جناب اوباما، رقص تانگو نیاز به دو نفر دارد
سه شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۹
کد مطلب: 38692
مولف : ابوذر حیدری
 
جناب اوباما، رقص تانگو نیاز به دو نفر دارد
مشخص است وقتی ایران به تمام تعهداتش پایبند بوده و آمریکا نیز به این موضوع اذعان دارد ولی حاضر نیست که به تعهداتش وفادار بماند از ترامپ می خواهد که توافق را تغییر ندهد و با همین روال پیش برود.

"...اما یک سال است که دلیل و مدرک داریم که نشان می دهد ایران به تعهداتش عمل کرده، فقط نظر من یا مشاورانم نیست.... سازمان های اطلاعاتی و ارتش اسرائیل هم این حرف را می زنند."

عبارت بالا نه جمله حسن روحانی رییس جمهور ایران است، نه سخنرانی محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری بلکه اظهارات باراک اوباما ست در اولین کنفرانس خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری کشورش.

این روزها که خبر پیروزی ترامپ غرب و به خصوص آمریکا را به شوک فرو برده است؛ هیچ آینده روشنی نمی توان از برنامه ها و سیاست های فردی که شعارهایش ظرف مدت ۲۴ ساعت تغییر می کند، ترسیم کرد.

با این حال هنوز ترامپ، پس از پیروزی اش در انتخابات آمریکا، اظهارنظری درباره آینده توافق هسته ای با ایران نداده اما در شعارهای انتخاباتی اش تاکید داشت که آن را بازنگری می کند.

اما دیروز باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب و متحدان جمهوریخواه او در کنگره به "واقعیت های توافق هسته ای ایران" توجه کنند.

همچنین اوباما درباره توافق اتمی ایران گفت «برخی منتقد آن بودند و می گفتند که ایران از آن پیروی نمی کند. چرا باید توافقی را که درست اجرا می شود تغییر دهیم.»

اما یک ضرب المثل غربی است که می گوید:« رقص تانگو، نیاز به دو نفر دارد».
شاید این گفته اوباما که "توافق درست اجرا می شود" عبارتی صحیح باشد، اما نه از طرف آمریکا، بلکه از طرف ایران. اگرچه اوباما اعتراف می کند که ایران به تمام تعهداتش در مساله توافق برجام به درستی پایبند بوده، اما هنوز برجام برای ایران هیچ دستاورد ملموسی نداشته است. البته با رویکرد استعماری آمریکا که توانسته بدون اینکه خود را ملزم به انجام برجام کند، صنعت هسته ای ایران را محدود نماید، چرا باید این روند را تغییر کند؟

شاید روزی نباشد که یکی از مقامات و چهره های سیاسی ایران در رسانه های جمعی نگوید که " آمریکا به انجام تعهدات برجام پایبند نبوده است".

چند هفته پیش بود که ظریف در اندیشکده شورای روابط خارجی در آمریکا نسبت به بد عهدی آمریکا گفت«آنچه که از ایران به عنوان یک طرف این توافقنامه انتظار می‌رود پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود در چهارچوب این توافقنامه و راستی‌آزمایی این پایبندی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است که این راستی‌آزمایی‌ها صورت گرفته و آژانس به طور مکرر بر پایبندی ایران صحه گذاشته است.»

وی در ادامه افزود: «اما در مورد آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های دیگر برجام این تلاش تاکنون تقریبا از امضای پای اسناد این توافقنامه ازسوی رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور فراتر نرفته و ما شاهد هیچ‌گونه تلاش واقعی از سوی مقام‌های کاخ سفید در این رابطه نبوده‌ایم.»

وزیر خارجه در ادامه به عنوان نمونه به موضوع مبادلات تجاری ایران با کشور‌های جهان اشاره کرد و افزود که آمریکا از طرفی با صدور بخشنامه‌هایی به موسسه‌های مالی این کشور می‌گوید که هیچ منعی برای مبادلات تجاری با ایران وجود ندارد و آنها می‌توانند با ایران وارد داد و ستد‌های مالی و تجاری شوند اما در انتهای آن یک اما اضافه می‌کند که تعداد موارد این «اما»‌ها چنان زیاد است که شرکت‌های آمریکایی را به وحشت می‌اندازد و مانع مشارکت آن‌ها در این داد‌و‌ستدها می‌شود.

با این حال ضرب المثل معروفی است که می گوید " آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند !" مشخص است وقتی ایران به تمام تعهداتش پایبند بوده و آمریکا نیز به این موضوع اذعان دارد ولی حاضر نیست که به تعهداتش وفادار بماند از ترامپ می خواهد که توافق را تغییر ندهد و با همین روال پیش برود.
Share/Save/Bookmark