افشای مکاتبات رهبران طالبان و کاخ سفید
يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۹
کد مطلب: 6515
افشای مکاتبات رهبران طالبان و کاخ سفید
رهبران طالبان با ارسال نامه ای به کاخ سفید خواهان همکاری آمریکا با این گروه شدند.
ايالات متحده آمريکا سال گذشته
رهبر طالبان دراين نامه که خطاب به شخص باراک اوباما رئيس جمهوري امريکا نوشته و از طريق يک ميانجي آن را ارسال کرده بود، از اين که واشنگتن هنوز اعضاي طالبان را از اين بازداشتگاه مخوف خارج نکرده، ابراز نارضايتي کرده است.
ميلادي، نامه‌اي از ملا عمر رهبر طالبان دريافت کرد که در آن از مقامات کاخ سفيد درخواست شده بود تا پنج مقام ارشد طالبان را از بازداشتگاه گوانتانامو منتقل کنند.

به گزارش رسانه ایران و به نقل از پرس تی وی؛ رهبر طالبان دراين نامه که خطاب به شخص باراک اوباما رئيس جمهوري امريکا نوشته و از طريق يک ميانجي آن را ارسال کرده بود، از اين که واشنگتن هنوز اعضاي طالبان را از اين بازداشتگاه مخوف خارج نکرده، ابراز نارضايتي کرده است.

با اين حال، کاخ سفيد درباره صحت اين نامه ابراز ترديد کرده است. يک مقام رسمي امريکا که خواست نامش فاش نشود در گفت و گو با رويترز گفت: "از آن جايي که واشنگتن در چارچوب روند آشتي با ميانجي‌گران متفاوتي رايزني داشته، بنابر ما پيام‌هاي مختلفي را از سوي افرادي که خود را نماينده طالبان معرفي کردند، دريافت کرده‌ايم."

اين مقام رسمي در عين حال يادآور شد: " با اين حال، ما نامه‌اي که مطمئن باشيم ازطرف ملاعمر ارسال شده باشد، دريافت نکرده‌ايم."

ملاعمر
مقام‌هاي رسمي اطلاعاتي امريکا روز سه شنبه تائيد کردند که واشنگتن احتمالا در تلاش براي ترغيب طالبان به مذاکرات صلح، پنج عضو اين گروه را در خاک قطر به افغانستان تحويل خواهد داد.
پس از حمله امريکا به افغانستان در اکتبر ۲۰۰۱ ميلادي سوار بر يک دستگاه موتور سيکلت از کابل متواري شد.

مقام‌هاي رسمي اطلاعاتي امريکا روز سه شنبه تائيد کردند که واشنگتن احتمالا در تلاش براي ترغيب طالبان به مذاکرات صلح، پنج عضو اين گروه را در خاک قطر به افغانستان تحويل خواهد داد.

اين زندانيان برخي از اعضاي طالبان که در اولين روزهاي حمله امريکا به افغانستان، به گوانتانامو منتقل و در آن‎جا زنداني شدند را شامل مي‎شوند.

بنا براين گزارش، يکي از اين افراد محمد فاضل است که به قتل‎عام هزاران مسلمان شيعه در دوره حاکميت طالبان بر افغانستان از سپتامبر ۱۹۹۶ تا اکتبر ۲۰۰۱ ، متهم شده است.

جنگ افغانستان به رهبري واشنگتن، طولاني‌ترين جنگ در تاريخ امريکا محسوب مي‌شود. هزاران غير نظامي از جمله زنان و کودکان در جريان اين جنگ کشته شده‌اند.
Share/Save/Bookmark