زندانی کردن کودکان فلسطینی قانونی شد
پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 37289
زندانی کردن کودکان فلسطینی قانونی شد
پارلمان اسرائیل، کنست، در ادامۀ جنایت‌های این رژیم علیه فلسطینیان، با پیش‌نویس یک قانون جنجالی مبنی بر زندانی کردن کودکان فلسطینی زیر 14 سال موافقت کرده است.
بر اساس بیانیه‌ای که روز چهارشنبه (۱۳ مرداد) به زبان انگلیسی منتشر شد، پارلمان اسرائیل اعلام کرد لایحۀ مربوط به زندانی کردن کودکان فلسطینی سه‌شنبه شب در شور دوم و سوم مورد توافق قرار گرفت. در بخشی از این بیانیه آمده است این اقدام جنجالی «به مقامات (اسرائیلی) اجازه می‌دهد کودکی را که به جرائمی جدّی همچون قتل، اقدام به قتل یا قتل غیرعمد محکوم شده است، حتی اگر زیر ۱۴ سال باشد، زندانی کنند.»

به ادعای این بیانیه، «برای آنهایی که بر اثر اصابت چاقو به قلبشان به قتل رسیده‌اند، اهمیتی ندارد که این کودک ۱۲ ساله باشد یا ۱۵ ساله.» این بیانیه در ادامه آورده است حوادث اخیری که علیه اسرائیلی‌ها رخ داده است، نیازمند اقدام تل‌آویو به اتخاذ «رویکردی تهاجمی در قبال (خاطی) از جمله در قبال کودکان (خاطی)» است.

طرح زندانی کردن کودکان فلسطینی زیر ۱۴ سال، سال گذشته (۲۰۱۵ میلادی) در کابینه اسرائیل مطرح شد. بر اساس این لایحه، که طرح آن را آیلت شاکد، وزیر امور قضایی اسرائیل مطرح کرده می‌توان برای کودکان ۱۲ و ۱۳ سال احکام حبس صادر کرد، گرچه اجرای حکم در ۱۴ سالگی خواهد بود. احکام حبس برای کودکان زیر ۱۴ سال صرفاً در صورتی صادر خواهد شد که افراد محکوم به قتل عمد یا اقدام به قتل باشند.

شاکد با اشاره به پروندۀ احمد مناصره، کودک ۱۴ سالۀ فلسطینی، که به اقدام به حمله با سلاح سرد به دو اسرائیلی متهم شده بود گفت «قانون به چنین کودکانی رحم نمی‌کند.»

یوسف جبارین، نمایندۀ عرب کنست، ضمن انتقاد از این لایحه آن را توهین به قوانین بین‌المللی توصیف کرد که کودکان فلسطینی را هدف قرار می‌دهد. دور تازۀ درگیری‌ میان فلسطینیان و نظامیان ارتش اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی که «انتفاضۀ سوم» نامیده می‌شود از مهر ماه سال ۱۳۹۴، با ورود صهیونیست‌های شهرک‌نشین به مسجدالاقصی تحت حمایت نیروهای اسرائیلی، آغاز شد.

تل آویو برای سرکوب اعتراض‌ فلسطینیان، سیاست‌های سختگیرانه‌ای اعمال کرده است که از جملۀ آنها می‎توان به ممنوعیت برگزاری نماز در مسجدالاقصی برای افراد کمتر از ۴۰ سال، بازداشت‌های بدون حکم قضایی و سرکوب و ارعاب معترضان فلسطینی با شلیک گلوله‎های جنگی، اشاره کرد. از پاییز گذشته تاکنون بیش از ۲۰۰ فلسطینی به‌دست نظامیان ارتش اسرائیل کشته شده‌‌اند. گفتنی است بیش از ۷ هزار فلسطینی در حال حاضر در ۱۷ زندان اسرائیل به سر می‌برند که بسیاری از آنان در چارچوب «توقیف احتیاطی» زندانی شده‌اند.

توقیف احتیاطی از جمله سیاست‌های بازداشت و دستگیری بدون محاکمه است که به مقام‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد فلسطینیان را بدون کیفرخواست و تفهیم اتهام یا برگزاری محاکمه تا شش ماه زندانی کنند. این در حالی است که دوران حبس این زندانیان برای مدت ‌زمان نامحدود قابل تمدید خواهد بود.

منبع: پرس تی وی
Share/Save/Bookmark