آیا عربستان برای استفاده از بمب های خوشه ای در یمن مجازات می شود؟
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۱۰
کد مطلب: 39179
آیا عربستان برای استفاده از بمب های خوشه ای در یمن مجازات می شود؟
عربستان در حالی از قول دولت سعودی به انگلیس سخن گفته که خود انگلیس نیز برای فروش بمب های ممنوع خوشه ای مستحق پیگرد قانونی و اجرای عدالت است.
عربستان سعودی گفته است که ائتلاف عرب به رهبری ریاض استفاده از بمب های خوشته ای ساخت انگلیس در یمن را متوقف می کند. عربستان می گوید تصمیم گرفته دیگر از این سلاح استفاده نکند و تصمیم خود را به اطلاع دولت انگلیس نیز رسانده است.

به گزارش رسانه ایران، عربستان در حالی از قول دولت سعودی به انگلیس سخن گفته که خود انگلیس نیز برای فروش بمب های ممنوع خوشه ای مستحق پیگرد قانونی و اجرای عدالت است.

اعتراف ریاض به استفاده از بمب های خوشه ای در یمن، روز دوشنبه و ۲۰ ماه پس از ورود عربستان به جنگ یمن و کشته و مجروح شدن هزاران غیرنظامی در آن کشور صورت گرفته است.

نیویورک تایمز می گوید که جنگ یمن جان بیش از ۱۰ هزار نفر را گرفته و میلیون ها نفر را آواره و این فقیرترین کشور جهان عرب را دچار قحطی کرده است.

به نوشته روزنامه گاردین چاپ لندن، مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس نیز روز دوشنبه در پارلمان این کشور تایید کرد که ائتلاف عرب «شمار محدودی» از بمب های ساخت انگلیس را بر سر مردم یمن ریخته است. او از تصمیم سعودی در توقف استفاده از بمب خوشه ای استقبال کرد. آقای فالون نگفته که آیا عربستان برای حمله به یمن با بمب های ممنوع باید مجازات شود یا نه. آقای فالون گفت انگلیس این بمب ها را در دهه ۸۰ میلادی به عربستان فروخته است.

عفو بین الملل می گوید که بمب های BL-۷۵۵ در دهه ۱۹۷۰ میلادی در انگلیس ساخته شده و در زرادخانه های عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

انگلیس و ۹۹ کشور دیگر یکی از امضاکنندگان کنوانسیون بین المللی منع استفاده از بمب های خوشه ای است که در سال ۲۰۰۸ به امضا رسید. اما امریکا و عربستان سعودی آن را امضا نکرده اند.

سازمان عفو بین الملل پیشتر در ماه مه ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را به استفاده از بمب های خوشه ای BL-۷۵۵ساخت انگلیس در بمباران روستایی در شمال یمن متهم کرده بود.

صدای امریکا توضیح داده که این نوع بمب حاوی ۱۴۷ بمب کوچکتر است که در هنگام اصابت بمب پخش می شوند و از آنجایی که ممکن است با تاخیر منفجر شوند تهدیدی جدی علیه جان غیرنظامیان به شمار می روند.

کیت الن مدیر سازمان عفو بین الملل خواستار توقف کامل فروش هرگونه سلاح از سوی انگلیس به عربستان شده است. عربستان سعودی یکی از خریداران عمده سلاح از انگلیس است. کیت الن گفت: «اگر ائتلاف عرب به رهبری سعودی بتواند از بمب های خوشه ای علیه روستاهای یمنی استفاده کند، نباید از بمباران خانه ها، بیمارستان ها، مدارس و کارخانه های یمن تعجب کنیم.»
Share/Save/Bookmark