کاهش حوادث چهارشنبه سوری در رسانه های اپوزیسیون منعکس نشد
شانتاژ خبری فوت 3 نفر در حوادث چهارشنبه سوری
چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۳
کد مطلب: 33769
کاهش حوادث چهارشنبه سوری در رسانه های اپوزیسیون منعکس نشد
بی بی سی فارسی با اشاره به کمپینی که توسط برخی بازیگران از جمله پرویز پرستویی برای چهارشنبه سوری راه انداخته است به طور ضمنی آن را ناکارآمد خواند.
آیین سنتی که هر ساله در ایران جان چندین نفر را می گیرد و صد ها مصدوم به جا می گذارد. امسال اما آمار حکایت از کاهش تلفات و صدمات ناشی از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری امسال [۹۴] نسبت به سال گذشته در کل کشور دارد.

این در حالی است که در اقدامی هماهنگ سه رسانه متعلق به جریان اپوزیسیون کشور، آمار تلفات چهارشنبه سوری امسال را بدون در نظر گرفتن کاهش آن نسبت به سال گذشته برجسته کردند.

بی بی سی فارسی: «مرگ ۳ نفر و ۲۵۰۰ مصدومیت در حوادث چهارشنبه سوری در ایران»

بی بی سی گزارش خود با اشاره به تلفات انسانی ناشی از حوادث چهارشنبه سوری تهران و سپس استان فارس را در صدر حوادث معرفی نمود.
بی بی سی فارسی با اشاره به کمپینی که توسط برخی بازیگران از جمله پرویز پرستویی برای چهارشنبه سوری راه انداخته است به طور ضمنی آن را ناکارآمد خواند.
بی بی سی البته در انتهای گزارش خود اشاره مختصری به کاهش صدمات و جراحات نسبت به سال گذشته به نقل از یکی از مقامات ایرانی کرد.
این درحالی است که در کل کشور آمار صدمات و تلفات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری کاهش چشمگیری داشته است. به خصوص آنکه در دو استان تهران و فارس که بی بی سی فارسی به آن ها به عنوان حادثه خیز ترین مکان ها اشاره کرده، نسبت به سال گذشته شاهد کاهش صدمات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری بوده ایم. آمار مربوط به کاهش تلفات انسانی نسبت به سال گذشته را می توانید در ادامه بخوانید.

صدای آمریکا: «صدها مصدوم و سه کشته در حوادث مربوط به چهارشنبه سوری امسال»

صدای آمریکا رسانه دولتی وزارت خارجه این کشور در گزارش خود با اشاره به فوت ۳ نفر در ایران به ارائه آمار مصدومان و مجروحان پرداخت. صدای آمریکا در گزارش لحظه به لحظه تلفات انسانی مربوط به حادث شب گذشته را اعلام کرد.
این شبکه نیز به کاهش آمار تلفات چهارشنبه سوری امسال نسبت به سال گذشته اشاره نکرد.

رادیو فردا: «حوادث چهارشنبه‌سوری دستکم «۳ کشته و ۲۵۰ زخمی» برجای گذاشت»

رادیو فردا نیز در اقدامی مشابه به تلفات انسانی حوادث چهارشنبه سوری پرداخت. این شبکه رسانه ای هرچند در انتهای گزارش خود به کاهش ۶۰درصدی تلفات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری پرداخته است، اما در تیتر مطلب خود از آمار کشته شدگان و مجروحان استفاده کرد.

آمار مربوط به تلفات
تهران
در تهران، سخنگ سیدجلال ملکی به آخرین آمار سازمان آتش‌نشانی از حوادث چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و گفت: طبق آمار سازمان آتش‌نشانی سال گذشته ۲۴۷ مورد آتش‌سوزی در چهارشنبه پایان سال رخ داده بود که ۱۴۱ مورد از آنها ناشی از حوادث ناشی از چهارشنبه‌سوزی بود.
وی ادامه داد: در شب گذشته نیز ۲۴۰ مورد آتش‌سوزی رخ داد که ۱۳۸ مورد از آنها مربوط به حوادث ناشی از چهارشنبه پایان سال بود. بنابراین در مجموع شاهد کاهش ۲.۱ درصدی حوادث در این شب بوده‌ایم.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: سال گذشته ۴ مورد انفجار و امسال ۳ مورد انفجار منجر به مصدومیت رخ داد که تعداد مصدومیت ناشی از این حوادث نسبت به سال گذشته نیز ۴ مورد کاهش داشته است.
وی افزود: علی‌رغم اینکه معابر شهر تهران در شب گذشته شلوغ بود اما کاهش حوادث نشان می‌دهد که به سمت ایمن‌ برگزار کردن چنین جشن‌هایی در حرکت هستیم.وی سازمان آتش‌نشانی از کاهش ۲.۱ درصدی حوادث چهارشنبه سوری نسبت به سال گذشته خبر داد.

اصفهان
آمار تلفات چهارشنبه سوری صفر بود
در اصفهان اعلام شده است که چهارشنبه سوری هیچ تلفاتی نداشته و کاهش ۱۰۰درصدی را شاهد بوده ایم. فرمانده انتظامی استان اصفهان گفته است در آخرین ارزیابی هیچ حادثه ای در اصفهان گزارش نشده و مردم با پلیس همکاری قابل توجه و باور نکردنی داشته‌اند و شهر در آرامش مطلق بوده است.

کرمان

در استان کرمان تلفات و صدمات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری ۶۰% کاهش داشته است. رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت : در حوادث ناشی از آتش بازی و استفاده از مواد محترقه ، ۲۳ نفر در شهرستانهای زرند ، راور ، سیرجان و کرمان دچار حادثه شدند که ۲۰ نفر آنها به صورت سرپایی درمان و سه نفر بستری شدند.

خوزستان
گزارش ها از کاهش ۵۰ درصدی تلفات چهارشنبه سوری نسبت به سال گذشته در کرمان حکایت دارد. مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از کاهش۵۰ درصدی آمار حوادث چهارشنبه سوری در این شهر خبر داد.

مهاباد
کاهش ۳۵ درصدی مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در مهاباد
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد گفت: حوادث ناشی از انفجار مواد محترقه در چهارشنبه آخر سال در این شهرستان در سال جاری در مقایسه با پارسال ۳۵ درصد کاهش یافته است.

ایلام
معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام با اشاره به همکاری خوب مردم با پلیس در جلوگیری از بروز حوادث چهارشنبه آخر سال (چهارشنبه سوری) گفت: این همکاری مثال زدنی باعث شد این آیین بدون حادثه در استان ایلام برگزار شود.


سیستان و بلوچستان
رییس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: آمار تلفات انسانی در شب چهارشنبه سوری امسال بسیار کاهش داشته است.
دکتر فریبرز راشدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: در مراسم چهارشنبه سوری سال گذشته ۱۱ نفر در شهرستان زاهدان مجروح شدند که خوشبختانه این آمار در سال جاری به سه نفر مجروح رسید که این افراد نیز پس از درمان در مراکز درمانی مرخص شدند.

کردستان
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۷۷ نفر در استان دچار جراحت ناشی از حوادث چهارشنبه‌سوری شدند که این آمار نسبت به پارسال بیش از ۲۰ درصد افزایش داشته است.

زنجان
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان گفت: امسال شاهد کاهش خسارت‌ها در چهارشنبه آخر سال بودیم.
Share/Save/Bookmark