کارشناس رادیو فردا: بعد سیاسی حمله موشکی سپاه مهمتر از بعد نظامی است
دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۰
کد مطلب: 41012
بروجردی، کارشناس رادیو فردا
بعد از شلیکهای موشکی سپاه به مواضع تروریستها، تحلیلگر رادیو فردا این شلیکها را یک پیام سیاسی برای حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای داعش ارزیابی کرد.
رسوال سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران، گفته است که حمله موشکی سپاه این پیام را به «تروریست‌ها» داد که به گفته او، «اگر بخواهند به شرارت‌های‌شان ادامه بدهند با سیلی محکمی مواجه می‌شوند».

به نوشته سایت رادیو فردا اما پیام این شلیک بیشتر از اینکه نظامی باشد، سیاسی است. مهرزاد بروجردی، استاد علوم سیاسی در آمریکا در گفتگوی تصویری با این رادیو در جواب به سوالی پیرامون اینکه این شلیک موشکی نشان از تغییر روش جمهوری اسلامی ست یا صرفاً تنبیه تروریستها در سوریه ، گفت:

«من فکر میکنم که هر دوی این مساله هست. بعد از حادثه تروریستی تهران، این شلیک بیش از بعد نظامی بعد سیاسی اهمیتش بیشتر است. این اقدام نشان دهنده این خواهد بود که نقشی که ایران در جنگ سوریه ایفاء می کند بسیار عمیق تر از گذشته خواهد شد. یعنی دیگه مساله فقط اعزام داوطلب دفاع از حرم و یا مشاوره نظامی یا پول فرستادن نیست بلکه حالا مساله حمله موشکی که مدتهای مدیدی بود  که از  پایان جنگ ایران و عراق ما شاهدش نبودیم رو نظاره کردیم. دوم فرستادن پیغامی بوده به داعش که اگر عملی مشابه آنچه در هفته های گذشته انجام دادی در تهران بخواهد صورت بگیره چنین پاسخی خواهیم داد. شاید سومین پیغام میشه گفت به عربستان و متحدان آن باشد کمااینکه در لحن اعلامیه سپاه هم به نظر میاد که اشاره ای به اون می کنند که ما به متحدان و طرفداران و حامیان این گروهها این اخطار و اولتیماتوم را میدهند.»

دانلود

بروجردی در پایان درباره پیامدهای این شلیک موشکی گفت: «اسرائیل از این مساله استفاده خواهد کرد ولی از سوی دیگه این برداشت را میشه کرد که سیاستمداران ایرانی به خودشون میگن که سنای آمریکا که علیه ما با 98 رای به 2 رای علیه ما رای داده پس چیزی برای از دست دادن نداشتیم و در این مرحله که عملیات تروریستی در کشور انجام شده برای آنها مهمتر این بوده که یک پاسخ محکم بدهند تا اینکه نگران این باشند که تبعات  تحریمهای بیشتر در رابطه با مشاله اتمی ایران چه خواهد بود.»
Share/Save/Bookmark