BBC: نیلوفر رحمانی به امریکا پناهنده شده / رادیو زمانه: صحت ندارد
چهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۳
کد مطلب: 39269
BBC: نیلوفر رحمانی به امریکا پناهنده شده / رادیو زمانه: صحت ندارد
خبرگزاری آلمان نیز گزارش داده که نیلوفر رحمانی به خاطر این سوءبرداشت‌ها از وزارت دفاع و از خلبانان افغانستانی پوزش خواسته است.
بی بی سی فارسی از درخواست پناهندگی نیلوفر رحمانی، خلبان جوان افغان، به امریکا خبر داد و نوشت که این درخواست، باعث واکنش‌های متنوعی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

به گزارش رسانه ایران، خبرگزاری رویترز، دراین باره اعلام کرد که خانم رحمانی که برای یک دوره آموزشی به امریکا رفته بود، با ختم دوره آموزشی از آن کشور درخواست پناهندگی کرده است.

رسانه‌های امریکایی، دلیل این کار او را تهدید علیه او و خانواده‌اش از سوی گروه طالبان و شماری از بستگانش گزارش کرده اند.

نیویورک تایمز هم نوشته که خانم رحمانی روز پنجشنبه گذشته به آموزگارهای خود گفته بود که او دیگر نمی‌خواهد به افغانستان برگردد و در آرزوی ادامه خلبانی در امریکا است.

بی بی سی فارسی با اعلام صحت این خبر به سراغ واکنش ها در شبکه های اجتماعی نیز رفت و نوشت که شمار زیادی در فیسبوک با به اشتراک گذاشتن خبر پناهندگی خانم رحمانی، در مورد وضعیت امنیتی افغانستان ابراز ناامیدی کرده‌اند و رفتن او را رفتن امید برای دختران افغانستان خوانده‌اند.

به نوشته BBC، این زن خلبان افغان در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال، که سال گذشته انجام شده، از فشارها و تهدیدها شکایت کرده بود. او به وال استریت ژورنال گفته که طالبان پاکستان، او را نخست از طریق تلفن و سپس به صورت کتبی تهدید کرده اند. به او نوشتند، «از ملاله پند بگیر.»

در عین حال، رادیو زمانه خبر داد که شبکه تلویزیونی «طلوع» در افغانستان گزارش داده که خبر پناهجویی نیلوفر رحمانی صحت ندارد.

شبکه تلویزیونی «طلوع» به نامه‌ای اشاره کرده که نیلوفر رحمانی، خلبان ۲۵ ساله به وزارت دفاع افغانستان نوشته است. در این نامه خانم رحمانی تأکید کرده که قصد دارد به کشورش خدمت کند.

این شبکه تلویزیونی، بخش هایی از نامه نیلوفر رحمانی به وزارت دفاع افغانستان را منتشر کرده است. او در این نامه می‌گوید که برداشت نیویورک تایمز از سخنانش نادرست بوده و پس از پایان تحصیلاتش به افغانستان برمی‌گردد.

خبرگزاری آلمان نیز گزارش داده که نیلوفر رحمانی به خاطر این سوءبرداشت‌ها از وزارت دفاع و از خلبانان افغانستانی پوزش خواسته است.

وکیل نیلوفر رحمانی اما به خبرگزاری آلمان گفته است که تقاضای پناهندگی نیلوفر رحمانی به دلیل تهدیدات طالبان به قوت خود باقی‌ست و این خلبان جوان تقاضای پناهندگی‌اش از دولت ایالات متحده امریکا را پس نگرفته است.

وکیل نیلوفر رحمانی گفته که موکل او عاشق افغانستان است و در همه حال، چه تقاضای پناهندگی‌اش پذیرفته شود یا نشود، به کشورش به عنوان یک زن افغان خدمت می‌کند.
Share/Save/Bookmark