اختلاف نظر درباره گفتگوهای صلح سوریه در کجاست؟
شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۱
کد مطلب: 32265
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
علاوه بر دشواری مذاکرات بین دولت سوریه و مخالفان ، ترکیب مذاکره‌کنندگان مخالف نیز بر پیچیدگی روند صلح افزوده است اما از یک بعد دیگر ، بیان مشکلات واقعی توسط رسانه ها و مطبوعات هم خود می تواند بر این پازلِ سیاسی تاثیر بگذارد.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

موضوع گفتگوهای صلح سوریه در این بازه زمانی به مراحل حساس خود رسیده آنچنان که بعد از سفر وزیر خارجه آمریکا به ریاض و تبادل نظر با سعودیها در این باره ، برخی رسانه های عربی منطقه شروع به گمانه زنی درباره آینده این مذاکرات صلح و مشکلات ما بین برخی از طرفها و همپیمانانشان کرده اند اما ظاهراً وبسایت بی بی سی فارسی بروز این اختلافات را صرفاً در حضور یا عدم حضور گروههای کرد می داند و از شکاف عمیق بین مواضع آمریکاییها و سعودیها که به مراتب مهمترست کمتر سخن گفته است.

وبسایت بی بی سی فارسی درباره نتایج این سفر نوشته:
« گفته می‌شود که از حزب اتحاد دموکراتیک ، که حزب اصلی کردهای سوریه است ، برای شرکت در اجلاس ژنو دعوت نشده است. ظاهرا دلیل خودداری نماینده ویژه سازمان ملل از دعوت از حزب اتحاد دموکراتیک ، مخالفت شدید ترکیه با حضور این حزب بوده است. دولت ترکیه این حزب را با حزب کارگران کردستان ، که درگیر مبارزه مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه است ، مرتبط می‌داند. در حالیکه دولت روسیه گفته بود که اجلاس صلح بدون شرکت نمایندگان کردهای سوریه معنی ندارد ، ظاهرا ترکیه تهدید کرده بود که در صورت حضور این گروه ، مذاکره صلح را تحریم خواهد کرد. »
همچنین تلویزیون این شبکه در این روزهای حساس به گزارشاتی پیرامون اختلافات بین گروههای کرد و رئیس جمهور ترکیه ، اردوغان ، پرداخته که در همان جهت است ولی برخی رسانه های نزدیک به عربستان در باب اختلافات موجود در این تبادل نظرات ، اظهارات دیگری عنوان کرده اند.

 به عنوان مثال روزنامه العربی جدید گزارش کرده که به اعتقاد عربستانی ها جان کری ، وزیر امور خارجه امریکا در سفر خود به ریاض در آن واحد دو موضع متناقض گرفته ، او از یک سو توافق هسته ای با ایران را کم اهمیت جلوه داد و گفت برجام به معنای تغییر اولویت های امریکا در منطقه یا اتحاد با تهران نیست ، و تاثیر بدی بر روابط تاریخی واشنگتن با متحدان عربش در شورای همکاری خلیج فارس نمی گذارد. اما در همان لحظه کاملا دیدگاه روسیه و ایران را در مورد سوریه بیان کرد و در نشستش با محالفان سوری در ریاض تاکید کرد که باید راه حل امریکایی – روسی در مورد سوریه پیش رود و اگر چنین نشود امریکا حمایت خود را از مخالفان سوری قطع خواهد کرد. اتفاقی که از نگاه اعراب در حقیقت به سود ایران تمام خواهد شد و جایگاه قدرت های منطقه ای از جمله عربستان سعودی را تضعیف خواهد کرد.

همچنین به گزارش روزنامه الحیات ، چاپ بیروت که به دولت عربستان نزدیک است ، جان کری در سفر خود به عربستان با مخالفان سوری از جمله ریاض حجاب دیدار کرده و به وی گفته است که با سرگئی لاوروف ، همتای روسی اش به توافق رسیده که در مذاکراتی که قرار است در آن بر سر تشکیل حکومتی با مشارکت حکومت بشار اسد (نه تشکیل دولت انتقالی) و کار برای برگزاری انتخاباتی که بشار اسد نیز بتواند در آن نامزد شود و جدول زمانی ای برای رفتن او از قدرت در نظر گرفته نشود ، بر اساس قطعنامه 2254 که در ماه گذشته میلادی با «مجموعه کشورهای حامی» سوریه بر اساس «طرح چهارگانه ایران» صادر شد ، شرکت کند. بر اساس این طرح باید آتش بس اعلام شود ، حکومت وحدت ملی به وجود بیاید ، قانون اساسی تعدیل شود و انتخابات سراسری برگزار شود.

در همین رابطه جمال خاشقجی ، نویسنده و روزنامه نگار عربستانی نزدیک به حکومت عربستان هم گفته: «کشورهای منطقه ای درگیر در جنگ سوریه راه حلی که جان کری پیشنهاد داده است را نمی پذیرند ، به دو علت ، اولا این پیشنهاد می تواند به پیروزی ایران منجر شود و تسلط کامل آن را بر سوریه رقم بزند ، در حالی که چنین چیزی از لحاظ استراتژیک نه برای عربستان و نه برای ترکیه قابل قبول نیست. آنها همین الان هم با وجود پایگاه نظامی روسیه در سوریه مخالفند در نتیجه با حضور ایران هم مخالفت خواهند کرد. دلیل دوم هم آن چه کری پیشنهاد داده واقعا پیشنهاد بدی است و به شکست کشیده خواهد شد برای این که از مخالفان چیزی را می خواهد که بدهند که نمی توانند بدهند.»

دفتر "استفان دو میستورا" ، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ، گفته است که قرار است دور جدید مذاکرات روز جمعه آغاز شود و در جریان آن احتمالاَ نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان به صورت غیرمستقیم و از طریق نماینده ویژه سازمان ملل با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. علاوه بر دشواری مذاکرات بین دولت سوریه و مخالفان ، ترکیب مذاکره‌کنندگان مخالف نیز بر پیچیدگی روند صلح افزوده است اما از یک بعد دیگر ، بیان مشکلات واقعی توسط رسانه ها و مطبوعات هم خود می تواند بر این پازلِ سیاسی تاثیر بگذارد چرا که گسست به وجود آمده در مواضع سیاسی آمریکا و متحد منطقه ای دیرینش عربستان سعودی ، بعد از توافق هسته ای ایران بسیار مشهودتر از اختلاف نظر روسیه با ترکیه درباره بحران سوریه ست و این رویداد شاید چندان به مذاق برخی رسانه های فارسی زبان خوش نمی آید.
Share/Save/Bookmark