در عربستان با زنان همانند برده رفتار می شود
يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۸
کد مطلب: 41094
منال شریف، فعال حقوق زنان عربستانی
منال شریف، فعال حقوق زنان عربستانی
یک فعال زن عربستانی که به علت رانندگی در این کشور زندانی شده بود، گفت سال ۲۰۱۷ است، و هنوز با زنان در عربستان مانند برده ها رفتار می شود.

به گزارش رسانه ایران، به نوشته روزنامه ایندیپندنت منال شریف که به علت نقض ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان نه روز زندانی شده بود، گفت تا امروز با زنان در این کشور مثل «برده» رفتار می شود. با اینکه زنان می توانند گواهینامه رانندگی بگیرند، اما به این علت که از نظر قانونی تحت قیمومت هستند، اجازه رانندگی ندارند.

منال شریف در دهه ۲۰ ساله زندگی اش، مهندس امنیت رایانه بود. وی نخستین زن سعودی است که به عنوان مشاور امنیت آی تی مشغول به کار شد. وی یک دهه در شرکت نفتی آرامکو عربستان فعالیت می کرد.

منال شریف در گفتگو با دیلی میل استرالیا گفت: «…برای دختران و زنان در عربستان بسیار دشوار است که بدون اجازه قیم شان کاری انجام دهند.»

این زن ۳۸ ساله، سال ۲۰۱۱ تصویری ویدئویی از رانندگی خود در خیابان های شهر خُبَر در یوتیوب قرار داد که فقط در یک روز، بیش از ۷۰۰ هزار بار مشاهده شد.

او به مرگ تهدید و متهم شد که سلامت روانی ندارد. وی پس از زندانی شدن، حضانت فرزندش، شغلش و خانه اش را از دست داد.

او با همسر دوم و پسر کوچک ترش برای اقامت دائم به سیدنی مهاجرت کرد.

منال که فعال مدافع حقوق زنان است، در مجله تایم به عنوان یکی از «۱۰۰ فرد تاثیرگذار در جهان» معرفی شد. وی جنبش موسوم به Women۲Drive را راه اندازی کرد؛ جنبشی که از زنان می خواهد برای دریافت گواهینامه رانندگی تقاضا کنند، و در صورت رد تقاضا، شکایت کنند.

عربستان تنها کشور جهان است که در آن، زنان ، اعم از سعودی و خارجی، حق رانندگی ندارند. با اینکه حکم قانونی برای ممنوعیت رانندگی زنان وجود ندارد، پلیس، احکام مذهبی را در کشور اجرا می کند.
یک زن سعودی دیگر در سال ۲۰۱۱ به علت نقض ممنوعیت رانندگی به ده ضربه شلاق محکوم شد. اما با توجه به محکومیت بین المللی، این حکم لغو شد.
Share/Save/Bookmark