bbc چگونه افکار عمومی را قانع می‌کند؟ (۱۸) - این قسمت:
تحلیل پسا احمدی‌نژادی BBC
يکشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۰
کد مطلب: 40572
مولف :
 
این ستون در تلاش است تا اولاً بدون جانبداری و ثانیاً با رویکرد استنادی (فکت‌محور) آنچه را bbc بدون ارائه سند قطعی و صرفاً در پی تحلیل، گمانه‌زنی یا کنارهم نهادن "قرائن" به جای اسناد به مخاطب ارائه می‌کند، واکاوی نماید.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
پس از آنکه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق کشورمان با ورود خود به میدان انتخابات، به فضای سیاسی کشور یک شوک ناگهانی وارد کرد، بحث بر سر تأیید یا رد صلاحیت او توسط شورای نگهبان، به صورت جدی‌تر در فضای رسانه‌‌ای داخل و خارج از کشور بالا گرفت. عده‌ای رد صلاحیت او را بی‌اساس می‌دانستند؛ اما عده‌ای با توجه به صحبت‌های اخیر سخنگوی قوه قضائیه که گفته بود "پرونده او همچنان مفتوح است"، این احتمال را دور از ذهن ارزیابی نمی‌کردند. با اعلام شدن نتایج تأیید صلاحیت‌ها، صحت و سقم پیش‌بینی‌های تحلیلگران روشن شد؛ اما در این میان، رفتار قانون‌مند و متین همه نامزدها از جمله دکتر احمدی‌نژاد، همان چیزی بود که مردم انتظارش را داشتند.

کاندیداتوری احمدی‌نژاد، موضوعی بود که پیش و پس از مشخص شدن نامزدهای نهایی، به شدت مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت. جمشید برزگر، سردبیر سابق وبسایت و رادیو بخش فارسی بی‌بی‌سی، طی یادداشتی به تحلیل رد صلاحیت احمدی‌نژاد پرداخت. در بخشهایی از این یادداشت آمده:

• کمتر کسی در رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد تردید داشت، اما دلیل چنین نظری عملکرد و شخصیت محمود احمدی‌نژاد نبود. او در چند هفته‌ای که مجدداً در عرصه سیاست ایران فعال شد، همان تصویر همیشگی خود را به نمایش گذاشت. اما با این تفاوت بزرگ که این بار هسته مرکزی قدرت با او همسو نبود.

• رد صلاحیت آقای احمدی‌نژاد نشان داد که منع او از شرکت در رقابت‌های انتخاباتی، نه یک توصیه، بلکه دستوری مستقیم از سوی آیت‌الله خامنه‌ای بوده است.

• [احمدی‌نژاد] کوشید با استفاده از این وضعیت، تصویری متفاوت از خود به عنوان تنها کسی که در مقابل نظام موجود قد علم می‌کند ارائه دهد و سرمایه‌ای اجتماعی برای فرصتی احتمالی در آینده فراهم آورد.
• آیا رد صلاحیت تنها مجازات او خواهد بود یا به عنوان مثال باید شاهد باز شدن پرونده‌ها و محاکمه آقای احمدی‌نژاد یا حاشیه‌نشین کردن حداکثری او بود؟

از مجموع موارد فوق، به نظر می‌رسد محورهای زیر مورد اشاره BBC باشد:
۱. رد صلاحیت احمدی‌نژاد ناشی از عدم همراهی او با سیاست‌های مدنظر حاکمیت بوده؛

۲. بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات در ایران، مسئله‌ای سیاسی است نه حقوقی؛

۳. نهی احمدی‌نژاد از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری توسط رهبری، فرمان آمرانه بوده، نه یک توصیه‌ اخلاقی؛

۴. احمدی‌نژاد برای جذب افکار عمومی، خود را در مقابل حاکمیت و رهبری نشان می‌دهد؛

۵. در پرونده‌های قضایی مرتبط با چهره‌های سرشناس، تصمیمات مبتنی بر فضای سیاسی، تعیین‌کننده است تا حقوق افراد.

چرا BBC محورهای فوق را مطرح می‌کند؟
۱. از جایگاه رهبری در ایران وجهه‌ای چون پادشاهان و سلاطین به اذهان متبادر ‌شود؛

۲. ایجاد تنش در ساختار سیاسی کشورها می‌تواند توان اقتصادی آنها را تحت‌الشعاع قرار دهد؛

۳. صحبت‌های پشت بلندگوی رهبری که برای جلوگیری از دودستگی در میان مردم بیان شد، دروغین و نفاق‌آلود دیده شود؛

۴. ‌رودررویی مسئولان، خواست و مطلوب مردم و رأی‌دهندگان جلوه کند؛

۵. از دستگاه قضایی کشور که در میان مردم به عنوان جایگاه دادرسی شناخته می‌شود، نهادی غیرمستقل و غیربی‌طرف به تصویر کشیده شود.
Share/Save/Bookmark