سنگ تمام BBC برای ملکه
روزی را تصور کنید که العربیه، سالروز تولد ملک سلمان را پوشش خبری دهد!
شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴
کد مطلب: 34679
سنگ تمام BBC برای ملکه
وقتی به اختیارات بی حد و حصر ملکه بریتانیا نیم نگاهی بیاندازیم، انتشار خبر " جشن سالروز تولد ملکه " در BBC فارسی، همانند برگزاری پوشش خبری جشن تولد ملک سلمان، پادشاه عربستان است در العربیه.

دیروز ملکه انگلیس در حالی نودمین سالروز تولد خود را جشن گرفت که BBC فارسی، رسانه ای که خود را شبکه بی طرف می خواند، برای ملکه کشورش سنگ تمام گذاشت.

BBCبه فارسی که به گفته خود رسالت رسانه ای اش را در انتشار اخبار مهم برای مردم فارسی زبان جهان تعریف کرده است، ثابت کرده که پیش از آنکه مسئول خبررسانی باشد، بنگاه توجیه افکار نظام سلطنت در بریتانیا و خانواده سلطنتی در بین مردم است.

به گزارش رسانه ایران، توجیه عکس های برهنه شاهزاده هری، نوه ملکه در یک مهمانی شبانه، انتقاد تند به انتشار عکس های برهنه همسر چارلز توسط یک روزنامه فرانسوی، پوشش خبری گسترده به مناسبت سالگرد تاجگذاری ملکه و شکستنن رکورد سلطنت در بریتانیا توسط ملکه الیزابت و همچنین انتشار اخبار لحظه به لحظه از عروسی پرنس چارلز، گران ترین عروسی بریتانیا، تنها چند نمونه از برنامه هایی است که شبکه BBC فارسی همزمان با پخش آنها، اعلام بی طرفی و عدم وابستگی کرده است.

در آخرینِ این اخبار، انتشار خبر تولد ۹۰ سالگی ملکه انگلیس، همراه با پخش کلیپی از افتخارات وی در روز گذشته را می توان در زمره اخبار بالا دانست.

فیلم

وظايف و اختيارات ملکه
برخي از اين وظايف ، وظايف عمومي است چون شرکت در مراسم ملي و يادبودهاي سياسي، بازديد از نقاط مختلف تحت سلطنت چه در داخل و چه در خارج انگليس و پاسخگويي به نامه هاي دريافتي مردم و برخي ديگر از وظايف خاص مي باشد از آن جمله ديدار با مسئولين سياسي کشور، سفراي انگليس در کشورهاي ديگر و نيز جلسات مستمر با نمايندگان انگليس در کشورهاي زير سلطه و بررسي اوضاع آنان. او همچنين هر هفته يکبار با نخست وزير به صورت خصوصي ديدار و گفتگو مي کند.

در لينک زير شرح کامل يک روز کاري ملکه که بيشتر صرف کارهاي تشريفاتي مي شود نوشته شده است.

ليکن در کنار نقش مادرانه و مسئوليتهاي تشريفاتي، ملکه اختيارات و مسئوليت هاي جدي بسياري را بر عهده دارد که از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:

۱- انعقاد معاهدات‌و يا فسخ‌قراردادهاي‌بين‌المللي‌ميان انگليس با ساير کشورها

۲-انتصاب‌ اعضاء مجلس‌( اعيان) لردها كه‌ متشكل‌ از ۷۹۲ لرد ازشاهزادگان‌، اشراف‌ و شخصيت هاي‌ فرهنگي‌ ـ علمي‌ و بالاخره‌شخصيت هاي‌ مذهبي‌ مي‌باشد.

۳-عزل‌ و نصب‌ نخست‌ وزير بدين معنا که ملكه به‌طور معمول‌‌ فردي‌را كه‌ حزب‌ پيروز در انتخابات‌ مجلس‌ عوام‌اين‌ كشور برمي‌گزيند به‌نخست‌وزيري‌منصوب‌مي‌نمايد و عملاً در موارد بحراني‌ مي‌تواند اقدام‌به‌ عزل‌نخست‌وزير اين‌كشور نمايد.

