پرونده کودک آزاری در انگلیس و آمریکا
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۱
کد مطلب: 17344
گزارشگر :
 
پلیس انگلیس با آغاز تحقیق درباره اتهام مطرح شده، پیرامون حلقه کودک آزاری جنسی اعلام کرده است چهل سیاستمدار انگلیس، اعم از نماینده گان پارلمان و اشراف زادگان از شبکه آزار اذیت کودکان مطلع بودند یا در آن شرکت داشته اند.
درتحقیقات پلیس انگلیس تعدادی از چهره های سرشناس در راستای تحقیقات چندگانه پیرامون فساد اخلاقی جیمی سویل، مجری مشهور BBC دستگیر شد.

بی بی سی فارسی می گوید، در گزارشی حداقل۶۰۰ قربانی سوء استفاده های جنسی (جیمی سویل) شناسایی شده اند که بیش از ۵۰ سال مورد آزار و اذیت این مجری فاسد قرار گرفته بودند.

عملیات یوتری در سه بخش درمورد پرونده سویل تحقیق کرده است؛ جرایم سویل، جرایم سویل و دیگران بطور مشترک و جرایم دیگران. در این تحقیقات از هفت نفر بازجویی شده است و از این بین شش نفر بازداشت شده‌اند.

چهره‌های معروفی در این پرونده بازداشت شده‌اند؛ از جمله فردی استار کمدین، دیو لی تراویس که دی‌جی است و ویلفرد دوآت، تهیه‌کننده سابق برنامه‌های تلویزیونی. گری گلیتر شخص دیگری است که در این رابطه بازداشت شد.

سویل که سال گذشته در ۸۴ سالگی درگذشت به عنوان مجری برنامه‌های پرمخاطبی مثل “Jin’ll Fix It” از شبکه بی‌بی‌سی شهرت داشت. اتهام سویل سواستفاده جنسی از کودکانی بوده که در برنامه او شرکت می‌کردند.

در شبِ یازدهم آگوست ۲۰۱۲ چند دانش‌آموز دبیرستانی در استوبِن‌ویل در اوهایوی امریکا دختری شانزده ساله از همان مدرسه را که مست بوده، لخت می‌کنند، از او عکس می‌گیرند، و به او آزار جنسی می‌رسانند.

به گزارش رسانه ایران به نقل از بی بی سی دو تن از بازیکنان فوتبال (امریکایی) مدرسه که خودشان هم شانزده ساله بودند، در دادگاه نوجوانان به زنا با صغیر محکوم می‌شوند. چند نفری، از جمله مسئولان مدرسه، به این متهم می‌شوند که سد راه بازپرسی و تحقیق شده‌اند. بنا به مقاله‌ دوهفته‌نامه‌ رولینگ استونز، هَکِری از گروه "هکرهای ناشناس" که پرده از ماجرا برمی‌دارد، خودش به زندان می‌افتد. کمپانی فیلم بِرَد پیت می‌خواهد بر پایه‌ این مقاله فیلمی درباره‌ این هکر بسازد. همچنین یکی از محکومان، مالیک ریچموند، آزاد شده و به تیم فوتبال مدرسه بازگشته.

تجاوز و آزار جنسی به کودکان و نوجوانان و خشونت و بدرفتاری با آن‌ها نه تنها در امریکا، که در هر جای جهان روی می‌دهد. اما در هر جامعه بنا به فرهنگِ آن شکلی از آن پررنگ‌تر است و واکنشِ قانونی و عرفی هم یکسان نیست. برای نمونه، بر پایه‌ قانون و عرفِ امریکا در قضیه‌ استوبن‌ویل هم تجاوزگر و هم تجاوزشونده "صغیر" به شمار آمدند.

برپایه گزارش های جدید قرار است در مورد سوء استفاده جنسی یک معلم کودک آزار امریکایی، از ده ها پسر بچه در انگلیس تحقیق علنی انجام شود و ملیاوم واهی 64 ساله معلم امریکایی تبار مدرسه سوث بانک واقع در جنوب لندن، دست کم به 60 کودک مواد مخدر داده و از آنها سوء استفاده جنسی کرده است.

بی بی سی می گوید، آمار تجاوز به کودکان در غرب روزی ۵ مورد است ولی آنها اجازه نمی دهند کسی خبردار شود.

این اتفاق در کشورهای غربی رو به افزایش است .چندی پیش پرس تی وی در یک گزارش منتشر کرد پلیس انگلیس با آغاز تحقیق درباره اتهام مطرح شده، پیرامون حلقه کودک آزاری جنسی اعلام کرده است چهل سیاستمدار انگلیس، اعم از نماینده گان پارلمان و اشراف زادگان از شبکه آزار اذیت کودکان مطلع بودند یا در آن شرکت داشته اند.

نه کودکان آگاه به حقوق خود و توانا به دفاع از خود هستند؛ نه دول چنین کشورهای پشتیبان حقوق کودکان است؛ و نه جامعه چندان اعتنایی به درد و رنج‌‌های جسمی و روانی کودکان آسیب‌پذیر دارد. اما می‌شود به این امید بست که با خبررسانی درست و روشنگری رسانه‌ای و زمینه‌سازی برای پاگرفتن نهادهای مدنی و یاری‌رسانی به نهادهای پشتیبانی از حقوق کودکان، درمانی برای این آسیب اجتماعی دردناک و ویرانگر یافت.
Share/Save/Bookmark