در سوال پایانی خود پرسید : خوب با این تعریفی که کردید آیا به کسانی که در اردوگاه جنگل هستند توصیه می کنید که بپذیرند که در فرانسه بمانند یا به جاهای دیگر بروند؟"

رضا در پاسخ تاکید کرد که من فقط به کسانی که در انگلیس بستگان درجه یک دارند توصیه می کنم که مهاجرت کنند، و اگر افرادی هستند که برای مهاجرت هدف ندارند، زمان مهاجرت به انگلیس پشیمان می شوند و فقط قاچاق برها برای گرم کردن بازار خودف انگلیس را بهشت موعود معرفی می کنند و آلمان بهترین کشور اروپا برای مهاجران است".

تکاپوی بی بی سی برای بدبینی مهاجران فارسی زبان افغان نسبت به مهاجرت به انگلیس، جای هیچ شگفتی ندارد؛ پیش از این نیز کشور انگلیس از پذیرش 3000 کودک سوری بی سرپرست خودداری کرد.( خبر مربوطه را اینجا ببینید)
Share/Save/Bookmark