پس از جنایات‌ جندالشیطان در چابهار:
دفاع بی‌بی‌سی فارسی از گروه‌های تروریستی
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب: 545
مولف : محسن سجادی
 
پس از اقدامات جنایت‌بار گروهک تروریستی ریگی در چابهار، تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی از نیاز چنین گروه‌هایی به سلاح و کمک‌های اطلاعاتی، امنیتی سخن به میان آورد.
پس از این‌که ۱۱تن از وابستگان به گروهک تروریستی ریگی توسط دادگاه سیستان و بلوچستان اعدام شدند، شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی در یکی از برنامه‌های ۶۰ دقیقه به این موضوع پرداخت. 

«۵ روز پس از انفجار در چابهار ۱۱ نفر از افراد وابسته به جندالله در زاهدان اعدام شدند. این افراد که ارتباطی با حوادث چابهار نداشتند، تنها افرادی نیستند که به جرم ارتباط با جندالله اعدام شدند.»
این، مطلبی است که فرحناز قاضی‌زاده،
تیراندازی به سمت مأموران پلیس راه، اقدام مسلحانه و اجرای کمین علیه کارکنان نیروی انتظامی و وارد کردن بیش از 200 کیلوگرم مواد منفجره برای اقدامات تروریستی به داخل کشور تنها بخشی از جرایم این افراد است.
مجری برنامه ۶۰دقیقه، بررسی موضوع فوق را با آن شروع می‌کند. 

در جملات فوق و نیز بر اساس گزارشی که در این رابطه پخش شد، تلاش می‌شود که اعدامی‌ها افرادی بی‌گناه معرفی شوند؛ در حالی که تیراندازی به سمت مأموران پلیس راه، اقدام مسلحانه و اجرای کمین علیه کارکنان نیروی انتظامی و وارد کردن بیش از ۲۰۰ کیلوگرم مواد منفجره برای اقدامات تروریستی به داخل کشور تنها بخشی از جرایم این افراد است. 

بمب‌گذاری، سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی مسلحانه، ایجاد آشوب، نگهداری نارنجک دستی جنگی و ایجاد رعب و وحشت در مردم از دیگر جنایاتی است که افراد اعدامی مرتکب شده بودند. 

در ابتدای خبر مربوط به این موضوع، مطلبی از قول حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، بیان می‌شود که اساساً صحت ندارد. مجری برنامه می‌گوید: «رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته که اگر نیروهای امنیتی پاکستان خودشان فکری به حال این مسئله نکنند، نیروهای امنیتی ایران وارد خاک پاکستان خواهند شد.»
حال آن که فیروزآبادی گفته بود: «اگر پاكستان مانند سال‌هاي اخير در كنترل و منع اقدامات تروريستي در مرزهاي خود كوتاهي كند، ما از حق مشروع خود استفاده خواهيم كرد.»۱ 

البته برخی از مسئولان ایران درباره ورود نیروهای امنیتی ایران به پاکستان صحبت کرده‌اند؛ اما این صحبت‌ها با مطلبی که بی‌بی‌سی
هر چند در ادامه برنامه، اصل صحبت‌های فیروزآبادی در میان گزارش بیان می‌شود؛ اما شبکه بی‌بی‌سی با همان برداشت اولیه، مخاطب خود را جهت‌دهی و سعی می‌کند روابط میان ایران و پاکستان را تیره توصیف کند.
بیان می‌کند، کاملاً متفاوت است. 

به عنوان نمونه، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت، گفته: «ما از کشور دوست و همسایه انتظار داریم با کسانی که از پاکستان جهت بمب‌گذاری و عملیات تروریستی وارد ایران می‌شوند، برخورد کند یا این‌که با ایران یک قرارگاه مشترک تشکیل دهد تا نیروهای ویژه ما تروریست‌ها را در پاکستان منهدم کنند.»۲ 

نکته‌ ظریفی که در این میان وجود دارد، آن است که هر چند در ادامه برنامه، اصل صحبت‌های فیروزآبادی در میان گزارش بیان می‌شود؛ اما شبکه بی‌بی‌سی با همان برداشت اولیه، مخاطب خود را جهت‌دهی و سعی می‌کند روابط میان ایران و پاکستان را تیره توصیف کند. 

مجری در مصاحبه‌ای که با احمد سعیدی، دیپلمات سابق افغانستان در پاکستان انجام می‌دهد، به او چنین می‌گوید: «به نظر می‌رسد نیروهای امنیتی ایران از پاکستان خیلی عصبانی‌اند. آیا پاکستان می‌تواند کاری بکند و نمی‌کند؟» 

چنین به نظر می‌رسد که هدف از این سؤال که در ادامه مصاحبه نیز تکرار می‌شود، آن است که پاکستانی‌ها را نسبت به ایران بدبین کند. گویا سیاست‌های شبکه بر این قرار گرفته که بر اختلافات میان کشورهای منطقه دامن بزند. این ادعایی است که در ادامه مصاحبه روشن‌تر می‌شود. 

