مشاور سابق اسحاق رابین: اسرائیل تعهد اخلاقی به کردها دارد
شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب: 41319
مشاور سابق اسحاق رابین: اسرائیل تعهد اخلاقی به کردها دارد
«اسرائیل بدون شک دوست است و می‌خواهد در تمام سطوح حاضر باشد. اسرائیل تعهدی اخلاقی نسبت به کردها دارد و هر چه در توان داشته باشد برای پشتیبانی از این ملت نوخیز خواهد کرد.»

در میان روابط تو در توی خاورمیانه، حمایت قوی اسرائیل از استقلال کردستان جزو جنجالی‌ترین‌ها است. در مورد دلایل این حمایت حرف‌های زیادی زده می‌شود.

ایران وایر در مصاحبه با ژاک نریا، سرهنگ بازنشسته اسراییل که پیش از این معاون رئییس بخش بازرسی در اداه اطلاعات ارتش و مشاور سیاست خارجه اسحاق رابین را در کارنامه دارد، به بررسی دلایل حمایت اسراییل از همه پرسی استقلال کردستان پرداخته است.

در این مصاحبه، نریا با ادعای اینکه استقلال کردستان می تواند باعث ثبات در منطقه شود اظهار داشت: «کردستان مستقل می‌تواند در میان‌مدت و طولانی‌مدت عامل ثبات باشد، زیرا متحدی طرفدار آمریکا خواهد بود و بدون شک رویکردی در تضاد با افراط‌گرایی اسلامی خواهد داشت. در کوتاه‌مدت همه چیز متکی به این است که آمریکا تا چه میزان حاضر به محدود کردن ترکیه، عراق و ایران باشد».

مشاور سابق اسحاق رابین، در پاسخ به سوال میزان حمایت اسراییل از کردستان مستقل گفت: «اسرائیل بدون شک دوست است و می‌خواهد در تمام سطوح حاضر باشد. اسرائیل تعهدی اخلاقی نسبت به کردها دارد و هر چه در توان داشته باشد برای پشتیبانی از این ملت نوخیز خواهد کرد. شباهت‌های بسیاری بین برپایی اسرائیل و کردستان هست. هر دو معادله‌هایی غیرممکن را به چالش کشیده‌اند و من امیدوارم کردستان با اتکا به نیروهای مسلح عالی خود پابرجا بماند. همان‌طور که می‌دانید اسرائيل در گذشته حاضر بود و الان هم هست. مشکل این‌جا است که اسرائیل با کردستان مرز ندارد و برای رساندن کمک‌های خود تا حدود زیادی متکی به همسایگان کردستان است.»

سرهنگ بازنشسته اسراییلی، «رویکرد اخلاقی» در قبال مردم کردستان را عامل اصلی حمایت اسراییل از کردها نامید و اظهار داشت: «مساله رویکرد اخلاقی و یکی بودن کامل سرنوشت اسرائیل و کردستان است. کردها مردمی هستند با زبان، فرهنگ و سنتی خاص ریشه‌هایشان. چه دلیلی هست که به قریب ۴۰ میلیون نفر حق تعیین سرنوشت و استقلال اعطا نشود؟»

نریا در پایان، با حمایت تلویحی از تجزیه مناطق کردنشین از دیگر کشورهای منطقه و تشکیل کشور مستقل کردستان گفت: «هدف نهایی رسیدن به ملت کردی است به پهناوری تمام اراضی که کردها در آن حضور غالب دارند. اما به علت عوامل متعددی که شما به آن اشاره کردید راه طولانی و دشوار است و مسلما به این زودی کار تمام نمی‌شود.»
Share/Save/Bookmark