دلایل مخالفت و موافقت با فیلتر
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
کد مطلب: 39303
مطهری نماینده مجلس با اشاره به اینکه فیلتر توییتر و فیس‌بوک پس از ناآرامی‌های سال ۸۸ اتفاق افتاد،گفت:چنین تصمیمی برای همان دوره است و دیگر مشکلی بابت استفاده از این شبکه‌ها وجود ندارد. آقای مطهری بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز تاکید کرده و گفته است راه‌اندازی چنین شبکه‌هایی باعث می‌شود "مردم به شبکه های اجتماعی خارجی مراجعه نکنند یا کمتر مراجعه کنند."
علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره تداوم فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر گفت: فیلتر این شبکه‌ها، امری موقت و مربوط به همان زمانی است که فیلتر شده‌اند.
نماینده مردم تهران می گوید:با توجه به اینکه فیلتر این شبکه‌ها پس از ناآرامی‌های سال ۸۸ اتفاق افتاد، برداشت من این است که چنین تصمیمی برای همان دوره است و دیگر مشکلی بابت استفاده از این شبکه‌ها وجود ندارد؛ ضمن آنکه دفتر رهبری و بسیاری از اعضای کابینه و مقامات کشور در این شبکه عضویت دارند. البته راه حل اساسی این است که شبکه ملی اطلاعات و شبکه های اجتماعی داخلی زودتر راه اندازی شود و در اختیار قرار گرفتن خدمات شبکه های داخلی با سرعت بسیار زیاد و ارزان قیمت باشد تا مردم به شبکه های اجتماعی خارجی مراجعه نکنند یا کمتر مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: این فیلتر می تواند برای همه مردم برداشته شود. کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه ای متولی این کار است و باید بررسی مجددی در این موضوع داشته باشد.

نایب رییس مجلس درباره سخنان معاون قضایی دادستان کل کشور مبنی بر اینکه توئیتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی‌شود، گفت: مرجع رسیدگی به این موضوع همان کارگروه است و اگر اینها رفع ممنوعیت کنند، قوه قضاییه نمی‌تواند مانع شود.

نایب رییس مجلس گفت: ما باید رشد اجتماعی و سیاسی مردم را بالا ببریم به طوری که با وجود رسانه‌های مختلف، مردم قدرت تشخیص حق از باطل را داشته باشند و فریب دشمنان انقلاب اسلامی را نخورند، یا با وجود آزادی ماهواره، به دلیل خطراتش از آن استفاده نکنند، همان طور که در زمان رژیم گذشته بسیاری از خانواده‌ها تلویزیون نداشتند چون آن را مضر به حال خود می‌دانستند. به نظر من امروز مردم ما تا حد زیادی این رشد را دارند. البته راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی بسیار ضروری است تا از تاثیر و مراجعه به شبکه‌های اجتماعی خارجی بکاهد.

بی بی سی در همین راستا با تاکید برا این موضوع می گوید:« آقای مطهری گفته است این که بخواهیم همه رسانه‌ها را ممنوع کنیم و مردم فقط از یک کانال و رسانه اطلاعات دریافت کنند همان روش حکومت‌های کمونیستی است».

به نوشته وب سایت بی بی سی، قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره ای در سال ۱۳۷۳ در مجلس تصویب شد و بر اساس آن استفاده و نگهداری تجهیزات ماهواره ممنوع است.

موضوع فیلتر موافقان و مخالفان زیادی دارد برخی معتقدند سایت های مستهجن و غیر اخلاقی به حدی گسترش یافته است بطوریکه درصد زیادی از بازدیدهای کاربران از این سایت ها صورت می گیرد.

بسیاری از کشورها از جمله نظام اسلامی ایران توانسته است با فناوری فیلترینگ تا حد زیادی دسترسی به این سایت های غیر اخلاقی را محدود نماید.

آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی نیز که در اوایل به مخالفت با پدیده فیلترینگ برخاستند و اعمال آن را متناقض با قوانین حقوق بشر می دانستند خود نیز با صرف بودجه های کلان خواستار فیلتر بسیاری از شبکه های مستهجن به منظور عدم دسترسی کودکان و نوجوانان به آن شدند.

عده ای معتقدند همانطور که در فضای واقعی وجود پلیس به منظور نگهبان و محافظ امنیت افراد، در جامعه احساس می شود ابزار فیلترینگ نیز به منظور محافظت از حریم خصوصی افراد در برابر قاتلان فرهنگ و عقاید، کاملا توجیه پذیر است.

آقای مطهری که خواستار تغییر قانون فیلتر در برخی شبکه های اجتماعی است بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز تاکید کرده و گفته است راه‌اندازی چنین شبکه‌هایی باعث می‌شود "مردم به شبکه های اجتماعی خارجی مراجعه نکنند یا کمتر مراجعه کنند."

بعلاوه وظیفه تعریف‌شده فیلترینگ هوشمند پالایش محتوای غیراخلاقی و غیرقانونی وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی که می تواند در این زمینه مفید باشد.
Share/Save/Bookmark