تلاش ها برای جلوگیری از شکل گرفتن هاب منطقه ای در ایران
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب: 38864
تلاش ها برای جلوگیری از شکل گرفتن هاب منطقه ای در ایران
رژیم اسرائیل و گروه های همسو با آن به خوبی می دانند که حضور هواپیماهای مسافربری در ایران به معنای رونق کریدر هوایی ایران به عنوان بهترین و مطلوب ترین کریدر هوایی در منطقه است و هزینه بسیاری از پروازهای خارجی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.
در حای که گفته می شود دولت باراک اوباما تلاش دارد در هفته های پایانی عمر خود، قراردادهای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را تثبیت و تضمین کند، اما تلاش‌های فشرده‌ای از سوی نمایندگان کنگره و برخی گروه‌های لابی در واشنگتن برای جلوگیری از این معامله در جریان است.

به گزارش رسانه ایران، صدای امریکا در خبری به تازه ترین اقدام مخالفان فروش هواپیما به ایران پرداخته و گفته که اندیشکده نو محافظه‌کار «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» با انتشار گزارشی، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر را به نقل و انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه متهم کرده است.

در این گزارش آمده که از زمان امضای توافق جامع هسته‌ای با ایران، نه تنها ایران ایر از فعالیت‌های «غیر قانونی» خود نکاسته، بلکه شرکت هواپیمایی ماهان نیز به ابزاری برای رساندن نیرو و تسلیحات به متحدان ایران در سوریه تبدیل شده است.

صدای امریکا پیش از این نیز در خبری دیگر نوشت که روزنامه اسرائیلی جروزالم پست طبق اطلاعاتی که سفیر این کشور در سازمان ملل متحد در اختیار شورای امنیت قرار داد، از قاچاق اسلحه و مهمات از سوی ایران به حزب الله از طریق پروازهای تجاری ایران به لبنان و سوریه خبر داده بود.

ایران همواره گفته که ارسال سلاح برای حزب الله لبنان توسط هواپیماهای مسافربری ادعایی «پوچ و سراسر کذب» است.
رسانه ایران پیش از این در تحلیلی، این دست تلاش ها را بیش از آنکه سیاسی باشد، اقتصادی دانسته و آورد که رژیم اسرائیل و گروه های همسو با آن به خوبی می دانند که حضور هواپیماهای مسافربری در ایران به معنای رونق کریدر هوایی ایران به عنوان بهترین و مطلوب ترین کریدر هوایی در منطقه است و هزینه بسیاری از پروازهای خارجی را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد. ایران، نزدیکترین راه هوایی غرب به شرق است و می تواند بهترین هاب منطقه ای برای سفرهای هوایی باشد. به ویژه آنکه ایران می تواند نه تنها سوخت مورد نیاز هواپیماهای خود را تامین کند بلکه به هواپیماهای خارجی نیز سوخت برساند. طرحی که از دیرباز برای قامت ایران دوخته شده بود و بر اقتصاد و تجارت در ایران تاثیر خواهد گذاشت. اتفاقی که «انزوا»ی مورد نظر اسرائیل برای ایران را محو می کند و هزینه های ناامن سازی منطقه را برای اسرائیل بالا می برد.
Share/Save/Bookmark