جنبش سبز خارج نشین در پی تحمیل نظر خود به بدنه اصلاحات
پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۳
کد مطلب: 32634
مولف : محسن سجادی
 
جنبش سبز خارج نشین در پی تحمیل نظر خود به بدنه اصلاحات
درحالی‌که همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کشور تلاش می‌کنند تا زمینه حضور گسترده و پرشور مردم را فراهم کنند، برخی رسانه‌های خارج از کشور با ترسیم فضایی پر از اختناق، سعی‌ می‌کنند با مطرح کردن مکرر "رد صلاحیت‌های گسترده"، انتخابات را امری نمایشی جلوه داده و راهبرد اساسی خود یعنی ایجاد یأس و ناامیدی در مردم را دنبال ‌کنند.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):
دو هفته تا انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان زمان باقی مانده است؛ عرصه‌ای برای مشارکت مردم در تعیین نمایندگانی که هر تصمیمشان می‌تواند سرنوشت متفاوتی را برای کشور رقم بزند.

درحالی‌که همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کشور تلاش می‌کنند تا زمینه حضور گسترده و پرشور مردم را فراهم کنند، برخی رسانه‌های خارج از کشور با ترسیم فضایی پر از اختناق، سعی‌ می‌کنند با مطرح کردن مکرر "رد صلاحیت‌های گسترده"، انتخابات را امری نمایشی جلوه داده و راهبرد اساسی خود یعنی ایجاد یأس و ناامیدی در مردم را دنبال ‌کنند؛ از جمله بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی به قلم مرتضی کاظمیان، ضمن اشاره به استانداردهای انتخابات آزاد که به گفته او توسط گروهی از فعالان سیاسی و کنشگران مدافع حقوق بشر- که اغلب آنان در جریان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ در زمره جنبش سبزی‌های خارج از کشور قرار گرفتند1 - فهرست شده، می‌نویسد: "رویکرد شورای نگهبان و نگاه غالب در هیأت‌های نظارت زیرمجموعه آن، و حتی در مواردی اقدام هیأت‌‌های اجرایی زیرمجموعه وزارت کشور و قوه مجریه، بسیاری از شهروندان را از حق خود برای نامزدی در انتخابات، و بسیاری دیگر را از رأی دادن به نامزد مطلوب خود، محروم کرده است."

دعوت از مردم برای مشارکت همگانی
به نظر می‌رسد این راهبرد در شرایط فعلی برای رسانه‌های اپوزیسیون اهمیت بیشتری پیدا کرده است. پس از صحبت‌های چند هفته قبل رهبری در دعوت از همه مردم حتی مخالفان نظام برای حضور در انتخابات، حسن روحانی رئیس جمهور نیز که پس از به نتیجه‌رسیدن مذاکرات و لغو تحریم‌ها، تأثیرگذاری سخنان خود را در مردم بیشتر احساس می‌کند، از آنها خواست که تحت هر شرایطی پای صندوق‌های رأی بروند و قهر نکنند. همین‌طور هاشمی رفسنجانی که هفته گذشته در واکنش به رد صلاحیت سید حسن خمینی انتقادات تندی به شورای نگهبان کرده بود، به فاصله کوتاهی پس از آن در دیدار جمعی از رزمندگان، آزادگان، جانبازان و فرماندهان دفاع مقدس و خانواده‌ شهدا اعلام کرد که "هرکس به هر اندازه‌ای موجب دلسردی مردم برای حضور در انتخابات شود، آب در آسیاب دشمن می‌ریزد."

حتی جریان ‌اصلاح‌طلب که این رسانه‌ها همیشه تلاش کرده‌اند آن را در کنار جنبش سبز خارج‌نشین و مقابل حکومت قرار دهند، از همه مردم برای حضور گسترده در انتخابات دعوت کرده ‌است. محمدرضا عارف، رئیس بنیاد امید ایرانیان، با اشاره به انتخابات پیش رو مهم‌ترین راهبرد کشور را مشارکت حداکثری مردم دانسته و گفته "رسالت همه رسانه‌ها تشویق مردم به مشارکت است." غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، نیز اظهار داشته: "نباید قهر کرد و صندوق رأی را ترک کرد. تنها ابزار مسالمت آمیز برای حل و فصل اختلافات در داخل کشور انتخابات است." همچنین مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب مردم تبریز در مجلس، نسبت به تحریم انتخابات هشدار داده و افزوده که"ما نباید صندوق رأی را نادیده بگیریم و باید حضور داشته باشیم." اما از همه مهم‌تر بیانیه سید محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران و از سران جریان اصلاحات است که در آن اظهار کرده "خوشبختانه همه جریان‌ها و تشکل‌ها از جمله اصلاح‌طلبان اعلام حضور جدی کرده‌اند و این اعلام حضور علی‌رغم دلخوری‌ها نشانه آن است که آنان مصالح ملی و منافع عمومی و امنیت و ثبات کشور را بر منافع گروهی ترجیح می‌دهند."

بنابراین نکته‌ای که نباید مغفول واقع شود، آن است که اگر چه برخی جریان‌ها و احزاب، نسبت به روند تأیید صلاحیت‌ها انتقاد و حتی اعتراض دارند؛ اما این انتقادات را باید به مثابه مشاجرات میان اعضای یک خانواده ارزیابی کرد.

