سه راند صدای آمریکا برای تخریب هاشمی رفسنجانی
يکشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۹:۳۷
کد مطلب: 3725
مولف :
 
صدای آمریکا در ویژه برنامه ی "افق" در محور بررسی زندگی سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ۳ راند طراحی شده ی خود، دوران سیاسی هاشمی رفسنجانی را در ۳ موضوع جنگ، اقتصاد و ارتباط بدنه ی روحانیت با وی مورد تحلیل و بررسی قرار داد تا در پس هر بخش، زاویه ای از اهداف مورد نظرش را به ثمر بنشاند.
صدای آمریکا به بهانه ی سالروز پذیرش قطعنامه ی ۵۹۸ در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ اقدام به پخش ویژه برنامه ای ۳ قسمتی درباره ی زندگی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی نمود.

این شبکه در ویژه برنامه ی "افق" در محور بررسی زندگی سیاسی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ۳ راند طراحی شده ی خود، دوران سیاسی هاشمی رفسنجانی را در ۳ موضوع جنگ، اقتصاد
گرچه مجری صدای آمریکا اظهارات دور از انتظار و جالب توجه میهمان برنامه اش را قطع کرد اما از موارد بسیار استثنایی بود که کارشناس این شبکه، چراغ سبز آمریکایی ها به صدام برای استفاده از سلاح شیمیایی را صراحتاً "جنایت" توصیف می نمود.
و ارتباط بدنه ی روحانیت با وی مورد تحلیل و بررسی قرار داد تا در پس هر بخش، زاویه ای از اهداف مورد نظرش را به ثمر بنشاند.

این شبکه به خوبی می دانست که در واقع تخریب آقای هاشمی به منزله ی زیر سوال بردن ۸ سال مجلس شورای اسلامی، ۸ سال ریاست جمهوری و ۱۴ سال ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد بود.

راند اول؛ جنگ تحمیلی و هاشمی رفسنجانی
در راند اول چند هدف تعقیب می شد:
۱) اول این که هاشمی رفسنجانی علیرغم داشتن فرصت های ناب برای صلح چون خرداد ۱۳۶۰، دوران پس از فتح خرمشهر و پس از فتح فاو، مسئول درجه یک جنگ افروزی و ادامه ی جنگ است.

۲) گرچه امام حجت شرعی برای ورود به عراق نداشت، اما رفسنجانی وی را قانع کرد که برای دفاع از خرمشهر باید بصره را تصرف کنیم.

۳) هاشمی، بر خلاف نظر آیت الله منتظری، که طرفدار صلح و پایان جنگ بوده است، حامی ادامه ی جنگ بود.

راند اولی که سیامک دهقانپور متصدی اجرای آن بود در میانه ی تحلیل میهمانان صدای آمریکا رو به باخت گذاشت. تحلیلگر میهمان شبکه که به دلیل عدم حضور در استودیو از بند مهار سیامک دهقانپور به دور بود، سخنانی را اظهار داشت که پاسخ بسیاری از ابهامات فوق نیز در آن به چشم می خورد. از جمله آنکه در پاسخ به فرصت های ناب برای صلح در خرداد ۱۳۶۰، اساسا هیچ پیشنهاد صلحی مطرح نشده و آن چه در میان بوده مساله ی آتش بس بوده است؛ آن هم در حالی که عراق بخش زیادی از خاک ایران را در تصرف خود داشته یا
لازم به ذکر است که "رسانه ایران" به قدر مسلم به دیدگاه های اقتصادی و فرهنگی آقای هاشمی انتقاداتی دارد، چه آن که رهبری نیز با ایشان اختلاف دیدگاه هایی دارند، اما انتقادات مذکور به هیچ وجه نافی جایگاه بسیار مهم ایشان در منظومه ی انقلاب و جمهوری اسلامی نیست.
در خرداد ۶۱ و  پس از فتح خرمشهر نیز هنوز بخشی از ارتفاعات میمک، نفت شهر و نقاط دیگر در دست عراقی ها بوده است.

گرچه مجری صدای آمریکا اظهارات دور از انتظار و جالب توجه میهمان برنامه اش را قطع کرد اما از موارد بسیار استثنایی بود که کارشناس این شبکه، چراغ سبز آمریکایی ها به صدام برای استفاده از سلاح شیمیایی را صراحتاً "جنایت" توصیف می نمود.

