تحریم نفت ایران ریختن نفت به روی آتش است
پنجشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب: 6236
تحریم نفت ایران ریختن نفت به روی آتش است
خبرگزاری رسمی چین با بیهوده خواندن تحریم‌ نفت ایران گزارش داد که این تحریم ها تنها نفت ریختن بر روی آتش است و نه تنها راه به جایی نمی‌برد بلکه به ضرر اتحادیه اروپا هم خواهد بود.
به گزارش رسانه ایران به نقل از فارس، توافقات اولیه کشورهای اتحادیه اروپا برای متوقف کردن واردات نفت از ایران یک ضربه به بازار جهانی است.

خبرگزاری شینهوا در این زمینه گفت، اتحادیه اروپا و آمریکا اخیرا با هدف اعمال فشار دیپلماتیک، سیاسی، تجاری و مالی به ایران یک سری تحریم ها علیه ایران را تحمیل کرده‌اند.

این خبرگزاری چینی ادامه داد که کنگره آمریکا ماه گذشته لوایحی را با هدف تشدید تحریم‌ها علیه ایران به تصویب درآورد و بانک‌های خارجی بیشتری را به قطع روابط مالی با تهران ملزم کرد و اتحادیه اروپا نیز افراد و شرکت‌های ایرانی بیشتری را در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داد.

بر اساس این گزارش، واشنگتن و اتحادیه اروپا امیدوارند که با اعمال فشارهای بیشتر به ایران بتوانند این کشور را مطیع اوامر خود کنند که تمامی این تفکرات اشتباه است.

از نقطه نظر اقتصادی، تحریم های تحمیل شده به ایران توسط کشورهای غربی به طور قطع، دشواری‌هایی را برای ایران به همراه خواهد داشت اما در سراسر جهان قطعاً این تحریم ها نمی‌تواند مشارکت تجاری و ا قتصادی ایران با جهان خارج را بلوکه کند.

این گزارش می‌افزاید، همانطور که دولت ایران نشان داده است، حتی اگر اتحادیه اروپا تجارت نفت با ایران را متوقف کند، تهران به زودی در بازارهای جهانی جایگزینی را پیدا خواهد کرد.

شینهوا ادامه داد که تحریم‌های اقتصادی تا حدودی یک شمشیر دو لبه است زیرا این تحریم ها به شرکای تجاری ایران از جمله اتحادیه اروپا نیز آسیب وارد می‌کند. آمار و ارقام نشان می‌دهد که صادرات کنونی ایران حدود ۲.۶ میلیون بشکه نفت خام در روز است که از این میزان ۴۵۰ هزار بشکه به اتحادیه اروپا فروخته می شود.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا چون یونان و ایتالیا تمایلی به تحریم تجارت نفت ایران ندارند زیرا چنین اقدامی مشکلات بیشتری بری اقتصاد مریض این کشورها به دنبال خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، از نقطه نظر سیاسی، وزارت خارجه ایران به طور مداوم اعلام کرده است که ایران هرگز غنی‌سازی اورانیوم را ترک نمی‌کند که این به این مفهوم است که راهبرد هسته‌ای یکی از بخش‌های کلیدی سیاست ایران است و ایران در این زمینه دستاوردهایی را برای خود کسب کرده است بنابراین برای ایران دشوار است که تنها به دلیل تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از جانب اتحادیه اروپا، راهبرد هسته‌ای خود را کنار گذارد.

خبرگزاری شینهوا با اشاره به تمامی این موارد در پایان نتیجه‌گیری کرد که تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا ریختن نفت به روی آتش است، و در عوض، گفت‌وگوهای سیاسی و مذاکره رویکرد بهتری برای پیشبرد و رفع مسئله هسته‌ای است.
Share/Save/Bookmark