۱
آیا ترور مدیر تلویزیون GEM با مجاهدین خلق ارتباطی دارد؟
يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۶
کد مطلب: 40653
آیا ترور مدیر تلویزیون GEM با مجاهدین خلق ارتباطی دارد؟
گفته شده که در دیدار اخیر رکس تیلرسون، وزیر جدید امور خارجه امریکا، با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، توافق هایی برای حضور و فعالیت اعضای سازمان مجاهدین خلق در ترکیه انجام شده است.
پلیس ترکیه تحقیقات درباره قتل سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جِم ( GEM TV) را آغاز کرده است.

به گزارش رسانه ایران، خودروی حامل آقای کریمیان و یک تاجر کویتی همراهش در ساعات واپسین شنبه شب 9 اردیبهشت در استانبول هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت و هر دو سرنشین خودرو به ضرب گلوله مهاجمان نقاب‌پوش کشته شدند.

خبرگزاری رسمی ترکیه، آناتولی، گزارش داده است که مهاجمان، خودروی خود را در منطقه کمربورغاز استانبول آتش زده و گریخته‌اند. به گزارش این خبرگزاری آقای کریمیان در محل حادثه کشته شده و همراهش در بیمارستان درگذشته است.

کنسول کویت در استانبول اعلام کرده که همراه آقای کریمیان، محمد متعب شلاحی، یک تاجر کویتی بوده است. آن طور که کنسولگری کویت گفته، سه گلوله به شکم محمد متعب شلاحی اصابت کرده و او در بیمارستان درگذشته است، اما به سعید کریمیان ۲۷ گلوله اصابت کرده و در محل حمله کشته شده است.

شوکرو گنج، شهردار منطقه ساری‌یر به رسانه گفته است که بر اساس تحقیقات اولیه انگیزه مهاجمان مسایل مالی بوده است، با این حال هنوز پلیس اطلاعات بیشتری درباره این حادثه منتشر نکرده است.

خبر ترور مدیر گروه تلویزیونی GEM و همراهش به خبر اصلی بسیاری از رسانه های فارسی زبان خارج از ایران از جمله BBC فارسی، VOA، رادیو زمانه و رادیو فردا تبدیل شد.

BBC در این باره نوشت که آقای کریمیان ۴۵ ساله بود و به گفته رسانه‌های ترکیه شهروند انگلیس بوده اما وزارت خارجه انگلیس هنوز درباره وضعیت شهروندی یا اقامتی آقای کریمیان اظهار نظر نکرده است.

شبکه جم، ساعتی پیش در صفحه فیسبوک خود ویدئویی منتشر کرد که در آن سوء قصد به آقای کریمیان را حمله تروریستی خواند و گفت گروه تلویزیونی جم به احترام درگذشت پایه‌گذار خود سه روز سوگوار خواهد بود و پس از آن برنامه‌های خود را در تمام شبکه‌ها به روال عادی ادامه خواهد داد.

صدای امریکا نیز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که مهاجمان پس از بستن مسیر خودرو آقای کریمیان به وسیله یک خودرو شاسی بلند، او و همراهش را به گلوله بسته و از صحنه گریختند. به نوشته VOA، آقای کریمیان که فعالیت رسانه‌ای خود را با کار در رادیو صدای ایران آغاز کرد، در سال ۲۰۰۶ شبکه جم تی وی را تاسیس کرد. برنامه‌های این شبکه شامل سرگرمی و موزیک است.

رادیو زمانه در همین رابطه نوشت که مدیرعامل «جم تی‌وی» در استانبول ترکیه ترور شده اما هنوز ضاربان او دستگیر نشده‌اند یا انگیزه آنها مشخص نشده‌ است. چنانکه رادیو زمانه اعلام کرده، شریک و همراه آقای کریمیان متولد کویت بوده و او نیز مانند سعید کریمیان تابعیت انگلیسی داشته است.

رادیو فردا نیز با انعکاس خبر ترور سعید کریمیان، درباره گروه تلویزیونی GEM نوشت که این گروه بیش از ۵۰ شبکه تلویزیونی را شامل می‌شود که بیشتر آنها به زبان فارسی است و برخی از آنها هم به زبان‌های کردی، ترکی و عربی.

پیش از این، اخباری از همکاری گروه تلویزیونی جم و شخص سعید کریمیان با سازمان مجاهدین خلق منتشر شده بود. شهرام همایون، مدیر تلویزیون ماهواره ای کانال یک در امریکا و یکی از حامیان خانواده پهلوی و گروه های سلطنت طلب در خارج از ایران، پیشتر در یکی از برنامه های خود درباره ارتباط آقای کریمیان با مجاهدین خلق و مریم رجوی سخن گفته بود.

ارتباط ترور مدیر تلویزیون جم با سازمان مجاهدین خلق در حالی قوت گرفته که در روزهای اخیر اخباری مبنی بر احتمال حضور اعضای این سازمان در ترکیه در رسانه ها منتشر شده است.

گفته شده که در دیدار اخیر رکس تیلرسون، وزیر جدید امور خارجه امریکا، با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، توافق هایی برای حضور و فعالیت اعضای سازمان مجاهدین خلق در ترکیه انجام شده است.

اما با وجود احتمال دست داشتن گروهک مجاهدین خلق در ترور سعید کریمیان، رادیو فردا در خبری آورد که سازمان مجاهدین خلق دست داشتن در ترور مدیر تلویزیون جم را رد کرده است.
Share/Save/Bookmark
ایرانی
۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۳:۴۲:۳۳
یکی از خبرگذاری های داخلی پر ادعا !!! عکس فتو شاپ شده کریمی را گذاشته بود روی سایتش!! خیلی ضایع بود!! رسانه ی پر مدعا ولی با افرادی بی سواد و بی تحربه در امر رسانه ای!!! (8745)