راند دوم ؛ توسعه اقتصادی و هاشمی رفسنجانی
در این بخش از برنامه موارد ذیل به عنوان تنها بخشی از جملاتی بود که هاشمی رفسنجانی را نشانه رفت:

۱) درست است که بخش خصوصی در دوران هاشمی قدرت پیدا کرد اما در واقع در بورس بازی، واردات و جمع ثروت های کلان در کوتاه مدت، قدرت یافت.

۲) توسعه ی اقتصادی که با ساختن سد و راه و کارخانه نمی شود، با پرورش انسان هایی می شود که قائم به آنچه تولید می کنند باشند.

هر خواننده ای به سادگی می پذیرد که توجیهات به هم ریخته ی فوق نیازی به پاسخ ندارد. اگر افزایش تولید و تقویت بورس و احداث راه و ساختن سد، توسعه ی اقتصادی نیست پس چه چیزی می تواند باشد؟!

راند سوم ؛ تلاش برای افتراق بین هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای
برخی از نکات برنامه عبارت بودند از:

۱) چون آقای خامنه ای اجتهاد و پایگاه حوزوی نداشت، هاشمی فکر می کرد که پس از رهبری ایشان نیز، وی را در مشت خواهد داشت. ولی همین رهبری بلای جانش شد.

۲) آقای هاشمی عدم درک درست از منطق قدرت در جمهوری اسلامی داشت، فلذا فکر می کرد چون به آقای خمینی نزدیک است و با سپاه رابطه ی خوبی دارد برای همیشه در صدر قدرت
گفتنی است که آیة الله هاشمی رفسنجانی نیز در هفته ی گذشته، آب پاکی را بر روی دستان اختلاف آفرینان و تفرقه چینان بین رهبری و خود ریخته و اظهار داشت: در وضعیت کنونی بدیلی برای نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه و شخص آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه نمی شناسم.
خواهند ماند.

۳ ) امید است که آقای هاشمی، ترمزی برای قطار بی ترمز استبداد مطلقه در جمهوری اسلامی باشد.

اپوزیسیون جمهوری اسلامی در حالی برای اختلاف و شکاف بین رهبری و هاشمی رفسنجانی دست و پا می زنند که هیچگاه حافظه ی ملت از یاد نخواهد برد که پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری هاشمی و در روز دوم خرداد ۷۶، جمله ی تاریخی رهبر انقلاب درباره ی هاشمی این بود که "هیچ کس برای من آقای هاشمی نمی شود."

لازم به ذکر است که "رسانه ایران" به قدر مسلم به دیدگاه های اقتصادی و فرهنگی آقای هاشمی انتقاداتی دارد، چه آن که رهبری نیز با ایشان اختلاف دیدگاه هایی دارند، اما انتقادات مذکور به هیچ وجه نافی جایگاه بسیار مهم ایشان در منظومه ی انقلاب و جمهوری اسلامی نیست.

حتی پس از حوادث بعد از انتخابات ۸۸ با اشاره به هتک حرمت ایشان در مناظرات انتخاباتی، آیت الله خامنه ای علناً در نماز جمعه تذکر جدی دادند و صفات متعددی را نیز در ستایش خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی برشمردند.

در فضای کنونی داخلی کشور نیز علیرغم برخی سوء ظن ها به ایشان، نوعاً کنش های رهبری حاکی از حمایت و حفظ جایگاه آقای هاشمی رفسنجانی دارد و به قول اسدلله بادامچیان که درباره ی دیدار اخیر مؤتلفه با آقای هاشمی گفته بود: "از آهنگ ولایت در می یابیم که با هاشمی ارتباط داشته باشیم."

گفتنی است که آیة الله هاشمی رفسنجانی نیز در هفته ی گذشته، آب پاکی را بر روی دستان اختلاف آفرینان و تفرقه چینان بین رهبری و خود ریخته و اظهار داشت: "در وضعیت کنونی بدیلی برای نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر ولایت فقیه و شخص آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه نمی شناسم."
Share/Save/Bookmark