بی بی سی مراسم محرم در ایران را چگونه به تصویر می کشد؟+ عکس
سه شنبه ۵ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۰
کد مطلب: 29954
مولف :
 
این شبکه با انتشار عکس های گزینشی از این مراسم محلی، آن را به کل ایران بسط داد. تصاویری که بی بی سی بیشتر سعی داشت تا مراسم محرم در ایران را بیشتر شبیه مراسم بومیان سرخ پوست آمریکا و یا حتی روز هالوین به نمایش بکشاند و جنبه عزاداری و سوگواری آن را به حاشیه براند.

پس از حضور گسترده مردمی در مراسم عزاداری حسینی امسال، بی بی سی فارسی با پخش تصاویر گزینشی از مراسم سنتی روز هشتم محرم در محله نوش آباد اصفهان، از آن به عنوان " مراسم رایج در ایران " یاد کرد.
این مراسم که در نوع خود عجیب و کم نظیر است، بر روی سایت بی بی سی فارسی پخش شد و این شبکه با انتشار عکس های گزینشی از این مراسم محلی، آن را به کل ایران بسط داد. تصاویری که بی بی سی بیشتر سعی داشت تا مراسم محرم در ایران را بیشتر شبیه مراسم بومیان سرخ پوست آمریکا و یا حتی روز هالوین به نمایش بکشاند و جنبه عزاداری و سوگواری آن را به حاشیه براند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000029/nf00029954-1.jpg

در همین راستا نیز بی بی سی پشتو به نقل از بخش فارسی شبکه، تصاویر خبر فوق را به عنوان " تصاویر عزاداری در ایران " معرفی کرده و چهره ای جز آنچه که وجود دارد به مخاطب خود ارائه داد.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000029/nf00029954-3.jpg

عصر روز هشتم محرم، مراسم خیمه کوبی با قدمتی حدود یک قرن، ورود کاروان حسینی و لشکریان یزید در قالب یک هزار و پانصد نفر شبیه خوان و بازیگر پیاده و سواره را به نمایش می گذارد که در میدانی به وسعت سی هزار متر مربع در مجموعه فرهنگی خیمه گاه حسینی نوش آباد(واقع در استان اصفهان) برگزار می شود.

در این مراسم، شبیه خوانان نوش آباد و مناطق اطراف، کاروان اولیاء و اشقیاء را شامل می شوند. این کاروان با طی مسیر چهار کیلومتر و عبور از مسیرهای اصلی شهر به طرف خیمه گاه حرکت کرده و مراسم سنتی مذهبی خیمه کوبی و تعزیه ورود امام به کربلا، ممانعت حر از ورود اباعبدالله (ع) به کربلاو نحوه استقرار دو سپاه را در محل خیمه گاه حسینی به صورت زنده برای عزاداران اجرا می کنند.

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000029/nf00029954-2.jpg
Share/Save/Bookmark