وقتی BBC مهندسی انتخابات آمریکا را توجیه می کند؛ اگر ایران بود...
سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب: 38449
مولف : ابوذر حیدری
 
BBC فارسی برخلاف اظهارات سناتورهای آمریکایی که معتقد به دخالت FBI در انتخابات هستند، مدعی است که جیمز کومی قصد اثر گذاری در انتخابات را ندارد. آرش غفوری، تحلیلگر انتخابات آمریکا در سوال مجری BBC که پرسید " چقدر اقدام مدیر FBI به مثابه تلاش برای دخالت در انتخابات است؟" با قاطعیت پاسخ داد: احتمال این موضوع خیلی کم است!

اظهارات ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات آمریکا، انتشار فایل صوتی توهین جنسی ترامپ به زنان آمریکا، افشای «دست یابی کلینتون به سوالات مناظره با ترامپ» در تلویزیون CNN، اظهارات دوازده زنی که مدعی قربانی آزار جنسی ترامپ بودند و همچنین در روزهای اخیر، اصرار رییس FBI، برای بررسی دوباره پرونده ایمیل های محرمانه هیلاری کلینتون در کمتر از ده روز مانده به انتخابات، از جمله مسائلی است که اگر یک کدام از آنها در زمان انتخابات ایران روی می داد؛ جمهوری اسلامی از طرف رسانه های فارسی زبان، به مهندسی و یا تقلب در انتخابات محکوم بود.

با این حال BBC فارسی هر کدام یک از این اتفاقات انتخابات آمریکا را به نحوی رفع و رجوع می کند تا شائبه هایی که خود براساس حدس و گمان برای انتخابات ایران مطرح می کرد، این بار دامن گیر انتخابات آمریکا نشود.

به عنوان مثال، در مورد از سرگیری پرونده ایمیل های هیلاری کلینتون از طرف جیمز کومی رییس اف‌بی‌آی در کمتر از ده روز مانده به انتخابات آمریکا، موجی از انتقادات دمکرات ها علیه FBI را به همراه داشته است. منتقدان علت نگرانی خود را تاثیرگذاری در روند انتخابات یا تحت فشار قرار دادن هیلاری کلینتون در صورت پیروزی بر ترامپ می دانند.

اریک هولدر دادستان کل پیشین آمریکا نیز روز دوشنبه در مقاله‌ای در روزنامه «واشینگتن پست» اظهارنظر کرد که «جیمز کومی با اتخاذ یک تصمیم غلط، سیلی از تئوری‌های توطئه و ارائه اطلاعات نادرست به راه انداخته که سیاست‌ها و سنت‌های دیرپای وزارت دادگستری را زیرپا نهاده و در بازگشایی پرونده کلینتون اشتباهی جدی مرتکب شده است». همچنین ستاد مبارزات انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات آمریکا، مدیر اف بی آی را به خاطر "استانداردهای فاحش دوگانه" به باد انتقاد گرفته است.

اما BBC فارسی برخلاف اظهارات سناتورهای آمریکایی که معتقد به دخالت FBI در انتخابات هستند، مدعی است که جیمز کومی قصد اثر گذاری در انتخابات را ندارد. آرش غفوری، تحلیلگر انتخابات آمریکا در سوال مجری BBC که پرسید " چقدر اقدام مدیر FBI به مثابه تلاش برای دخالت در انتخابات است؟" با قاطعیت پاسخ داد: احتمال این موضوع خیلی کم است!

فیلم

توجیهات BBC فارسی برای مشروعیت بخشیدن به انتخابات آمریکا، پیش از این نیز مسبوق به سابقه بوده است. به عنوان نمونه، حدود بیست روز پیش و پس از اظهارات ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات آمریکا، BBC فارسی در گزارشی با عنوان "احتمال تقلب در انتخابات آمریکا چقدر است؟" به بررسی ابعاد محتمل تقلب در انتخابات آمریکا پرداخت و در پایان گزارش خود منکر تقلب گسترده شد.(خبر مربوطه را اینجا ببینید) حال آنکه اگر چنین اظهاراتی از طرف یکی از نامزدهای انتخابات در ایران گفته می شد، پاشنه آشیلی بود برای حمله به دمکراسی و سلامت انتخابات در ایران.

 http://rasanehiran.com/images/docs/files/000038/nf00038449-2.PNG
Share/Save/Bookmark