بخش های عربی و انگلیسی BBC، خلیج فارس را چه می نامند؟!
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 40644
جالب است بدانید، در بخش عربی BBC از عبارت های «خلیج» و یا «خلیج عربی» به جای خلیج فارس استفاده می شود.
رسانه ایران (rasanehiran.com):
تیر سال ۱۳۸۴ بود که شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از برخی رسانه ها به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها -۱۰ اردیبهشت - از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی‌ خلیج‌ فارس‌ نامگذاری‌ کرد.

به گزارش رسانه ایران، چند سالی است که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، با استفاده از نام های «خلیج» و یا «خلیج عربی» در پی آن بودند تا این شاهراه انرژی دنیا را به نفع خود مصادره کنند.

نقش رسانه های جهانی در پروپاگاندا کردن این تحریف تاریخی غیر قابل انکار و ملموس است.

سرویس جهانی BBC که زبان های مختلفی را پوشش می دهد، یکی از همین رسانه ها است.

اگرچه در بخش فارسی این رسانه برای رضایت مخاطب واژه خلیج فارس، با همین نام عنوان می شود، اما در بخش های عربی و انگلیسی بحث متفاوت است.

جالب است بدانید، در بخش عربی BBC از عبارت های «خلیج» و یا «خلیج عربی» به جای خلیج فارس استفاده می شود.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040644-3.jpg

همچنین این بخش خبری BBC در مطالبی که به ناچار مجبور به استفاده از واژه خلیج فارس بوده، این عبارت را داخل کوتیشن ( "خلیج فارس") قرار می دهد تا نشان دهد که این عبارت نقل قول است نه نظر BBC.

عبارت "خلیج فارس" داخل کوتیشن در BBC عربی برای نقل قول

بخش انگلیسی زبان این سایت نیز، در برخی موارد که اخبار مربوط به ایران را پوشش می دهد، از عبارت خلیج فارس و زمانی که اخبار مربوط به جهان عرب را نقل می کند، از عبارت «خلیج عربی» استفاده می کند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040644-2.jpghttp://rasanehiran.com/images/docs/files/000040/nf00040644-1.jpg
خلیج فارس، نام تاریخی آبهایی است که از زمان باستان تا به حال به کار برده شده است. بنا بر مدارک متقن، یونانیان آن را Sinus Persicus، رومیان Mare persicum و عربها نیز قرنها آن را خلیج فارس یا بحر فارس می‌نامیدند. در زیر به چند سند مهم تاریخی اشاره می‌شود:

در سنگ‌نبشته داریوش هخامنشی در مصر متعلق به سال ۵۱۸ تا ۵۱۵ پیش از میلاد، در عبارت درایه تپه هچا پارسا آیی تی هنی؛ دریایی که از پارس می‌رود یا سر می‌گیرد، نام دریای پارس آمده است.

بطلمیوس، عالم و جغرافیدان مشهور قرن دوم میلادی، در کتاب جغرافیای عالم که به زبان لاتین نگاشته شده، از نام(پرسیکوس سینوس) به عنوان خلیج فارس یاد کرده است.

در سال ۴۲۵ پیش از میلاد، هرودت، مورخ مشهور یونانی در کتاب تاریخ معروف خود، نام خلیج فارس را بحر احمر یا دریای سرخ نامیده است.

در سال ۱۸۹۲، لرد کرزن، وزیر خارجه انگلستان، در کتاب ایران و قضیه ایران، بارها به نام خلیج فارس اشاره کرده است.

ویلیام راجز، وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده آمریکا، در گزارش مورخ ۱۹۷۱ میلادی خود در مورد سیاست خارجی این کشور از نام خلیج فارس استفاده کرده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی، ‌ انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ترکی و….

در فرهنگهایی که به زبانهای مختلف تدوین و چاپ شده است؛ از جمله فرهنگهای آلمانی، انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ترکی و… خلیج فارس نیز به همین نام آورده شده است.

نام خلیج فارس در سازمان ملل متحد: دبیرخانه این سازمان در سند مورخ ۵ مارس سال ۱۹۷۱ میلادی و یادداشت AD۳۱۱ / IGEN به دولت ایران، یادآور می‌شود که عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌های جغرافیایی منطقه آبی بین ایران از سمت شمال و خاور و تعدادی از کشورهای عربی از سوی جنوب و باختر به نام خلیج فارس نامیده شود و این، بنا بر عرف قدیمی انتشار اطلس‌ها و فرهنگهای جغرافیایی است.

این دبیرخانه همچنین بابت اشتباهاتی که سازمان ملل در برخی اسناد در به کار بردن نام خلیج فارس مرتکب شده، عذرخواهی کرده آن را اشتباه سهوی دانسته(سند ۲۶ ژوئن ۱۹۹۱ میلادی در سازمان ملل) و از کارگزاران سازمان خواسته است که همواره این موضع ایران را در نظر داشته باشند.
Share/Save/Bookmark