گردش قدرت مسبوق به سابقه است
صرف‌نظر از این نکته، بررسی مجالس و دولت‌های مختلف پس از انقلاب نشان می‌دهد که گردش قدرت در کشور، مسبوق به سابقه است. بر اساس خاطرات هاشمی رفسنجانی مربوط به سال ۷۱، در حالی‌که سه مجلس اول پس از انقلاب یعنی از سال ۵۹ تا ۷۱، در دست نیروهای چپ بود، رد صلاحیت بسیاری از چهره‌های شاخص این طیف در انتخابات مجلس چهارم از جمله اسدالله بیات، سید حسین موسوی تبریزی، محمدرضا بهزادیان، احمد کبیری و هادی غفاری، منجر به حذف آنان از گردونه رقابت‌ها شد و حتی مجمع روحانیون مبارز (از تشکل‌های اصلی جریان چپ) تصمیم به کناره‌گیری از انتخابات گرفت. این مسئله باعث شد مجلس چهارم (سال ۷۱ تا ۷۵) با اکثریت راست تشکیل شود. مجلس پنجم (سال ۷۵ تا ۷۹) نیز همچون مجلس چهارم در دست جناح راست بود؛ اما مجلس ششم (۷۹ تا ۸۳) را اکثریت اصلاح‌طلبان تشکیل دادند. پس از آن نیز دوباره مجلس در اختیار اصولگرایان قرار گرفت.

با نگاهی به دولت‌های پس از انقلاب، اگر دولت بنی صدر و دولت شهید رجایی را به سبب عمر کوتاهشان کنار بگذاریم، می‌بینیم که گردش قدرت در میان دولت‌ها نیز وجود داشته است. دو دولت میرحسین موسوی یعنی سال‌های ۶۰ تا ۶۸، در دست جریان چپ قرار داشت. پس از آن، هاشمی رفسنجانی طی دو دوره متوالی، سکاندار دولت سازندگی بود که اغلب اعضای کابینه‌اش را نیروهای اصلاح‌طلب و تکنوکرات(جریان چپ) تشکیل می‌دادند. حضور افرادی چون سید محمد خاتمی، عبدا... نوری، مصطفی معین، حسین کمالی، محمدعلی نجفی، اکبر ترکان، عیسی کلانتری، اسماعیل شوشتری، محمدرضا نعمت زاده، بیژن زنگنه در کابینه، دلیلی بر این مدعا است. پس از آن، هشت سال خاتمی بر سر کار بود که کابینه‌ هر دو دولت او نیز، تقریباً به طور کامل از اصلاح‌طلبان و برخی نیروهای تکنوکرات تشکیل ‌شد. سال ۸۴ اولین دولت اصولگرا به ریاست محمود احمدی‌نژاد به قدرت رسید. این دولت نیز همچون دولت‌های قبل ۸ سال به کار خود ادامه داد تا اینکه در انتخابات سال ۹۲، حسن روحانی با شعار اعتدال‌گرایی به ریاست جمهوری رسید.

حدود دو ماه قبل، گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب به همراه نمایندگان هاشمی رفسنجانی، نزدیکان دولت و حزب اعتدال و برخی افراد حقیقی شاخص جریان اصلاحات و اعتدال، برای انتخابات پیش رو تشکیلات فراگیری تحت عنوان "شورای‌ عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان" تشکیل داده‌اند. با توجه به اینکه در صحنه آرایش سیاسی فعلی کشور، رقابت اصلی بین این جبهه (چپ) از یک طرف و جبهه اصولگرایی (راست) از طرف دیگر جریان دارد، روشن است که از سال ۶۰ تا کنون، سه دوره ۸ ساله و دوره ۴ ساله جاری یعنی مجموعاً ۲۸ سال، دولت در دست جبهه چپ بوده و تنها ۸ سال (دولت احمدی‌نژاد) اصولگرایان در رأس قوه اجرایی کشور قرار داشته‌اند؛ لذا تجربه گردش قدرت در طول این سال‌ها، نشان می‌دهد که نظارت شورای نگهبان بر انتخابات‌های مختلف نتوانسته موجب تمرکز قدرت در یک جریان خاص شود، بلکه این مردم هستند که با مشارکت خود، تصمیم می‌گیرند مدیریت کشور را به افراد و جریان‌هایی که مطلوب خود می‌دانند، واگذار ‌کنند.


پانویس:
1. اعضای کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و عادلانه عبارت بودند از: هادی اسماعیل‌زاده، عباس امیرانتظام، محمد بسته‌نگار، داود هرمیداس ‏باوند، حبیب‌الله پیمان، محمدعلی دادخواه، تقی رحمانی، عزت‌الله سحابی، عبدالفتاح سلطانی، سیدمحمد ‏سیف‌زاده، خسرو سیف، احمدصدر حاج سیدجوادی، شیرین عبادی، محمدعلی عمویی، مرتضی کاظمیان، علی ‏اکبر معین‌فر، سعید مدنی، مرضیه مرتاضی لنگرودی، علی‌اکبر موسوی خویینی، نرگس محمدی، ابراهیم ‏یزدی و حسن یوسفی اشکوری.
Share/Save/Bookmark