نقدی بر واکنش شتاب زده تحلیلگر BBC
سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: 40671
نقدی بر واکنش شتاب زده تحلیلگر BBC
شب گذشته حماس با انتشار سند 42 بندی، ایجاد کشور موقت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را بدون به رسمیت شناختن حق موجودیت "اسرائیل" پذیرفته است
رسانه ایران (rasanehiran.com):

اواخر شب گذشته بود که خبری به نقل از رویترز مبنی بر «صرف نظر حماس برای نابودی اسراییل در اساسنامه جدید خود» به سرعت بر روی خروجی رسانه های فارسی زبان قرار گرفت. حماس در این سند ایجاد کشور موقت فلسطینی در چارچوب مرزهای ۱۹۶۷ را پذیرفته است.

همین موضوع باعث شد تا برخی از چهره های رسانه ای و سیاسی خارج از کشور، این موضوع را نشانه «به رسمیت شناختن اسراییل توسط حماس» تلقی کنند.

حسین باستانی، تحلیلگر ارشد BBC فارسی که همیشه در رویدادهای اخبار داخلی، به دنبال تناقض یابی در آن خبر برای نمایش تقابل با جمهوری اسلامی است، بدون مطالعه دقیق متن کامل سند 42 بندی حماس، با فرض اشتباه «به رسمیت شناختن اسراییل توسط حماس»، آن را تلویحا نشانه شکست سیاست های ایران در منطقه معرفی کرد.


اما آن قسمت از خبری که رویترز منتشر کرد و برخی از تحلیلگران رسانه ای مانند حسین باستانی به آن توجه نکردند آن است که "حماس دراین سند ایجاد کشور موقت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را بدون به رسمیت شناختن حق موجودیت اسرائیل پذیرفته است".

در همین رابطه، مهرداد فرهمند، خبرنگار جهان عرب BBC فارسی در واکنش به این سوبرداشت در صفحه فیس بوک خود می نویسد: «حماس ما رو از صبح گذاشت سر کار. معلوم شد همه گزارشهایی که خبرگزاریهای مختلف به نقل از «منابع آگاه» می دادن چرت بوده. حماس همون اساسنامه قدیمیش رو داده ویرایش کردن و مودبانه تر نوشتن.»


خالد مشعل شب گذشته در کنفرانس مطبوعاتی در دوحه قطر با هدف ابلاغ سند سیاسی جدید موسوم به اصول و سیاست های کلی حماس گفت : که تهیه این سند نزدیک به دو سال طول کشیده و نشان دهنده اجماع و رضایت عمومی رهبران این جنبش و سازمان های آن در داخل و خارج است.

وی همچنین افزود که این سند خدشه به مقاومت و سلاح آن و به رسمیت شناختن اسراییل را رد می کند.

مشعل ضمن درخواست برای ادامه فشارها به اسرائیل به منظور آزادی اسرای فلسطینی گفت: ما برای جنگ تلاش نمی کنیم، بلکه در صدد آزادی اراضی اشغالی فلسطین و رهایی از اشغالگری هستیم.

به گزارش رویترز، حماس در اساسنامه تازه، مناسبات با اخوان المسلمین را نیز مورد بازنگری قرار داده تا زمینه بهبود مناسبات با مصر را فراهم کند.
Share/Save/Bookmark