آیا پیمان عارف به دلیل افشاگری رابطه اپوزیسیون با دستگاه اطلاعات ترکیه بازداشت شده است؟
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب: 39051
در ماه های اخیر این بحث مطرح شده بود که سازمان جاسوسی ترکیه با پرداخت بودجه و کمک به برخی اعضای اپوزیسیون فعال در این کشور، دور تازه ای از فعالیت های خود را شروع کرده است. پیمان عارف نیز، یکی از افرادی بود که به افشاگری علیه رابطه برخی از اپوزیسیون با دستگاه اطلاعات ترکیه پرداخت.

به گزارش رسانه ایران، روز گذشته خبر دستگیری پیمان عارف، فعال سیاسی مقیم ترکیه در فضای مجازی بخصوص فیس بوک، سروصدای زیادی به پا کرد. اگرچه این دستگیری در ساعات اولیه بامداد روز گذشته اتفاق افتاد، اما سمیرا جمشیدی، همسر عارف توانست با انتشار فیلم و تصاویر مربوط به تلاش پلیس برای ورود به منزل، در صفحه فیس بوک خود، توجه بسیاری از چهره های رسانه ای اپوزیسیون را به خود جلب کند.[اینجا بخوانید]

سمیرا جمشیدی پس از دستگیری نیز در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که پیمان عارف به وسیله "پلیس امنیت ترکیه" و با شکایت 'سازمان امنیت ترکیه' دستگیر شده است.


عارف قبل از بازداشت گفت‌وگوی کوتاهی با رادیو فردا داشت که در آن می‌گوید: «الان ساعت یک ربع به یک شب به وقت آنکارا است. تعدادی از نیروهای پلیس امنیت ترکیه شعبه مبارزه با ترور برای بازداشت من آمده‌اند. من از آنها حکم بازپرس را می‌خواهم که نمی‌دهند و تهدید می‌کنند که در را می‌شکنند و وارد خانه می‌شوند.»

برخی رسانه های فارسی زبان مدعی هستند که دستگیری پیمان عارف در راستای دستگیری افراد مرتبط با کودتای ترکیه و شبکه فتح الله گولن صورت گرفته است.

با این حال این رسانه ها هیچ اشاره ای به اظهارات پیمان عارف در فیلم های منتشر شده در لحظه دستگیری نمی کنند که او تاکید داشت که این بازداشت به دلیل افشاگری های او بوده است.

پیمان عارف و سمیرا جمشیدی در ویدیوهای منتشرشده و پست‌های خود در فیس‌بوک تاکید می‌کنند که این بازداشت به‌ خاطر افشاگری‌های آنها در رابطه با نشست اخیری است که به ادعای عارف با همکاری سازمان اطلاعات ترکیه و برخی فعالان سیاسی ایرانی برگزار شده است.

اصل ماجرا!
حدود ده روز پیش بود که پیمان عارف، در صفحه فیس بوک خود از برگزاری نشست مشکوک اپوزیسیون خبر داد. در این همایش که با عنوان "نشست هم اندیشی فعالان رسانه و حقوق بشر" در ارتباط با عوامل پناهندگی ایرانیان تبلیغ شده بود، افرادی مانند علی مزروعی، حسن یوسفی اشکوری، حسین علیزاده و یازده نفر دیگر از چهره و تحلیلگران سیاسی حضور داشتند.


پیمان عارف در واکنش به این کنفرانس که ۱۳ آذر در استانبول برگزار شد، با محاسبه هزینه های بالای برگزاری چنین جلسه ای، حساسیت مخاطبان را نسبت به اسپانسر مالی این مراسم برانگیخت. همچنین عارف با طرح پرسش « آیا پناهندگان ایرانی در ترکیه نیز چونان پناهندگان سوری قرار است به یک ابزار سیاسی در غیرانسانی ترین شکل ممکن بدل شوند؟» عواقب حضور در چنین جلسه ای گوشزد کرد.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000039/nf00039051-1.png

عارف که در روز برگزاری نشست، جلسه را از طریق پخش مستقیم سایت برگزار کنندگان جلسه، دنبال می کند؛ پس از مشاهده فضای امنیتی جلسه، و عدم اجازه به افراد برای عکس برداری ساده از نفرات حاضر در جلسه و با تاکید بر گزاره های مشابه، مدعی می شود که میت، (سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه) مسئولیت برگزاری چنین نشست هایی را برعهده دارد.

پیمان عارف در این باره در صفحه فیس بوک خود می نویسد:
روز گذشته عوامل سرویس جاسوسی ترکیه –میت- که مدتی است در پوشش سایت خبری نگام برای پیشبرد اهداف تشکیلات ملی استخبارات ترکیه سازماندهی شده و به طیف وسیعی از فعالیت ها از جاسوسی از مراکز سیاسی و حکومتی داخل کشور گرفته تا جاسوسی اقتصادی و نیز نفوذ در اپوزیسیون ایران مشغول هستند ؛ در راستای پروژه ایجاد اپوزیسیون مزدور به ترکیه با صرف هزینه های سرسام آور در یکی از گران ترین هتل های شهر استانبول اقدام به برگزاری نشستی کردند که در آن تلاش گردیده بود با استفاده از انواع شگردهای غیراخلاقی جمعی از سخنرانان ناآگاه به پشت پرده ماجرا گرد آورده شده و از طریق آنان برای این نشست رسوا کسب وجهه و اعتبار شود.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000039/nf00039051-2.jpg

عارف همچنین در پست های فیس بوک بعدی خود تاکید دارد که برخی از سخنرانان این جلسه مانند يوسف پورسيفى، صابر عباسيان وقتی که به گفته عارف " از پشت پرده نشست استانبول " آگاه شدند از حضور در نشست امتناع کردند.


با این حال آنچه که به نظر می رسد، آن است که دستگیری پیمان عارف توسط اداره مبارزه با تروریسم پلیس امنیت ترکیه، نمی تواند بی ربط با افشاگری های او در مورد سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه موسوم به میت باشد به خصوص زمانی که عارف مدعی می شود که میت درصدد «جاسوسی از مراکز حکومتی و سیاسی ایران» و «نفوذ در اپویسیون» است.
Share/Save/Bookmark