تصویر BBC از خشم آمریکا از وتو شدن قطعنامه شورای امنیت توسط روسیه و چین
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۴
کد مطلب: 38963
بعد از وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط روسیه و چین درباره آتش بس یک هفته ای در شهر حلب، بی بی سی نیز این موضوع را مورد بازتاب قرار داده که مورد خشم آمریکا قرار گرفته حال آنکه وزنه تحرکات نظامی نیروهای عراقی و سوری در جبهه موصل و حلب به عنوان مهمترین دلیل برای اراده این تصمیم سیاسی می تواند متصور باشد.

به گزارش بی بی سی فارسی روسیه و چین پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد را که خواستار یک آتش بس هفت روزه در شهر جنگ زده حلب سوریه می شود را وتو کرده اند. روسیه گفت که این پیش نویس مغایر مقررات شوراست که به اعضا اجازه می دهد برای ۲۴ ساعت عبارت بندی نهایی آن را بررسی کنند.
به نوشته بی بی سی آمریکا این توضیح را ساختگی خواند و گفت روسیه می خواهد از دستاوردهای اخیر نظامی دولت سوریه در حلب محافظت کند در حالیکه به نوشته خبرگزاری رویترز، مسکو در رد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس ۱ هفته‌ای در شهر حلب سوریه اعلام کرد این آتش‌بس به تروریست‌ها این امکان را می‌دهد که خود را تجهیز کنند.

همچنین به نوشته سایت تلویزیون العربیه هم پس از رای گیری، ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل گفت که روسیه نمی تواند از پیش نویس قطعنامه ای با شکل فعلی اش حمایت کند و موافقت با این پیش نویس، به ضرر وضعیت انسانی در حلب است. او افزود: «انتظار داشتیم پیش نویسه قطعنامه حاوی جدولی زمانبندی و کریدورهایی امن برای خروج مخالفان مسلح از شرق حلب باشد، این پیش نویس به خروج مخالفان مسلح از شرق حلب اشاره ای نکرده است و جنگجویان اپوزیسیون پیشتر از آتش بس برای استحکام مواضع خود استفاده کردند».
به نوشته العربیه او ادامه داد: «در واشینگتن کسانی هستند که تلاش می کنند تلاش های لاورف-کری درباره سوریه را به شکست بکشانند..دو طرف بر سر موضوعات مهمی درباره حلب به توافق رسیدند».

این موضوع در حالیست که نبرد آزاد سازی شهر موصل در عراق که از ۲۶ مهر آغاز شده و همچنین روند خارج سازی عناصر تروریست از شهر حلب توسط ارتش سوریه در این کشور هم اکنون به مقاطع سرنوشت سازی رسیده که بر رویکردهای سیاسی حامیان فرامنطقه ای و منطقه ای طرفین درگیریها هم تاثیر گذاشته است.

خشم آمریکا هم از وتوی طرح آتش بس یک هفته ای در حلب می تواند در همین چهارچوب باشد چراکه پیشروی نیروهای عراقی و سوری در روزهای گذشته بسیار وسیع بوده و تروریستها شکست سختی را تجربه کردند و به استناد سخنان نماینده روسیه در سازمان ملل، این آتش بس بیشتر شبیه یک سوپاپ اطمینان برای تقویت تروریستها خواهد بود تا امدادرسانی به مردم شهر حلب.
Share/Save/Bookmark