مستند سازی العربیه علیه ایران: ایران مسئول حادثه تروریستی 11 سپتامبر
يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹
کد مطلب: 41284
مستند سازی العربیه علیه ایران: ایران مسئول حادثه تروریستی 11 سپتامبر
اگرچه چهره های سیاسی و امنیتی متعددی در آمریکا، از نقش سعودی ها در حادثه تروریستی 11 سپتامبر گفته اند، اما العربیه، رسانه رسمی خاندان حاکم عربستان، در یک مستند 46 دقیقه ای، مدعی نقش ایران در حملات به برج دوقلو شده است.

16 سال پس از حادثه 11 سپتامبر تلویزیون العربیه، رسانه رسمی سعودی، شامگاه جمعه 8 سپتامبر، در مستندی مدعی «نقش ایران» در این حمله تروریستی شد.

در این مستند، العربیه با جمع آوری ملغمه ای از ادعاهای غیرمستند، بر حمایت ایران و حزب الله لبنان از القاعده تاکید داشت و ایران را به عنوان یک کشور حامی تروریست معرفی می کند.


در این مستند ساخته شده سعودی ها، همچنین حمله القاعده به کشتی «یو.اس.اس» آمریکا، حمله انتحاری به سفارت ایالات متحده در نایروبی و ظهور داعش در عراق و سوریه نیز، به پای ایران نوشته شد.

مستند العربیه برای متهم کردن ایران در حادثه 11 سپتامبر در حالی مطرح می شود که اخیرا شبکه تلویزیون الجزیره عربی، به نقل از نشریه نیویورک پست، از مستندات جدیدی درباره این حادثه تروریستی رونمایی کرده که نقش عربستان را پررنگ تر از پیش نشان می دهد.

در حادثه تروریستی 11 سپتامبر سال 2001، نزدیک به 3 هزار نفر کشته و مفقود شدند. از 19 تروریست عرب این حمله، 15 نفر تابعیت سعودی داشتند.

مستندات جدید نشان می دهد که احتمالاً سفارت عربستان از شبیه سازی عملیات ربایش هواپیما ها پشتیبانی مالی کرده است، این شبیه سازی را دو تن از کارکنان سفارت سعودی انجام دادند.

همین مساله اتهام هایی را درخصوص دست داشتن برخی کارکنان سفارت سعودی در آمریکا و برخی از شهروندان این کشور، در مدیریت و اجرای این حملات نقش داشته اند، تقویت می کند.

این منابع افزودند آزمایش ربایش هواپیما دو سال پیش از وقوع حملات یازده سپتامبر صورت گرفت و دو شهروند سعودی که عامل این اقدام بودند در پوشش دانشجو در عربستان حضور یافته بودند. اسناد نشان می دهد که سفارت سعودی هزینه سفر آنها را از شهر فنیکس به واشنگتن داده بود و این سفر شبیه سازی آنچیزی بود که در یازده سپتامبر رخ داد.

این دلایل جدید باعث شده است تا ساختار شکایت هایی که به دستگاه قضایی آمریکا داده شده تغییر کند.

مراد هاشم خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره عربی در واشنگتن گفت: به دست آمدن این دلایل جدید که نیویورک پست از آن خبر داده است باعث می شود که دلایل وکلای خانواده های قربانیان حوادث یازده سپتامبر که تعداد آنها ۱۴۰۰ خانواده است تقویت شود.

همچنین خواسته های آنها و دیدگاه های شان در خصوص نقش دولت عربستان در این حوادث تقویت می شود و نشان می دهد که عربستان تنها در پشتیبانی مالی این حملات نقش نداشته است بلکه بر اساس دلایل به دست آمده در زمینه سازی این حوادث نیز نقش ایفا کرده است.

این مساله مدتی است که مورد توجه قرار گرفته و این اسناد و مدارک پیشتر تحویل دستگاه قضایی آمریکا شده است اما امروز توسط رسانه های مختلف آمریکا از آن پرده برداشته شده است.

زمانی که رسانه های آمریکایی برای پرده برداری از این مساله برگزیده اند بسیار قابل توجه است و این پیام را در بر دارد که چنین اقدامی با هدفی خاص صورت می گیرد هدفی فراتر از فرارسیدن سالگرد حوادث یازده سپتامبر. در واقع با توجه به ابهام ها و شرایط کنونی که پیرامون دولت سعودی و دولت ترامپ وجود دارد این مطالب منتشر شده است.
Share/Save/Bookmark