VOA: زمان آمادگی برای سقوط سیاسی ایران فرا رسیده است
شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 41085
VOA: زمان آمادگی برای سقوط سیاسی ایران فرا رسیده است
صدای آمریکا در مطلبی کوتاه با عنوان «زمان آمادگی برای سقوط سیاسی ایران فرا رسیده است » به نوشته ری تکیه تحلیلگر واشنگتن پست، از مقامات آمریکایی خواست تا آماده سازماندهی جنبش اعتراضی در ایران، در صورت فوت ناگهانی آیت الله خامنه ای باشند.

به گزارش رسانه ایران، ری تکیه در این باره می نویسد: «آمریکا با توجه به حکومت یک رهبر سالخورده بر ایران باید خود را برای گذار قدرت در آن کشور که ممکن است سقوط کل نظام را سرعت بدهد آماده کند».

این تحلیلگر واشنگتن پست در ادامه با رد معرفی ایران به عنوان «جزیره ثبات» در خاورمیانه مدعی بود «ایران اغلب به غلط جزیره ثبات در منطقه ای بی ثبات توصیف شده است. اما تاریخ جمهوری اسلامی مملو از فراز و نشیب ها و کشمکش های دائم میان یک رژیم خودکامه با جامعه ای سرکش در پی توانمندی های دموکراتیک بوده است».

نویسنده با مقایسه جمهوری اسلامی با شوروی ادامه می دهد: «امروز، جمهوری اسلامی در شرایطی است که اتحاد جماهیر شوروی در سال های آخر حیات اش بود؛ مروج ایدئولوژی است که هیچ کس خریدار آن نیست. سرویس های امنیتی را فرمان می دهد که در شورش ها قابل اتکا نیستند».

با این حال این تحلیلگر واشنگتن پست با اشاره براینکه توافق هسته ای با ایران در جهت منافع جمهوری اسلامی است از مقامات کشورش خواست تا برخلاف متن برجام، تحریم و فشار بر ایران را از سر بگیرند.
«یک چیز اما در جهت منافع رژیم است: توافق هسته ای با جامعه جهانی. طی دهه هفتاد میلادی، در اوج دیپلماسی کنترل تسلیحات بین آمریکا و شوروی چهره های متنفذ سیاست خارجی از ترس از سقوط توافق های به دست آمده خواهان اعمال فشار بر مسکو نبودند. وقتی رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، خواهان همراهی با آزادیخواهان در ایران شد این نگرش را به چالش کشید».

نویسنده همچنین از مقامات کشورش خواست تا در صورت «درگذشت ناگهانی رهبر» ایران، آمادگی کامل برای سازماندهی «جنبش اعتراضی» علیه جمهوری اسلامی را داشته باشند.

«مسولیت دولت ترامپ اینک مطالعه راه هایی برای استفاده از بحران فزاینده در ایران در راستای جایگزین کردن یکی از سرسخت ترین دشمنان آمریکا است».
Share/Save/Bookmark