دولت میانمار چگونه برای متهم کردن مسلمانان، صحنه سازی می کند؟
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۱
کد مطلب: 41300
دولت میانمار چگونه برای متهم کردن مسلمانان، صحنه سازی می کند؟
آن‌گونه که در تصاویر دیده می‌شود، گروهی از زنان و مردان در حال آتش زدن یک خانه در میانمار هستند و این تصاویر نیز از هفته گذشته دارد در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود. به گفته مقام‌های دولتی میانمار، این تصاویر نشان می‌دهد که اقلیت مسلمان روهینگیای این کشور در حال آتش زدن خانه‌های خود هستند تا با انتشار تصویر آن حمایت بین‌المللی بیشتری را به دست بیاورند.

به گزارش رسانه ایران، دولت میانمار همچنین این تصاویر را در راستای تبلیغات ضد مسلمانان خود، منتشر کرده است.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041301-1.png
تصاویر منتشر شده توسط دولت میانمار

اما روزنامه‌نگار شبکه بی‌بی‌سی جاناتان هد متوجه شد که این تصاویر همگی صحنه‌سازی‌های دولت میانمار هستند. او که به همراه تعداد دیگری از روزنامه‌نگاران غربی به شهر راخین که اکثر ساکنان آن را بودایی مذهب‌های میانمار تشکیل می‌دهند دعوت شده بود، این تصاویر در این سفر به روزنامه‌نگاران داده شده و گفته شده است که مسلمانان خودشان خانه‌های خود را آتش می‌زنند تا برای دولت برمه پاپوش درست کنند، اما دست دولت میانمار به سرعت رو شد.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041301-2.png
یکی از بازیگرانی که خود را جای یک روهینگیا جا زده است و در حال آتش زدن یک خانه است

یکی از صفحات فیسبوکی متعلق به کنشگران روهینگیا با انتشار این تصاویر توضیح داده است که چرا این تصاویر غیرواقعی هستند:
|«کلاه‌های سفیدی که در این ویدئوها دیده می‌شوند را مردان روهینگیا تنها در زمانی وقوع یک زایش و یا مرگی رخ داده باشد به سر می‌گذارند.
زنان روهینگیا به هیچ وجه حجابی به این شکل ندارند و زنان بازیگر مشخص است که اساسا نمی‌دانسته‌اند چگونه روسری به سر کنند. همچنین مردها به دون اینکه رو به دوربین باشند صورت خود را پنهان کرده‌اند
و سوال نهایی اینکه کدام آدم احمقی اجازه می‌دهد که عکاس از لحظه اجرای چنین دسیسه‌ای از آنها عکس بگیرد.»

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041300-3.png
زنی که خود را جای یک زن روهینگیایی جا زده است

"زنی که رومیزی به سر کرده است"

هد روزنامه‌نگار، در یک پست فیسبوکی با تایید روایت صفحه کنشگران روهینگیا به نکته ظریف دیگری نیز در میان این تصاویر اشاره کرده است تا دست دولت میانمار بیشتر رو شود.

یکی از زنانی که در این تصاویر در حال سوزاندن خانه خود است و یک پیرهنی نارنجی به تن دارد همان زنی است که در یک مدرسه که به عنوان پناهگاه خانواده‌های هندو به روزنامه‌نگاران غربی معرفی شده بود به عنوان یکی زن هندو در گفتگو با روزنامه‌نگاران غربی از آزار جامعه هندو توسط مسلمانان گفته است.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041300-2.png
زنی که به نقش یک زن مسلمان را بازی کرده و در جای دیگر به عنوان زن هندو با روزنامه‌نگاران گفتگو کرده است

این روزنامه‌نگار همچنین عنوان کرده است که متوجه شده که حداقل دو نفر که به آنها به عنوان قربانیان خشونت مسلمانان از سوی دولت میانمار به آنها معرفی شده‌اند در تصاویری که به عنوان "آتش زدن خانه مسلمانان توسط خودشان"حضور داشته‌اند، او در ادامه می‌گوید که آنها همچنین متوجه شده‌اند، پارچه‌ای که زن به سر داشته است در واقع یک رومیزی بوده است و نه یک روسری واقعی.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041300-1.jpg

دولت میانمار مدعی است که سرکوب خشن مسلمانان این کشور در پاسخ به حمله گروه‌های مسلح مسلمان روهینگیا به ارتش این کشور است. دولت این کشور همچنین اتهام هدف قرار دادن غیرنظامیان روهینگیا را نیز تکذیب می‌کند. بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از حدود بیست روز پیش با عبور از مرز وارد بنگلادش شده‌اند.
Share/Save/Bookmark