چرا حنای BBC در جنگ یمن رنگ زیادی دارد؟
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۶
کد مطلب: 39439
مولف : سامان شیرکوه
 
سر راجر کار، نفر دوم هیئت امنای بی بی سی
سر راجر کار، نفر دوم هیئت امنای بی بی سی
بی بی سی برای یمن دلسوزی می کند. این شبکه نوشت که یمن یکی از فقیرترین کشورهای عرب است و «جنگ داخلی» (و نه جنگ ائتلاف سعودی علیه یمنی ها) فشار اقتصادی توانفرسایی را بر مردم آن کشور تحمیل کرده. این حنای BBC اما بر دستان یمنی ها رنگی ندارد. چرا؟
رسانه ایران (rasanehiran.com):
گروه های فعال در زمینه صلح در جهان همواره از انگلیس خواسته اند که فروش جنگ افزار به عربستان را متوقف کند. این موضوع به ویژه پس از بمباران یک مراسم سوگواری در یمن توسط جنگنده های ائتلاف سعودی، به طور جدی تری مطالبه شد.

همچنین اعلام شد که عربستان از بمب های ممنوع خوشه ای ساخت انگلیس علیه مردم یمن استفاده کرده است. خبر تایید فروش این بمب‌ها به عربستان نیز از سوی وزارت دفاع انگلیس تایید شد. استفاده از بمب‌های خوشه‌ای بر اساس یک کنوانسیون بین‌المللی ممنوع است.

پس انتشار این اخبار، انگلیس با اتهام ارتکاب به جنایات جنگی روبرو شد و از این کشور خواسته شد تا فروش این تسلیحات به عربستان را متوقف کند. اما وزیر دفاع انگلیس بعدتر گفت که عربستان تعهد داده که دیگر از این سلاح‌ها استفاده نکند. تعهدی که مشخص نشده چه ضمانتی برای اجرا شدن دارد.

در جریان سفر ترزا می، نخست وزیر انگلیس، به بحرین نه تنها فشاری بر روی عربستان و ائتلاف سعودی اعمال نشد، بلکه ناباورانه، از سوی نخست وزیر انگلیس، ایران به عنوان تهدید منطقه ای معرفی شد. سخنی که نشان داد برای انگلیس، بیش از هر چیز، تجارت جنگ افزارهایش مهم است و عربستان به عنوان بزرگترین خریدار سلاح از انگلیس، همچنان مشتری دست به نقدی است.

در این میان اما رویکرد رسانه ای BBC نیز جالب توجه است. این شبکه بلافاصله پس از بمباران سوگواری یمنی ها از سوی سعودی ها، با ایجاد شک و شبهه در چند و چون ماجرا، خواست تا از حساسیت افکار عمومی نسبت به فاجعه رخ داده بکاهد. اتفاقی که درباره کلیت جنگ یمن نیز رخ داده است.

بی بی سی اما برای یمن دلسوزی می کند. این شبکه نوشت که یمن یکی از فقیرترین کشورهای عرب است و «جنگ داخلی» (و نه جنگ ائتلاف سعودی علیه یمنی ها) فشار اقتصادی توانفرسایی را بر مردم این کشور تحمیل کرده است. به نوشته BBC، از آغاز عملیات ائتلاف به رهبری عربستان در ماه مارس سال گذشته تا کنون، بیش از شش هزار و هشتصد غیرنظامی عمدتا در اثر حملات هوایی عربستان کشته شده‌اند. همچنین، گفته می‌شود که در نتیجه این جنگ، بخش بزرگی از جمعیت یمن نیازمند خدمات نهادهای امدادرسانی هستند.

این حنای بی بی سی اما بر دستان یمنی ها رنگی ندارد. چرا؟ زیرا راجر کار (Sir Roger Martyn Carr)، معاون هیئت امنای ناظر بی بی سی (BBC Trust)، رئیس کنونی شرکت بریتیش ائروسپیس (British Aerospace) است؛ یعنی رئیس بزرگترین کمپانی تجارت جنگ افزار اروپا. گاردین درباره او نوشته که سر راجر کار، با سوال های زیادی از سوی فعالان صلح درباره جنگ یمن و قراردادهای تجارت اسلحه با ائتلاف سعودی روبروست.

پیشتر کمپین مقابله با تجارت بین المللی اسلحه (CAAT) در بیانیه ای اعلام کرده بود که «شرکت بریتیش ائروسپیس (BAE) نقش اساسی در مسلح کردن دیکتاتورها و اقدامات خلاف حقوق بشر در سرتاسر جهان ایفا کرده و بر این اساس رئیس آن مجاز نیست با پرداخت درآمدی معادل سالانه ۷۰ هزار پوند، نماینده دیدگاه مالیات دهندگان کشور انگلیس در رسانه دولتی بی بی سی باشد.» همچنین در همین باره، پایگاه تحلیلی «اُپن دموکراسی» (Open Democracy) نوشته بود که این اولین باری نیست که رسانه دولتی بی بی سی و صنعت تجارت اسلحه به هم گره می خورند.

اما این اولین بار باشد یا نباشد، اکنون مشخص تر است که حنای BBC بر دستان سعودی ها رنگ بسیار زیادی دارد تا بر دستان مردم یمن.
Share/Save/Bookmark