نسل‌کشی ارامنه؛ اوباما و بی‌بی‌سی
دوشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب: 24264
مولف :
 
بی‌بی‌سی فارسی در حالی به بیانیه‌های اوباما پیرامون نسل‌کشی ارامنه و پرهیز وی از به رسمیت شناختن آن، رویکرد انتقادی دارد که خودش نیز از به کارگیری این عبارت، امتنا دارد.
نسل‌کشی ارامنه به نابودی عمدی و از پیش برنامه‌ریزی شده ارمنی‌های ساکن سرزمین‌های عثمانی در خلال جنگ جهانی اول (سال‌های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ میلادی) گفته می‌شود. (۱) فاجعه‌ی انسانی که به دولتمردان وقت عثمانی و رهبران قیام ترکان جوان نسبت داده می‌شود و شمار قربانیان آن را تا یک و نیم میلیون نفر برآورد کرده‌اند. (۲)

همه ساله ارمنيان در کشورهای مختلف، مراسم روز ۲۴ آوريل را به عنوان سال‌روز قتل‌عام ۱۹۱۵ ميلادي برگزار می‌کنند. همچنان‌که در ایران و کلیساهای سراسر کشور علاوه بر مراسم یادبود، امسال راهپیمایی هم برپا شد. (۳)

در همین رابطه سایت بی‌بی‌سی با اشاره به اختلافات در مورد این‌که آیا این فاجعه «نسل‌کشی» هست یا نه؛ به انتقاد نسبت از موضع‌گیری باراک اوباما پرداخت. تحلیل‌های بی‌بی‌سی متوجهِ بیانیه جنجال‌برانگیز اوباما درباره پرهیز جدی وی از به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه بود.

بی‌بی‌سی فارسی اظهار می‌دارد: «آقای اوباما در جریان مبارزات انتخابات سال ۲۰۰۸ قول داده بود که کشتار ارامنه را به عنوان نسل‌کشی به رسمیت بشناسد. این‌که او به عنوان رئیس جمهور [آمریکا] حاضر نیست آن واقعه را نسل‌کشی بخواند، باعث خشم ارامنه شده [است].مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند که در شرایط فعلی نمی‌خواهند با نسل‌کشی خواندن واقعه، باعث خشم ترکیه - از متحدانی که به آن نیاز دارند – شوند.»

اما دیدگاه انتقاد آمیز بی‌بی‌سی فارسی نسبت به موضع اوباما و مسئولان آمریکایی در حالی‌ست که خودش نیز از به کارگیری و رسمیت بخشیدن به این عبارت، امتنا می‌کند. این شبکه تاکنون، مراسم مذکور را با عنوان « کشتار ارامنه» معرفی کرده است. (۴)

شایان ذکر است که نسل‌کشی را هرگونه اقدام و مبادرت جهت نابودی و حذف فیزیکی بخش یا کلیت گروهی نژادی، قومی، ملی، مذهبی و ایدئولوژیکی تعریف کرده‌اند. (۵)


منابع:
۱- Yair Auron (۲۰۰۰). The banality of indifference: Zionism & the Armenian genocide.
۲- Totten, Samuel, Paul Robert Bartrop, Steven L. Jacobs (eds.). Dictionary of Genocide.
۳- مراسم سالگرد نسل کشی ارامنه، عصر ایران.
۴- مراسم یادبود کشتار ارامنه در اطراف جهان برگزار شد، بی‌بی‌سی فارسی.
۵- نسل‌کُشی، ویکی‌پدیا.
Share/Save/Bookmark