چرا BBC به یکباره یاد القاعده افتاده؟
پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: 34380
مرجع : رسانه ایران
مولف :
 
بنابراین فرصت آتش بس علاوه براینکه برای سعودیها به عنوان یک سوپاپ اطمینان جهانی مطرح است برای شبکه بی بی سی نیز به عنوان آلترناتیوی برای حمایتی نامحسوس از مواضع سعودیها تلقی می شود.
رسانه ایران (Rasanehiran.com):

بعد از ماهها خونریزی بالاخره آتش بسی در یمن برقرار شده، و انتظار می رود که یک هفته بعد هم گفتگوهایی جدی تر برای پایان جنگ شروع شود. یمن در یک سال گذشته شش هزار قربانی داده و دو میلیون نفر از ساکنانش آواره شده اند. آتش جنگ زمانی شعله ورتر شد که عربستان سعودی به همراه ائتلافی از کشورها به این کشور مهم و استراتژیک منطقه غرب آسیا حمله نظامی کرد. وبسایت بی بی سی فارسی در آستانه این آتش بس با رویه ای خاص به بزرگنمایی نقش گروههای القاعده در شرق این کشور پرداخته بدین معنی از نگاه این شبکه تلویزیونی، این گروه تروریستی توانایی بر هم زدن آتش بس را دارد چرا که به عنوان یک بازیگر مطرح در مناقشات یمن شناخته می شود.

اما سوال اساسی از بی بی سی این است که چرا به یکباره هم اکنون این رسانه بر روی نقش القاعده یمن متمرکز شده است و آیا گروههای وابسته به این سازمان تروریستی برگی هستند برای چنین روزهایی؟
مطابق گزارش بی بی سی علیرغم گزارش ها از درگیری هایی در چند نقطه یمن، به نظر این شبکه فارسی زبان،  آتش بس این کشور با هدف پایان جنگ داخلی که از نیمه شب یکشنبه شروع شده، عمدتا برقرار است و به نقل از "استفان دوجاریک" سخنگوی سازمان ملل در نیویورک وبسایت بی بی سی نوشته که علیرغم خشونت های پراکنده، آتش بس که با میانجیگری سازمان ملل توافق شده، رعایت شده است.
اما آنچه که مشهود است این است که یمنی ها براین باور هستند که عربستان سعودی از آتش بس به عنوان فرصتی برای رهایی از محکومیت ها و فشارهای بین المللی علیه این کشور به علت ارتکاب جنایات جنگی و نیز به عنوان فرصتی برای سروسامان دادن به اوضاع نظامی خود به منظور ازسرگیری مجدد حمله استفاده می کند.
و همچنین "زيد الغرسی" روزنامه نگاری یمنی در گفتگو با شبکه العالم گفته که انتقادات بین المللی که از سوی سازمان های جامعه مدنی یا سازمان های حقوق بشر متوجه عربستان است، باعث می شود که سعی کند تا افکار عمومی را متقاعد کند که در یمن آتش بس برقرار است تا از تنگنای فعلی خارج شود اما در واقع، در میدان نبرد در همه جبهه ها، حملات را تشدید می کند و مزدوران خود را به مأرب  والجوف و تعز می فرستد. اشاره آقای زيد الغرسی از مزدوران عربستان، بخشی متوجه گروههای القاعده یمنی است که با حمایت مالی و لجستیکی سعودیها این روزها قویتر از قبل به برجسته کردن نقش خود در کشور استراتژیک یمن ادامه می دهند.
بنابراین فرصت آتش بس علاوه براینکه برای سعودیها به عنوان یک سوپاپ اطمینان جهانی مطرح است برای شبکه بی بی سی نیز به عنوان آلترناتیوی برای حمایتی نامحسوس از مواضع سعودیها تلقی می شود چراکه همانطور که گفته شد وبسایت این شبکه در آستانه آتش بس در کشور یمن به ارائه گزارشی با عنوان " از شبکه القاعده چه خبر؟ " پرداخته که می توان این طور برداشت کرد که چنانچه آتش بس در این مقطع شکست بخورد نقش القاعده در این باره بی بدیل خواهد بود.
Share/Save/Bookmark