پس از قتل کریمیان تلویزیون جم سه روز سوگوار شد؛ احتمال انگیزه مالی ضاربان قوت گرفت
دوشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۹
کد مطلب: 40662
«شوکرو گنج، شهردار منطقه ساری‌یر به رسانه گفته است که بر اساس تحقیقات اولیه "انگیزه مهاجمان مسایل مالی" بوده است. با این حال هنوز پلیس اطلاعات بیشتری درباره این حادثه منتشر نکرده است.»

پلیس ترکیه تحقیقات درباره قتل سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جِم ( GEM TV) را آغاز کرد.

خودروی حامل کریمیان و یک تاجر کویتی همراهش دیشب در استانبول هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت. هردو سرنشین خودرو به ضرب گلوله مهاجمان نقاب‌پوش کشته شدند.

به گزارش رسانه ایران، خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، گزارش داده است که مهاجمان، خودروی خود را در منطقه کمربورغاز استانبول آتش زده و گریخته‌اند. به گزارش این خبرگزاری کریمیان در محل حادثه کشته شده و همراهش در بیمارستان درگذشته است.
کنسول کویت در استانبول تایید کرده است که همراه کریمیان، محمد متعب شلاحی، یک تاجر کویتی بوده است. آنطور که کنسولگری کویت گفته، سه گلوله به شکم محمد متعب شلاحی اصابت کرده و او در بیمارستان درگذشته است، اما به سعید کریمیان ۲۷ گلوله اصابت کرده و در محل حمله کشته شده است.

پیش از این پلیس ترکیه، انگیزه احتمالی قتل را مسائل مالی اعلام کرده بود. همچنین برخی از خبرگزاری ها، هدف اصلی قتل را محمد متعب شلاحی، تاجر کویتی اعلام کرده اند.
بیشتر بخوانید:
+ مدیر GEM به قتل رسید؛ پلیس انگیزه قاتل را مسائل مالی عنوان کرد

BBC فارسی در گزارش علت حادثه می نویسد: «شوکرو گنج، شهردار منطقه ساری‌یر به رسانه گفته است که بر اساس تحقیقات اولیه "انگیزه مهاجمان مسایل مالی" بوده است. با این حال هنوز پلیس اطلاعات بیشتری درباره این حادثه منتشر نکرده است.»

شبکه جم، ساعاتی پیش در صفحه فیسبوک خود ویدئویی منتشر کرد که در آن سوء قصد به کریمیان را "حمله تروریستی" خواند و گفت "گروه تلویزیونی جم به احترام درگذشت پایه‌گذار خود سه روز سوگوار خواهد بود و پس از آن برنامه‌های خود را در تمام شبکه‌ها به روال عادی ادامه خواهد داد."

فیلم

حمله در منطقه "ساری‌یر" استانبول، در بخش اروپایی این شهر، رخ داد. رسانه‌های ترکیه می‌گویند مهاجمان سوار بر یک خودروی شاسی بلند بوده‌اند و جلوی خودروی "لوکس" حامل آقای کریمیان پیچیده‌اند و بعد از تیراندازی فرار کرده‌اند.

همراه کویتی که بود؟

کنسول کویت، تایید کرده است که همراه کریمیان، محمد متعب شلاحی شهروند کویت بوده است. رسانه‌های این کشور او را تاجر و مالکی مشهور خوانده‌اند. به گفته رسانه‌های کویت او به عنوان فردی "خیر" شناخته می‌شده و یکی از رهبران کلیدی قبیله "مطیر" کویت بوده است.

محمد متعب شلاحی

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید، سابقه سیاسی محمد متعب شلاحی، حمایت از بعضی نامزدها در انتخابات کویت، و نامزدی ناموفقش در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۸ این کشور بوده است. او در همان سال در کویت یک شبکه تلویزیونی کوچک به نام "العرب" تاسیس کرد. دولت کویت تاکنون واکنشی به این خبرها نشان نداده است.
Share/Save/Bookmark