احمد سعیدی در این مصاحبه چند مرتبه از کمک‌های اطلاعاتی پاکستان به جندالله
نکته دیگری که در صحبت‌های این دیپلمات افغان وجود دارد، تلاش او برای تبرئه آمریکا از همکاری با گروهک جندالله است. وی گفت آمریکا جندالله را جزء گروه‌های تروریستی قرار داده؛ اما به نظر می‌رسد این کار، رویکردی منفعلانه برای فرار از اتهامی بود که ایران متوجه آمریکا می‌دانست.
و کمک‌های مالی کشورهای عربی به‌ویژه عربستان صعودی به این گروه تروریستی، سخن به میان می‌آورد.

وی به همین مقدار بسنده نمی‌کند؛ بلکه اختلافات مذهبی میان ایران و عربستان و مسئله جزایر تنب کوچک و بزرگ، ابوموسی و خلیج فارس را نیز مستمسکی برای نشان دادن اختلافات سیاسی در منطقه قرار می‌دهد. 

نکته دیگری که در صحبت‌های این دیپلمات افغان وجود دارد، تلاش او برای تبرئه آمریکا از همکاری با گروهک جندالله است. وی گفت آمریکا جندالله را جزء گروه‌های تروریستی قرار داده؛ اما به نظر می‌رسد این کار، رویکردی منفعلانه برای فرار از اتهامی بود که ایران متوجه آمریکا می‌دانست؛ زیرا اولاً این اقدام پس از به دام افتادن ریگی صورت گرفت؛ ثانیاً حدود ۶ ماه پیش، وزیر اطلاعات ایران در جریان دستگیری عبدالمالک ریگی، سرکرده این گروه، مدارکی دالّ بر همکاری آمریکا با این گروه تروریستی ارائه کرد. 

نکته‌ای که بسیار شگفت‌آور است، آن‌که در انتهای این مصاحبه، خانم قاضی‌زاده، مجری برنامه، با به رسمیت شناختن فعالیت گروه‌های تروریستی و دفاع از نیاز چنین گروه‌هایی به سلاح و پشتیبانی امنیتی و اطلاعاتی، درباره چگونگی عملکرد جندالله در جغرافیای منطقه سؤال می‌کند. 

در ادامه، رحیم بندویی از فعالان بلوچ، به عنوان مهمان، در استودیوی برنامه حضور پیدا می‌کند. وی که سیاست‌های جمهوری اسلامی مبنی بر عدم رعایت حقوق مدنی و آزادی فعالیت‌های سیاسی مردم بلوچ را به عنوان توجیهی برای عملیات تروریستی جندالله علیه مردم بی‌گناه و بی‌دفاع سیستان و بلوچستان معرفی می‌کند، به حمایت از اقدامات جنایت‌کارانه‌ جندالله در چابهار می‌پردازد. 

بندویی در ابتدای صحبت‌هایش اعلام
بندویی در ابتدای صحبت‌هایش اعلام می‌کند: «اعدام این جوانان نه اولین بود و نه آخرین؛ همان طور که عملیات جندالله نه اولین است و نه آخرین خواهد بود.»
می‌کند: «اعدام این جوانان نه اولین بود و نه آخرین؛ همان طور که عملیات جندالله نه اولین است و نه آخرین خواهد بود.» 

وی در بخشی از صحبت‌هایش حکومت ایران را به اختلاف‌افکنی بین طوایف مختلف در منطقه سیستان و بلوچستان و ایجاد درگیری بین آن‌ها متهم می‌کند. این مطلب در حالی گفته می‌شود که از مدت‌ها قبل، مقامات ایران تلاش می‌کنند از طریق ایجاد وحدت و اتحاد بین سران طوایف گوناگون مسائل امنیتی منطقه را حل و فصل کنند. 

البته در این راه تا کنون ده‌ها نفر کشته و مجروح شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به بمب‌گذاری جندالله در منطقه پیشین، حد فاصل شهرستان‌های سرباز و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان اشاره کرد. 

در این بمب‌گذاری علاوه بر مردم عادی، تعدادی از معتمدان و سران طوایف و برخی نیروهای امنیتی که برای بررسی راه‌کارهای حل مشکلات امنیتی منطقه دور هم جمع شده بودند، کشته شدند؛ از جمله: عارف برا، محمد اسلام موحدی، علی شوشتری (جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه)، فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان ،پنجشنبه دهقانی، حاج شاهانی دهقانی و خدابخش دهقانی.

پاورقی:
1. http://www.khabaronline.ir/news-۱۱۷۱۹۳.aspx
2. http://www.khabaronline.ir/news-۱۱۸۴۱۱.aspx
Share/Save/Bookmark