جنجال رسانه ای؛ محاق متن در شب مهتابی حواشی
جمعه ۱۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۵
کد مطلب: 31662
مرجع : رسانه ایران
مولف : مهدی ارجمند
 
جنجال رسانه ای؛ محاق متن در شب مهتابی حواشی
بی بی سی فارسی ضمن «بی‌سابقه» توصیف کردن «تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس ایران»، از ابراز تاسف آیت الله جنتی و انتقاد آیت الله یزدی خبر داد و در ادامه از وزیر کشور نقل کرد که گفته بود از افزایش آمار شرکت‌کنندگان نگرانی ندارد تا از دو قطبی دولت – شورای نگهبان رونمایی کند.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
۱۰۳ نفر دکتری، ۹۵ نفر فوق‌لیسانس، ۴۹ نفر لیسانس، ۴ نفر فوق‌دیپلم، ۸۸ نفر دیپلم و مابقی حوزوی؛ این ارقام، آمار تحصیلات افرادی است که نامزد حضور در انتخابات خبرگان شده‌اند.

از هم اکنون مشخص است که به جهت سطح پایین تحصیلات، باید با تعداد زیادی از آنها برای حضور رقابتی در انتخابات مجلس خبرگان خداحافظی کرد. ماجرا به همین جا نیز ختم نمی‌شود. انتظار اینکه صلاحیت همه افراد دارای سطوح عالی تحصیلی هم تایید شود نیست. چرا؟ رکسانا صراحی یکی از ۱۰۳ نامزدی است که دارای مدرک دکتری بوده و داوطلب انتخابات مجلس خبرگان شده. او ثبت نام خود را «یک حرکت اعتراضی» توصیف کرده تا مشخص گردد که اهداف رقابتی نداشته بلکه در پی حرکتی نمادین بوده بنابراین انتظار تایید صلاحیتش هم نیست.

انتخاب گزینشی سخنان خطیب نماز جمعه تهران
این عوامل موجب ابراز گلایه آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه های نماز جمعه تهران شد. سخنانی که بخشی از آنها از سوی رسانه‌ها برجسته شد و بخشی نیز مغفول ماند. اما مطالعه سخنان خطیب موقت نماز جمعه تهران نشان می‌دهد که عمده توجه آیت الله جنتی بر سر مساله نامزدهای مجلس خبرگان و به نوعی پایین آورده شدن شأن این مجلس با ثبت نام نامزدهایی است که نه تنها مجتهد نیستند بلکه سطح علمی نازلی دارند.

دو قطبی سازی دولت – شورای نگهبان
بی بی سی فارسی ضمن «بی‌سابقه» توصیف کردن «تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس ایران»، از ابراز تاسف آیت الله جنتی و انتقاد آیت الله یزدی خبر داد و در ادامه از وزیر کشور نقل کرد که گفته بود از افزایش آمار شرکت‌کنندگان نگرانی ندارد تا از دو قطبی دولت – شورای نگهبان رونمایی کند.

این شبکه همچنین آیت الله جنتی را «دبیر شورای نگهبان انقلاب اسلامی» - و نه شورای نگهبان قانون اساسی - معرفی کرد که نشان از کم اطلاعی دانش سیاسی برخی عوامل بخش فارسی بی بی سی دارد.

صدای امریکا نیز از «رشد کم سابقه تعداد شرکت کنندگان» گفت و پس از نقل سخنان آیات جنتی و یزدی به تحلیل موضع دولت پرداخت و دولت یازدهم را موافق افزایش حضور داوطلبان دانست.

برخی تحلیلگران معتقدند حضور افرادی كه د‌‌ر قواره انتخابات نیستند‌‌، راه را براي رد‌‌ صلاحيت‌ گزينه‌هايي كه در این لابه‌لا از صلاحيت لازم برخوردارند هموار می‌کند اما بر خلاف این تحلیل، مرتضی کاظمیان از همکاران بی بی سی فارسی در تحلیلی که صدای امریکا آن را منتشر ساخته ابراز داشته که «افزایش نامزدها، شورای نگهبان را در نهایت ناگزیر به تایید برخی کسانی می‌کند که در شرایط عادی حاضر به تاییدشان نبودند.» همچنین وی در دو قطبی سازی خود، «شرایط سیاسی - اجتماعی مستقر پس از روی کار آمدن روحانی و تحقق برجام» را به معنای «پیروزی قریب به یقین» این دسته از افراد متفاوت در انتخابات خبرگان گرفت.

عدم تفکیک شئون مختلف مسئولان
آیت الله محمد یزدی در حالی از امکان وجود «اهداف دیگری پشت‌پرده این ثبت‌نام‌ها» سخن به میان آورده که گفته‌هایش به عنوان یکی از زعمای جناح اصولگرا در ایران آن هم از جایگاه ریاست جامعه مدرسین پذیرفتنی می‌نماید اما این سخنان از زبان یکی از فقهای شورای نگهبان شائبه سیاسی کاری را پیش می‌آورد.

مقارنت سخنان آیت الله جنتی به عنوان مسئول نهاد داوری درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات با سخنان آیت الله محمد یزدی یکی دیگر از فقهای شورای نگهبان نیز باعث شد تا شائبه طرفداری و سیاسی‌کاری این دو نفر شکل بگیرد.

در همین رابطه احمد توکلی نماینده اصولگرای مجلس نوشت: «باید توجه کرد که در روزهای انتخابات شخصیت حقیقی و حقوقی اعضای محترم شورای نگهبان نزد افکار عمومی قابل تفکیک نیست و نباید با برخی اظهارات زمینه‌ساز سوء استفاده ها و سوء تعبیرها را فراهم ساخت.»

دیده نشدن مسائل اصلی در هیاهوها
بزرگترین ضرری که شکل گرفتن جنجال‌های رسانه‌ای سبب می‌شوند، رخ‌نمایی حواشی و به حاشیه رفتن مسائل اصلی و در نتیجه، غفلت از حل آنها است. حتی اگر افزایش آمار نامزدهای انتخاباتی را با عینک خوش‌بینی، استقبال گسترده مردم تعبیر کنیم باز هم مشخص است که لباس رقابت انتخاباتی به تن بخش قابل توجهی از داوطلبان گشاد است و زار می‌زند که دو دلیل عمده را می‌توان برای آن ذکر کرد:

الف) نبود احزاب قوی در ایران باعث شده تا افراد مختلف با مواجهه با اندک تشویقی در خانواده یا محله خود سودای حضور در کارزار سیاسی انتخابات را در سر بپرورانند و بدون داشتن برنامه و مسیر روشن سیاسی به جرگه داوطلبان بپیوندند.

ب) عدم وجود شاخص های شفاف و کارآمد، کاستی‌هایی را در قانون انتخابات سبب شده که آثارش در ثبت نام نامزدهای انتخاباتی دیده می شود. در واقع بیش از آنکه سیاسی‌کاری ناظران انتخاباتی مهم باشد، ضعف کارشناسی در شفاف سازی ملاک‌ها می بایست گوشزد شود که با جنجال‌های رسانه ای به حاشیه رفته است.
Share/Save/Bookmark