فیلم/کارشناس BBC از دلیل قرمزتر بودن خون پاریس نسبت به بیروت می گوید
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۲
کد مطلب: 30627
مولف :
 
با وجود آنکه در حقوق بشر جهانی، انسان ها از هر نظر، دارای حقوقی برابر می باشند، اما کارشناس بی بی سی فارسی این ادعا را تکذیب و به عدم تساوی خون غربی و خون شرقی، اذعان کرد.

در برنامه صفحه دو شبکه بی بی سی فارسی، با اجرای مهدی پرپنچی، موضوع " آیا خون پاریس از خون بیروت رنگین تر است؟"، با حضور پیام یزدانجو و مهراد واعظی نژاد، کارشناس خاور میانه به بحث و گفتگو گذاشته شد.

در ابتدای برنامه، پرپنچی مجری این برنامه با طرح مساله نگاه غرب نسبت به وقایع بیروت و پاریس، دلیل این اختلاف را از مهمان برنامه پرسید.

فیلم


مهراد واعظی نژاد با اشاره به این تبعیض در نوع پوشش خبری این دو واقعه بیان داشت " اینکه یک چیزی دو الی سه ساعت پوشش رسانه ای داده می شود ( اشاره به حمله داعش در بیروت ) و یک چیزی که دو الی سه روز مداوم و پوشش رسانه ای دارد می شود این تفاوت را نمی شود انکار کرد. اختلاف اینجاست که این تفاوت را چه جور می خواهیم توضیح بدهیم. من فکر می کنم این دلایل مختلف دارد که نه تنها در غرب اساسا نگاه به انسان ها که برابرند در جاهای مختلف نگاه رمانتیکی است که با واقعیت نمی خواند، یعنی واقعیت این طور نیست."

واعظی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در قرمزتر جلو دادن خون غربی ها نسبت به شرقی ها تاکید کرد " اگر بحث را در رسانه معطوف کنیم توجیه آن خیلی راحت تر می شود،این را با یک سری معیارهایی که در رسانه ها است می توانند خود آدم های رسانه ای دفاع کنند و بگویند که اگر سگی انسانی را گاز بگیرد خبر نیست ولی اگر انسانی، سگی را گاز بگیرد خبر است ، یک اتفاقی که زیاد می افتد ارزش خبری ندارد ولی وقتی این اتفاق بری فردی قدرتمند و سرشناس تر اتفاق می افتد خبر مهمی می شود... این تفاوت از کجا می آید؟ از آنجا می آید که یک چیزهایی به مخاطب گفته نشده، طرح نشده، چه در غرب و چه در شرق، مثلا در مورد مساله اسراییل و فلسطین، اینکه شما چگونه مساله را طرح میکنید. در واکنش مردم خیلی مهم است. وقتی شما در رسانه های آمریکایی و غربی از اشغال خیلی کمتر بحث می کنید، همیشه طرح مساله اسراییل و فلسطین به عنوان یک درگیری طرح می شود، امگار دو طرف در درگیری برابر هستند، خوب این طرح یک نوع برداشت در مخاطب ایجاد می کند، اینکه شما بیایید این را هر بار که طرح می کنید تاکید کنید که اینها مردم هستند تحت اشغال و اسراییل یک کشوری است که چندمین قدرت نظامی دنیاست، این واکنش من مخاطب را وقتی خبری در این مورد می شنوم، واکنش من فرق می کند."

وی در پایان با تاکید بر تبعیض میان جان انسان ها در غرب و شرق از نظر سیاستمداران غربی اظهار داشت" در نظر باید جان انسان های غربی و شرقی برابر باشد ولی آیا در عمل برابر است، نگاه کنید به این حملاتی که با هواپیماهایبی سرنشین می کنند، این در حالی است که در آمریکا آقای اوباما جزو دسته های تندرو در سیاست های آمریکا قرار ندارد، ولی چرا این قدر راحت این دستورها داده می شود ولی قبح یک خشونت هایی کمتر است. انگار یک جا با عملیات انتحاری فردی خودش را منفجر کرد و ۲۰ نفر مردند این چون خشونت عریان تر است، بدتر است ولی وقتی جایی، فردی دکمه ای را فشار می دهد و با یک موشکی از جنگنده ای چند نفر در عروسی در افغانستان مردند، چون ما نمی بینسم این خشونت عریان را، این جاست که من می گم این تفاوت در نظر وجود ندارد ولی در عمل ما آن را می بینیم.
Share/Save/Bookmark