۴-عزل‌و نصب‌ وزيران‌، انحلال ‌پارلمان‌و يا دعوت‌به‌تشكيل‌آن‌و يا تعطيلي موقت‌ پارلمان‌

۵-توشيح‌ لوايح‌ يا طرح هاي‌ مصوب‌ پارلمان‌ انگلستان‌ از اختيارات‌ پادشاه‌ اين‌ كشور است‌ و پادشاه‌ مي‌تواند از تأييد و توشيح‌ مصوبات‌ دو مجلس‌ اين‌ كشور اجتناب‌ ورزد.

۶- نظارت بر حسن اجراي امور داخلي و خارجي از عمده وظايف ملکه مي باشد.

۷-اجراي‌ قوانين‌ به‌ نام‌ او انجام‌ مي‌گيرد بدين معنا که کليه قوانين و مقررات بر اساس نام او تاييد
مي¬ گردد.
۸-فرماندهي‌ نيروهاي‌ مسلح‌ بر عهده‌ ملكه‌ است‌ كه‌ اعمال‌ اين ‌صلاحيت‌ و اختيار حكومتي‌ با
مشورت‌ وزيران‌ (خصوصاً وزير دفاع‌) انجام‌ مي‌پذيرد.
۹-تائيد و تنظيم سياست‌ خارجي‌ انگلستان‌ نيز از اختيارات‌ پادشاه‌ ملكه‌ است‌ كه‌ همانند فرماندهي‌ نيروهاي‌ مسلح‌ اين‌كشور با مشورت‌ وزيران‌ است‌ و اجراي‌سياست‌خارجي‌بر عهده‌ كابينه‌ و هيئت‌ وزيران‌ انگلستان‌ مي‌باشد.
۱۰-زماني‌ كه‌ پس‌ از انتخابات‌ مجلس‌ عوام‌ هيچ‌ يك‌ از احزاب‌ اكثريت‌آراء را به‌خود اختصاص‌ نداد و
اكثريت‌ كرسي‌هاي‌ مجلس‌ عوام‌ به‌ حزبي‌ خاص‌ تعلق‌ نيافت‌، انتخاب‌ نخست‌وزير به‌ صورت‌ انحصاري‌و بدون‌ قيد و شرط‌ بر عهده‌ پادشاه‌ و از اختيارات‌ انحصاري‌ وي‌ است‌.
۱۱- تعيين‌ عاليترين‌ مقام‌ قضايي‌ انگلستان‌ و صدور فرمان‌عفو وتخفيف‌ مجازات‌ محكومين‌از اختيارات‌
ملكه‌‌است‌.
۱۲-تائيد و توشيح مصوبات مجلس بدين معنا که مصوبات مجلس بايد به امضاى ملكه برسد تا ضمانت اجرايى پيدا كند.
۱۳-تاييد و توشيح احکام قضايي بدين معنا که احکام قضايي بايد به امضاى ملكه برسد تا ضمانت اجرايى پيدا كند.
۱۴-تعيين و نصب عاليترين مقام مذهبي بريتانيا بدين معنا که چون ملكه بريتانيا بالاترين مقام كليساى دولتى انگليس محسوب مي گردد مسئول نصب و تعيين اسقف اعظم و اسقف هاي کليسا هاي بريتانيا مي باشد.
۱۵-مالکيت زمينه اي مسکوني و مراتع کشاورزي به صورت موقوفي.
۱۶-مالکيت حيوانات و پرندگان مستقر درکليه پارک ها و جنگل هاي حفاظت شده .
۱۷-مالکيت موزه ها و کليه اثار و ابنيه تاريخي
۱۸-مالکيت پارک ها، جنگل ها و معادن
تصویری از سایت بی بی سی در پوشش خبری سالروز تولد ملکه:

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000034/nf00034679-2.jpg
Share/Save/Bookmark