بررسی مرزهای ایرلند و احتمال استقلال ایرلند شمالی؛
تازیانه 60 میلیاردی اتحادیه اروپا بر انگلیس / تصویب کمتر از 15 دقیقه
شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۹
کد مطلب: 40617
رئیس شورای اروپا می‌گوید که رهبران ۲۷ کشور درباره خروج انگلیس متحد و مصمم هستند
رئیس شورای اروپا می‌گوید که رهبران ۲۷ کشور درباره خروج انگلیس متحد و مصمم هستند
مقدار پولی که انگلیس برای خروج خود از اتحادیه اروپا باید به این اتحادیه بپردازد بنا به تخمین برخی مقام‌های اروپایی به ۶۰ میلیارد یورو (۶۵ میلیارد دلار) بالغ می‌شود.
رهبران اتحادیه اروپا روز شنبه ۹ اردیبهشت تعهد کردند تا از تیم مذاکراتی خود در موضوع برگزیت حمایت کامل کرده و در مذکرات خود با انگلیس رویه سختگیرانه‌ای در پیش بگیرند.

به گزارش رسانه ایران، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز شنبه پس از یک نشست کوتاه، مواضع اساسی خود را در قبال روند خروج انگلستان از این اتحادیه، نهایی کردند و این مواضع مورد اتفاق کامل همه کشورهای عضو قرار گرفت.

بررسی و تصویب پیش نویس تهیه شده برای راهنمای مذاکرات در نشست سران کمتر از ۱۵ دقیقه طول کشیده است که می توان آن را نشان از برخورد قاطعانه اتحادیه اروپا با انگلیس دانست.

به نوشته رادیو فردا، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، دربارهٔ نتیجه این نشست گفت که هم‌اینک دستور کار سیاسی قاطع و عادلانه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا برای گفت‌گوهای خروج انگلیس آماده است. به گفته آقای توسک، بنابر رهنمود تازه مورد توافق این ۲۷ کشور، چند موضوع اساسی باید نخست مورد توافق دو طرف قرار بگیرد و تا زمانی که این مسائل حل نشده، گفت‌وگویی در مورد مناسبات آینده بین اتحادیه و انگلیس صورت نخواهد گرفت.

انگلیس خواستار آن شده که مذاکره در مورد توافقات تجاری آینده آن کشور با اتحادیه اروپا به موازات مذاکرات برگزیت انجام شود اما دونالد توسک روز شنبه گفت که بنا به تصمیم این اتحادیه، تا زمانی که بر سر بدهی انگلیس به اتحادیه اروپا بین طرفین توافق حاصل نشده هیچ گفت‌وگویی در مورد قرارهای تجاری آینده انجام نخواهد شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، مقدار پولی که انگلیس برای خروج خود از اتحادیه اروپا باید به این اتحادیه بپردازد بنا به تخمین برخی مقام‌های اروپایی به ۶۰ میلیارد یورو (۶۵ میلیارد دلار) بالغ می‌شود.

رئیس شورای اتحادیه اروپا هم‌چنین به موضوع قوانین مربوط به رفاه حال شهروندان کشورهای طرف مذاکره، و هم‌چنین قوانین مربوط به مرز ایرلند با انگلیس اشاره کرد و گفت و که اینها از مسائلی هستند که پیش از هرگونه توافق تجاری جدید باید حل و فصل شوند.

در نشست روز شنبه، رهبران اروپایی توافق کردند در صورتی که مردم ایرلند شمالی در آینده به پیوستن به کشور ایرلند و از آن طریق به عضویت در اتحادیه اروپا رأی دهند، اتحادیه اروپا این تصمیم را به‌رسمیت بشناسد.

در همین روز، شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک، نیز گفت که «شاید دولت انگلیس نهایت سعی خود را بکند تا بین ۲۷ کشور چنددستگی ایجاد کند، این تله‌ای است که باید از آن پرهیز کنیم و برخی کشورها از هم‌اکنون در حال بررسی روش‌هایی هستند تا با تاکتیک‌های انگلیس مقابله کنند.»

رییس شورای اتحادیه اروپا گفته بود که رهبران ۲۷ کشور مصمم هستند که ابتدا باید در مورد شرایط خروج انگلیس از اتحادیه پیشرفت قابل توجه به دست آید و بعد مذاکره در مورد روابط تجاری آینده آغاز شود. اما BBC اعلام کرده که بعضی کشورهای اروپایی می‌خواهند مذاکره بر سر معاهده تجاری اتحادیه اروپا با انگلستان زودتر آغاز شود. این شبکه نامی از این کشورها نیاورده است.

روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا طبق مقررات این اتحادیه باید ظرف دو سال پایان یابد. دولت انگلیس روز پنجشنبه دهم فروردین جزئیات لوایح برای لغو مقررات و قوانین اتحادیه اروپا در این کشور را اعلام کرد.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس روز ۲۹ مارس در نامه‌ای به رئیس اتحادیه اروپا درخواست رسمی کشورش برای خروج از این اتحادیه را ابلاغ کرد. این تصمیم دولت هزینه های زیادی را به دنبال داشته است. خانم می که رهبر حزب محافظه کار، حزب حاکم انگلیس است، برای در قدرت ماندن دولتش در طول مسیر خروج از اتحادیه اروپا، اخیرا در این کشور خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام سراسری شده است. این تصمیم با کاهش ارزش پول انگلیس و همچنین کاهش ارزش سهام این کشور در بورس های اروپایی همراه بوده است.
Share/Save/Bookmark