نوام چامسکی: به نظر ۴۰ درصد از جامعه امریکا، مسیح در چند دهه آینده ظهور پیدا می‌کند / تشابه‌های قطعی بین برکسیت و پیروزی ترامپ دیده می‌شود
پنجشنبه ۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۲۸
کد مطلب: 38809
نوام چامسکی: به نظر ۴۰ درصد از جامعه امریکا، مسیح در چند دهه آینده ظهور پیدا می‌کند / تشابه‌های قطعی بین برکسیت و پیروزی ترامپ دیده می‌شود
او گفت افرادی که حامی ترامپ هستند باور کرده‌اند که ترامپ راهی برای تسکین آن‌ها پیدا می‌کند در حالی که تاثیر واقعی سیاست‌های ترامپ عکس این‌ها عمل می‌کند و در حوزه‌هایی هم که حتی نیاز به تغییر جدی داریم، دیگر توانایی فعالیت نخواهیم داشت.
رادیو زمانه مصاحبه ای را از نوام چامسکی، فیلسوف زبان‌شناس و نظریه‌پرداز امریکایی، درباره پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده منتشر کرده که در آن، آقای چامسکی از اینکه چرا ترامپ خطری جدی برای جهان و و کره زمین محسوب می‌شود، صحبت می‌کند.

به گزارش رسانه ایران، نوام چامسکی در توضیح علت پیروزی دونالد ترامپ گفت که رای‌دهندگان سفیدپوست، طبقه کارگر و طبقه میانی که بین ۵۰ هزار دلار تا ۹۰ هزار دلار در سال درآمد دارند و هم‌چنین حاشیه نشیان و نیز کسانی که تحصیلات عالی نداشته‌اند، این گروه‌ها همه از دولت مرکز‌گرا و ساختار دولتی عصبانی هستند که مشابه‌ آن در انگلیس و در «برکسیت» دیده شد و باعث شد قدرت احزاب سیاسی متعارف اروپایی در هم بشکند.

او گفت افرادی که حامی ترامپ هستند باور کرده‌اند که ترامپ راهی برای تسکین آن‌ها پیدا می‌کند در حالی که تاثیر واقعی سیاست‌های ترامپ عکس این‌ها عمل می‌کند و در حوزه‌هایی هم که حتی نیاز به تغییر جدی داریم، دیگر توانایی فعالیت نخواهیم داشت.

آقای چامسکی معتقد است که نتایج نهایی صندوق‌های رای نشان می‌دهد که رای‌دهندگان به ترامپ دنبال تغییر بودند در حالی که حامیان کلینتون به نوعی کسانی بودند که می‌خواستند وضع موجود با همین فرمان پیش برود. او گفت که آن «تغییری»‌که ترامپ با خود می‌آورد مضر و یا حتی بدتر از آن است.

به گفته این استاد دانشگاه، به نظر ۴۰ درصد از جامعه امریکا، مسیح در چند دهه آینده ظهور پیدا می‌کند و روز رستاخیز در پیش است. آقای چامسکی توضیح می دهد که راهی نیست که بتوان نوعی گفتمان با این جوامع برقرار کرد. از این رو، حزب دموکرات در سال‌های ۱۹۷۰ این گروه را رها کرد تا اینکه کسی مثل ریگان یا جورج دبلیو بوش که مثل آن‌ها فکر می‌کرد و حرف می‌زد، آن‌ها را به گروه خود ببرد. حتی جورج دبلیو بوش که تحصیلکرده دانشگاه ییل بود، به زبان و منطق همین افراد عامی حرف می‌زد. ترامپ هم بر برج عاج خود نشسته ولی مدام برای این افراد و با زبان آن‌ها گفت‌وگو می‌کند و به درد و رنج ‌آن‌ها اشاره می‌کند.

این نظریه پرداز امریکایی در تشریح یکی دیگر از دلایل پیروزی دونالد ترامپ گفت که یکی از سیاست‌های اجرایی این بوده که خشم از شرکت‌های بزرگ را که تحت راهبرد آن‌ها دولت کار می‌کند، به سمت دولت نشانه گرفته‌اند. مدام در رسانه‌ها از بازار آزاد حرف زده می‌شود ولی دولت هرطور که باشد، باز باید نوعی عوامل بازدارنده را اجرا کند. و این‌ها مدام گفتند بازار باید آزاد باشد و دشمن اصلی این جا دولت است. این تنفر از دولت به سود شرکت‌های بزرگ است و آن‌ها ایده این که دولتی برخاسته از ملت، برای ملت و توسط ملت را با یک دولت مخالف بازار آزاد، جابه‌جا کرده‌اند.

نوام چامسکی که پیروزی ترامپ را به هیچ وجه نشانه بروز موجی نوین در سیاست امریکا نمی داند، بر این باور است که در مقطع نئولیبرالیزم، هر دو حزب اصلی امریکا به سمت راست خود گرایش پیدا کرده‌اند و امروز‌ه دموکرات‌ها همان کسانی هستند که زمانی «جمهوری‌خواهان میانه‌رو» تلقی می‌شدند.

به گفته این استاد امریکایی، هر کاندیدایی که در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان معرفی شد، از میشل باکمن گرفته تا هرمن کین یا ریک سنتوروم، همه افراطی‌های حزب جمهوری‌خواه بودند.

او ابراز داشت که تشابه‌های قطعی بین برکسیت و پدیدار شدن احزاب ناسیونالیست افراطی در اروپا با پیروزی ترامپ دیده می‌شود. چنانچه رهبران این گروه‌ها از اولین کسانی بودند که به ترامپ تبریک گفتند. افرادی مثل نایجل فاراژ یا ماری لوپن یا ویکتور اوربان که ترامپ را یکی از خود می‌دانند. چامسکی می گوید که این گونه روندها البته ترسناک است.

او معتقد است که شاهد یک «فاشیسم دوستانه» خواهیم بود. در عین حال، او گفت که ترامپ بیش از حد غیرقابل انتظار است.
Share/Save/Bookmark